Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İstanbul’da “bisikletli yaşam” mümkün

EMBARQ Türkiye-Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’nin YARD 9 işbirliği ve Hollanda Kraliyet Başkonsolosluğu’nun desteğiyle geliştirdiği BikeLab İstanbul Projesi, Salt Galata’da düzenlenen çalıştayla başladı. Hollanda’dan ve Türkiye’den uzmanlarla kent içi ulaşım paydaşlarını bir araya getiren çalıştayda, bisikletli ulaşımın daha güvenli hale gelmesi, bisikletin  toplu taşıma ile entegrasyonunun sağlanması, İstanbul’da bisiklet kültürünün geliştirilmesi gibi konular tartışıldı.

Çalıştay, Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosu Onno Kervers’in ve EMBARQ Türkiye Direktörü Arzu Tekir’in açılış konuşmalarıyla başladı. Onno Kervers, İstanbul’da bisikletin ulaşım aracı olarak kullanımının yaygınlaşması ve İstanbul’un Hollanda’daki gibi insanların işe bisikletle gidip gelebileceği bir bisikletliler şehrine dönüşebilmesi için Konsolusluk olarak desteğe her zaman hazır olduklarını ifade etti. Kendisinin de bisiklet kullanıcısı olduğunu söyleyen Kervers, EMBARQ Türkiye ve YARD 9 işbirliği ile başlatılan projenin bisikleti, İstanbul’daki trafik sorunu için önemli bir çözüm alternatifi olarak sunduğunu belirtti.

Açılış konuşmasında projenin hedefleri ve önümüzdeki dönemde proje kapsamında yapılacak çalışmalara değinen EMBARQ Türkiye Direktörü Arzu Tekir, “BikeLab Istanbul Projesi kapsamında, paydaşlarla işbirliğine önem veriyoruz, katkı sağlamak ve destek vermek isteyenlerle işbirliğine açığız. Bu çalıştay sonrasında bir rapor hazırlayacağız ve raporu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerindeki uzmanlar ve karar vericiler ile paylaşacağız. YARD 9 işbirliği ile önümüzdeki aylarda güvenli bisiklet koridorları tasarımları gerçekleştireceğiz. Yerel yöneticilerin yönlendirmeleri ve veri analizleri sonucunda seçilecek bir bölgede pilot olarak bisiklet koridoru uygulamasını hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bir yıl sürecek projenin sonunda ise İstanbul’da bisikletli yaşamın yaygınlaşmasına katkı sağlamak üzere ‘Güvenli Bisiklet Yolu Tasarımı Kılavuzu’nu hazırlamayı planlıyoruz.” dedi.