Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas

2012 yılı sıkıntılı bir sene oldu ve sektörün büyümesi düştü. Ancak OVP’ye göre Türkiye ekonomisi 2013’te % 4 büyüyecek. Dolayısıyla 2013’te inşaat sektörünün de %4’ün üzerinde büyüyeceğini düşünüyoruz. Zaten şimdiden bu büyüme kendini yavaş da olsa gösteriyor. Konut sektöründe satışlar 2012’nin ilk sekiz ayına göre, 2011’deki kadar olmasa bile %5–10 arası arttı. Soyak olarak bizim konut satışındaki artışımızsa %40 seviyesinde oldu. Yani son çeyreği iyi kapattık; 2012’de de toplamda 1500 adet konut sattık. Bu artışta Türkiye’nin kredi notunun artması ve konut faizlerinin düşmesi de etkili oldu. Dolayısıyla 2013’ün 2012’den daha iyi bir sene olacağını düşünüyorum. Ancak konut sektöründeki büyümenin gerçekleşmesi için, sektörümüzün desteklenmeye devam edilmesi de gayet önemli. GYODER’de yaptığımız çalışmada son 3 yılda maliyetlerin %35, konut fiyatlarının da %25 arttığı çıktı ortaya. Bunların dengelenmesi gerekli. Biz Soyak Holding olarak 2012 yılında toplamda 800 milyon TL ciro elde ettik diyebiliriz. Bu dağılım da şöyle: Gayrimenkul sektörü 300 milyon TL, enerji sektörü 100 milyon TL, döküm sektörü 200 milyon TL ve çimento sektörü 200 milyon TL.

Türkiye’nin kredi notunun artması konut satışlarını de olumlu olarak etkiledi. Ancak bizim önümüzdeki yıllarda üzerinde çok konuşacağımız 3 ana başlığımız mevcut. Birincisi konutta KDV meselesi var. Konut sektörünün 6 derneği ilk kez birleşerek bu konuda bir çalışma hazırlayıp Maliye ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarına sunduk. Gyoder, İnder, Konutder, Çedbik, Ankara merkezli Türkiye İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu ve Lidebir olarak hazırladığımız çalışmada özetle şunu belirttik. Konut lüks bir ihtiyaç değildir. Aynı zamanda konut, bir tasarruf aracıdır, insanların çocuklarına bırakacağı bir yatırımdır. Kentsel Dönüşüm, deprem, göç, enerji kaybı gibi konularla çok yakından ilgilidir. Çalışmamızda tüm bu konulara değindik.

İkinci üzerinde durmamız gereken konu da imar durumu ve inşaat ruhsatının müktesep hak olması gerektiği. Bir üçüncü konu da konutun Tüketici Kanunu’na dahil olması. Oysa konuta ayrı bir düzenleme getirilmeli; küçük ev aletleriyle aynı muameleye tabi tutulmamalı görüşündeyiz.

Soyak olarak 2013’te gayrimenkul alanında İzmir’de yer alan Soyak Siesta ve LEED Gold adayı Soyak Mavişehir Optimus projesi ile; İstanbul’da inşaatı devam eden Soyak Evostar, Soyak Park Aparts ve yine LEED Gold adayı Soyak Soho projelerinin satışına devam edeceğiz.. 2013 yılında Soyak Siesta projemizin de 4. ve 5. Etabını da hayata geçirmeyi planlıyoruz. Biz 5000 konutluk stoğumuzun 3500 adedini sattık. Bu sene kalan 1500 taneyi satmak istiyoruz. Yeni arsalarımız da var. Yılın ikinci yarısından sonra tekrar bir değerlendirme yapabiliriz. Soyak Holding olarak 2013 yılında da 900 milyon TL ciro yapma hedefimiz var.