Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Bolu – Düzce kalıcı deprem konut alanlarına ulaşım sorunu İstanbul Teknik ile çözüldü

Mapa İnşaat Tic. A.Ş. tarafından yapımı üstlenilen Düzce Çevre Yolu üzerindeki proje yerleşkesinde en önemli problem alan darlığıydı. Söz konusu projenin gerçekleştirilmesi; maliyetleri arttırırken, projenin ön görülen süreden daha uzun bir zamanda tamamlanmasına neden olmaktaydı. Mapa İnşaat, bu sorunun çözümü için stabilizasyon ve istinat duvarı yapımında benzer pek çok projeyi başarıyla tamamlayan İstanbul Teknik ile çalıştı. İstanbul Teknik’in alanlarında uzman mühendis kadrosu, proje üzerinde çalışmalara başlayarak, müşterisinin sorununu en kısa zamanda en az maliyetle nasıl çözeceğini tasarladı.

GEOARME İLE PROJEYE ÖZEL ÇÖZÜMLER

Projedeki istimlak probleminin giderilmesi için İstanbul Teknik’in; bölünmüş yol genişletme ve yer kazanma çalışmalarında, köprülü kavşakların yaklaşım duvarlarında, kamulaştırma yapılamayacak yerlerde ve köprü kenar ayak duvarlarında kullanılan GeoArme Geogrid Donatılı İstinat Yapı Sistemi tercih edildi.

ForTex geogridler, kullanılan dolgunun stabilitesini kenetleme prensibiyle arttırarak, GeoArme istinat yapı sisteminin hızlı uygulanmasına imkan sağladı.

Zemin, uygulama yapılmasına elverişli hale getirildikten sonra, Fortex tek yönlü geogrid malzeme projesine uygun olarak serildi.

İstinat yapısının oluşturulması için İstanbul Teknik’in söz konusu projeye en uygun çözümü olan GeoArme ile bloklar projeye uygun bir şekilde yerleştirildi. Karayolları teknik şartnamelerinde belirtilen nem ve sıkışma oranına göre dolgu işlemi gerçekleştirildi.

Geleneksel istinat duvar sistemleri betonarme perde ve taş duvarlara alternatif bir sistem olan GeoArme Geogrid Donatılı İstinat Yapı Sistemi; geleneksel yöntemlerin aksine arkasında oluşan yanal toprak yükünü kendi yapısal mukavemeti veya ağırlığıyla karşılamak yerine arkasındaki zeminin çekme mukavemetine sahip Fortex geogrid elemanlarıyla donatılması sonucu elde edilen mukavemet ile karşılamaktadır. İstanbul Teknik’in sunduğu ve AASHTO verilerine göre 120 yıl yaşam ömrü olan GeoArme istinat yapıları için en uygun çözüm yöntemidir. Fortex geogridin GeoArme istinat yapı sistemi ile hızlı uygulama imkanı sunması sayesinde proje için ekonomik ve pratik çözümler sunuldu. Kullanılan modüler blokların esnek yapısından ötürü zeminde oturmalara karşı tolerans sağlanırken, aynı zamanda depreme dayanıklı bir yapı oluşturuldu.

7.500 m² duvar uygulamasının yapıldığı ve 340.000 m² geogrid malzemenin kullanıldığı projede müteahhitin zaman ve maliyetten tasarruf etmesi sağlandı. Projenin hayata geçirilmesiyle Düzce Çevre Yolu bağlantısı köprü üzerinden doğrudan gerçekleşirken köprü altı geçişler ile 3.000 hanenin yer aldığı kalıcı konutlara, Düzce merkezden direkt geçiş sağlandı.

Yan yol bağlantıları ile Düzce merkez ve kalıcı konutlardan Kaynaşlı ve Akçakoca yollarına hızlı ve güvenli bağlantı sağlandı.