Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Lineadecor Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Ecemiş

2012 diğer yıllara oranla daha tedbirli hareket etmeyi planladığımız bir yıldı. Tüm sektörlerde konjonktürel şartların sebep olduğu bir gerileme gözlemlendi. Dünya’da, özellikle de Avrupa’daki ekonomik kriz artarak devam etti, zengin daha zenginleşti fakir daha fakirleşti. Ülkemizdeki konjonktür açısından bakıldığında satışlar toplu projeli olanlarına kaydı, perakende satışlar nispeten daha yavaş bir gidişat içindeydi. Perakendenin bir süre daha bu şekilde gidebileceğini düşünüyoruz. Kentsel Dönüşüm sürecinin başlarında toplu projeler daha da ivme kazanacak ve bu da perakendenin yavaş gitme eğilimini destekleyecektir. 2013’un 2012’den daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz. 2012’deki mali problemlerden bazıları çözülmüş olabilecek. Avrupa’da Yunanistan ve İspanya’nın durumu daha netleşecek. Önce ABD sonra Avrupa’da parasal gelişme söz konusu olacak.

 

Şirketimizde de perakende satışlar diğer senelere göre benzer ivmeler ile artış göstermemiş olsa da toplu projeler çok hareketliydi. Toplamda hedeflerimizi tutturduk. Dağıtım kanalımız, bayi sayımızın 58’den 63’e çıkması ve gerçekleştirdiğimiz bazı noktasal iyileştirmeler sayesinde daha da güçlü hale geldi. Bu gelişmelerin 2013’te satışlarımıza yansıyacağını bekliyoruz. 2013 yılı için perakende satışlarımızda %15,  toplu projelerde %5 artış ön görüyoruz. Bayi sayımızı ise 70’e çıkaracağız.

 

İhracatımızda 2012 senesinde aldığımız işler ve referanslar doğrultusunda ABD ile sürdürdüğümüz özel butik projelere daha da ağırlık vereceğiz. Afrika ülkelerinde yeni açmış olduğumuz mağazalardan ümitliyiz. Irak inşaat sektöründeki hareketliliğin 2013 yılı satışlarımıza olumlu katkısı olacağını düşünüyoruz.