Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Daikin Türkiye hedeflerini büyüttü

İklimlendirme sektöründe dünya devi Daikin, Türkiye’de büyüme planlarını adım adım gerçekleştiriyor. Temmuz 2011’de Türkiye’ye yatırım yaparken 2015 yılında 500 milyon Euro’luk büyüklüğü ulaşma hedefi koyan Daikin Türkiye, elde ettiği hızlı büyüme ile bu hedefine adım adım ilerliyor. Güral Sapanca Hotel’de çalışanlarla birlikte gerçekleşen Motivasyon Toplantısı’nda 2012 yılını değerlendiren ve yeni yıla ilişkin hedeflerini açıklayan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, ısıtma-soğutma sektörü açısından ekonomideki genel eğilime ve konut sektörüne bağlı olarak ‘tutuk bir yıl’ yaşandığını ifade ederken, “Sektörümüz 2011 yılındaki yüzde 15’lik büyümenin ardından 2012 yılını yüzde 6 civarında bir büyüme ile kapattı” dedi. Ancak 2013 yılının daha dinamik bir yıl olacağını belirten Hasan Önder, sektöre ilişkin büyüme öngörüsünü yüzde 10 olarak açıkladı.

HEDEF TÜRKİYE’Yİ ÜRETİM ÜSSÜ YAPMAK

Bu noktada, iklimlendirme sektörünün Türkiye’deki potansiyeline de dikkat çeken Hasan Önder, “Dünyada 88 milyar doları soğutma, 32 milyar doları ısıtma olmak üzere sektörünün büyüklüğü 120 milyar doları bulmaktadır. Buna karşılık, Türkiye’de bu pazarın 1.2 milyar doları ısıtma olmak üzere 2.3 milyar dolar seviyesinde. Bize göre bu rakam içinde bulunduğumuz sektörün büyüme potansiyelini çok net ortaya koymaktadır” diye konuştu. Tüketici beklentileri, artan çevre bilinci ve yüksek teknoloji gibi faktörlerin etkisiyle sektörde önemli bir değişim yaşandığını da vurgulayan Önder, “Türkiye’yi üretim üssü yapmayı hedefleyen bir şirket olarak yeni yatırımlarla büyüme planları yaparken, ülkemizin cari açık, istihdam gibi sorunlarının çözümüne de destek olacağımıza inanıyoruz” dedi.

DAIKIN TÜRKİYE 2012 YILINDA YÜZDE 52 BÜYÜDÜ

Daikin Türkiye’nin 2012 yılında sektöründeki genel eğilimden farklı olarak hızlı bir büyüme kaydettiğine dikkat çeken Hasan Önder, “Isıtmada Airfel, soğutma da Daikin markası ile faaliyet gösterdiğimiz sektörde en geniş ürün gamını sunan şirket olurken, yüzde 52’lik büyüme oranımızla da sektör ortalamasının çok çok üzerinde bir performans kaydettik” dedi. Önder, bu konuda şu bilgileri verdi: “Yüzde 68’lik bir büyüme ve 339 milyon TL ciro ile kapattığımız 2011 yılından sonra kendimize, 2012 yılı için hedefimizi 500 milyon TL ciro olarak belirlemiştik. Yılın sonunda ise yüzde 52 büyüme ile 518 milyon TL ciroya ulaştık. Temmuz 2011’de Daikin gibi bir dünya devinin çatısı altına girerken, 2015 yılı için kendimize 500 milyon Euro’luk bir ciro hedefi koymuş ve bunu kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu hedefimize adım adım ilerlerken, 2013 yılına ilişkin öngörülerimizi de daha yukarıya taşıdığımızı açıklamak isterim. Daikin Türkiye olarak 2013 yılında yüzde 25’lik bir büyüme oranı ile 640 milyon TL ciroya ulaşacağımızı planlıyoruz.”

1000 KİŞİLİK İSTİHDAM HEDEFİNİ 1500’E ÇIKARDI

Daikin Türkiye’nin planlarının hızla hayata geçirmesi ve öngörülerin üzerinde bir büyüme kaydetmesinin, diğer hedeflerin de yükseltilmesine neden olduğunu açıklayan Hasan Önder, sözlerine şöyle devam etti: “Daikin Türkiye Ailesi, 2011 yılında 420 kişi iken 2012 yılında 580 kişiye ulaştı. 2015 yılına ilişkin istihdam hedefimiz 1000 kişiye ulaşmaktı. Böyle olunca hedefimizi büyüttük ve yeni hedefimizi 1500 kişiye ulaşmak olarak koyduk. Temmuz 2011’de Türkiye pazarına giren Daikin, dünyanın 162 ülkesinde faaliyet gösteren bir dünya devi olarak birleşme sürecini başarı ile yönetmiş olması, Daikin’in lokal yöneticilere verdiği tam destek ile dengeli bir geçiş süreci izlenmesi, çalışanlarımızın Daikin kurum kültürü ve felsefesini benimseyerek , dünya vatandaşı olma bilinciyle performanslarını en üst düzeye taşıması başarıyı beraberinde getirdi. Buradan aldığımız güçle üretim ve satış adetlerimizi artırırken Türkiye’de Daikin markası ile split klima üretimine başladık ve yaklaşık 20 milyon dolarlık ek yatırım ile kapasite artımına gitme kararı aldık.”