Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dosider ekonomi sempozyumu düzenledi

Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) tarafından Moda Deniz Kulübü’nde düzenlenen Ekonomi Sempozyumu’na İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel ve Beykent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Av. Harun KILIÇ katıldı. DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Köse yaptığı açılış konuşmasında 1993 yılında kurulan derneğin her yıl yaptığı toplantılarda sektörün duayen isimlerinden dünya ve Türkiye ekonomisini dinlediklerini söyledi. Bu toplantıların DOSİDER üyesi şirketlerin vizyonlarını geliştirdiğini ve dünyada yaşananları anlamaya yardımcı olduğunu aktardı.

TÜRKİYE İSTERSE BÜYÜR

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin yaptığı konuşmasında Avrupa, Amerika ve Asya piyasalarında gelişen olayları ve kur politikaları ile ilgili yaşananları anlattı. ABD’de mali uçurum tartışmalarıyla birlikte Avrupa’daki kriz konuları hakkında ise “Krizi sona erdirecek kişiler aslında krizi çıkartan kişiler.” şeklinde konuştu. Ekonomik konuların büyük bir kısmının algılama ve psikoloji ile ilgili olduğunu sözlerine ekleyen Alkin, “Türkiye’nin büyüme sorunu yok, tam tersine Türkiye isterse yüzde 8 büyür. Ancak bunun zararını 5 yıl sonra görürüz. Türkiye’nin kaynağını oluşturmadan büyümesi doğru değil.” dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ KÜÇÜLÜYOR

Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel yapı ve inşaat sektörüne yönelik konut, konut dışı yapı, istihdam, konut satışı, konut kredisi kullanımı gibi başlıklarda rakamlarla pazarın durumunu aktardı. İnşaat sektöründeki büyümenin ilk kez milli gelir rakamlarının altında kaldığını, bu durumun yeni politikanın sonucu olduğunu söyledi. İnşaat sektöründe bir küçülme olduğunu ancak yeni ruhsat alımlarında yüzde 19 büyüme olduğuna dikkat çekti.