Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

VMZINC Eski Bira Fabrikası güçlendirme ve restorasyon projesinde tercih edildi

“IC Uluslararası Turizm ve Kongre  Merkezi” projesinin bir parçası olan proje, IC’nin; İstanbul’a bir Turizm ve Kongre merkezi kazandırırken, eski eserlerinde önemli bir değer olduğunu dikkate alarak proje kapsamında bu binaların da kazanılması için gösterdiği büyük çabanın ürünlerinden biri. Proje detaylarını ve malzeme seçimi konusundaki karar süreçlerine dair detayları projenin güçlendirme ve bir kısım restorasyon işlerini üstlenen taşeron firma Koşok İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı ve deneyimli inşaat mühendisi Ali Koşok’tan dinledik.

Bomonti Eski Bira Fabrikası Güçlendirme ve Restorasyon İnşaatı projesini ve Koşok İnşaat’ın organizasyondaki yeri hakkında bilgi alabilir miyiz?

▶ İlk etapta, güçlendirilmesini üstlendiğimiz Bomonti Eski bira Fabrikası ve ek binaları yaklaşık 12000 m2 toplam inşaat alanı olan  5 bloktan oluşmaktadır. Projenin yapımı tamamlandığında  içinde, müze, sergi salonları ve restoranlar ile diğer sosyal alanlar bulunacaktır. Söz konusu binalardan ilk olarak 5 katlı fabrika binası 1893-95 yılları arasında yapılmış ve sonraki yıllarda ihtiyaç duyuldukça bu ana binaya ek binalar yapılmıştır. Proje yönetimini, IC Holding’in yapım firması olan ana firma İçtaş A.Ş. yapmaktadır. Firmamız projenin güçlendirme ve bir kısım restorasyon işlerini “ taşeron firma” olarak üstlenmiştir.

Projede tercih edilen markalar hangi kriterlere göre seçildi? Çözüm ortağı markalarınızdan biri de VMZinc. Neden VMZinc’i tercih ettiniz?

▶ Malzeme seçimi konusunda yapıların özgün malzemesi dikkate alınarak seçimini yaptıktan sonra ana firmaya onaya sunmaktayız. Bu bağlamda projenin en önemli kısımlarından olan çatı kaplamaları ile ilgili malzeme seçiminde; bina estetiği ve eski eser bilinci göz önünde bulundurularak, uzun yıllar bakım gerektirmeyen bir malzemenin seçimi sonucu, bizi “Titanyum Çinko” kaplama malzemesine, bu malzemenin satışını ve Eta Yapı vasıtasıla uygulamasını yaptırdığı “VMZINC” firmasına götürmüştür.

Bu firmayı tercih edişimizin ana nedenindeki öncelik, malzemenin zamanında temini konusunda güvenilir, uygulamasını yapan Eta Yapı firmasının ise konusunda deneyimli bir firma olmasıdır. Halen çatı kaplama işlerimiz devam etmektedir. Hava şartları dışında herhangi bir aksama yaşanmamıştır. Başka bir projede de çatı kaplaması için bir şeçim söz konusu olursa; malzeme olarak “Titanyum çinko” seçeneğini önde tutacağız ve ilk görüşeceğimiz firma da VMZINC + ETA YAPI olacaktır diye düşünüyorum.