Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Fibrobeton Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener

Ekonomide zor bir yılı geride bırakıyoruz. Tüm boyutlarıyla gelişmiş dünyanın üzerine çöken finansal krizin ve ardından gelen ekonomik krizin dört yılını geride kaldı. Dünya ekonomisi kırılganlığını sürdürüyor. Hemen hiç bir gelişmiş ülkede sağlıklı büyüme hızları ufukta gözükmezken, krizin ilk yıllarında dünya ekonomisini taşıyan yükselen piyasalarda da, tabir-i caizse, bir tıkanma var.

Ülkemizde ise ekonominin can damarı inşaat sektörümüz açısından 2012 pek de kolay geçmedi. Özellikle alınan ekonomiyi soğutma önlemlerinden inşaat sektörü olumsuz etkilendi.

Kendi sanayi dalımız olan inşaat malzemelerinde ise bu ekonomik parametrelere rağmen gene olumlu bir yıl geçirmekten mutluyuz. Haziran 2012’de gerçekleşen toplam ihracatın yüzde 13,1’i inşaat malzemelerine ait. Buna karşın sektörde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 247. Toplam 1 milyar 726 milyon dolarla inşaat malzemesi sektörü yılın ilk yarısında da ihracatta liderliğini korudu. Önümüzdeki yıllarda da dış pazarda sektör liderliğimizi artan paylarla sürdürmeliyiz.

Fibrobeton olarak ise başarılı bir yıl geçirdik. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yüzlerce projenin dış cephesini kapladık.

 

2011 yılında üretime geçen Düzce tesislerimizle artan kapasitemizi 2012’de % 80 oranında kullandık…

25 yıldan bu yana büyük önem verdiğimiz inovasyon çalışmalarımızı 2012’de de sürdürdük. Işık geçirgen betonda yeni modelimiz olan Fibro-Transbeton PXL’i pazara sunduk.

Ayrıca, üretimden, hizmete farklı alanlardaki başarılarımız nedeniyle 2012 yılında farklı muhataplarımızdan Fibrobeton’a ödül yağdı. Geçtiğimiz yıl aldığımız 5 ödül şunlar;

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili’den Onur Sertifikası, Arkitera Mimarlık’tan Fibro-Multiform® ile Raf Yapı Malzemesi Ödülü, Dumankaya İnşaat’tan Dumankaya İkon Projesi ile En İyi 2. Yüklenici Ödülü, ABD’de yan kuruluşumuz Fibrocon USA’ya En İyi Prekast Firması ödülü ve Çatı-Cephe Dergisi’nden Fibro-Multiform® Teknolojisiyle Cephe Malzemesi Ödülü.

2012 yılında % 2,7 ile 2,9 oranında büyüdüğü tahmin edilen Türk ekonomisinin 2013 yılında % 4 ile 4,3 büyümesi adına reel sektörün önünün açılmasını bekliyoruz. Ancak, bir yandan da ekonomiyi hızlandıracağız diye fazla açılmamalı ve “dengeli büyümeye” devam etmeliyiz.

Fibrobeton olarak, 2013’te dış pazarlara daha da yoğunlaşmayı ve geçtiğimiz yıllarda % 20 civarında seyreden dış pazar payımızı, % 30’lara yükseltmeyi hedefliyoruz.

Halen ağırlıklı olarak Rusya, Türki Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika ülkelerindeki pazar paylarımızı daha da geliştirmeyi, ayrıca çeşitli Orta Doğu ve Batı Avrupa ülkelerinde de daha etkin olmayı planlıyoruz.