Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Güneş enerjisinde 100 yatırım yolda

Türkiye’nin önde gelen enerji ve sanayi kuruluşları 2013 yılı içerisinde yenilenebilir enerji projelerini gerçekleştirebilmek için atağa geçti. Güneş enerjisinden elektrik üretiminin enerji gündemini belirlediği şu günlerde yoğun bir çalışma dönemine giren IBC SOLAR Türkiye, talep edilen analizler doğrultusunda 100’üncü yatırım fizibilite raporunu teslim etti. 

FİZİBİLİTE RAPORUNU ALAN 100 ÖNEMLİ YATIRIMCI TETİKTE BEKLİYOR

Belirsiz sürecin atlatılması için bekletilen bu 100 önemli yatırımın, ekonomiyi destekleyici büyük bir güç olacağına dikkat çeken IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri BALİ, “Türkiye’de uygulanan yönetmelikler kapsamında, yatırımcılardan kurulum öncesi uzun süreli ölçümleme raporları talep ediliyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama sebebiyle yatırımlar bekletilmiyor. Yatırımcının işini zorlaştırmak, ekonomiyi zora sürmektedir” dedi. Birçok nedenden dolayı tedirgin olan yatırımcının doğru bildiği yanlışları da düzeltmekten kaçınmayan ve Konya’daki faal santralden ölçümlediği verileri paylaşarak güven veren IBC SOLAR Türkiye, yatırım yapmayı planlayan büyük ölçekli sanayicilerin odağı haline geldi. 

1982 yılından bu yana dünyanın 12 ülkesinde sunduğu çözümler ile toplam 120 bin sistem kurulumu gerçekleştiren IBC SOLAR, yılların deneyimini Türk yatırımcının hizmetine sunmak için 2010 yılında Türkiye ofisini açtı. IBC SOLAR Türkiye olarak geçtiğimiz yıl faaliyete aldığı Konya’daki santral sayesinde ülkemizde güneş enerjisi potansiyeli yüksek olduğu halde kullanamayan yatırımcının, gerçek verilere ulaşabilmesini sağlıyor ve yatırımcılara somut projenin sonuçları ile yol gösteriyor.

BAKIM MALİYETLERİ YOK DENECEK KADAR AZ

IBC SOLAR Türkiye, Ağustos ayında kurduğu 200 KW’lık güneş enerji santralinden her gün aldığı verilerini yatırımcılarla paylaşıyor. Ağustos ayında enerji üretimine başlayan 200kWp gücündeki santralin yıllık enerji üretimi 320.000kWh olarak hesaplandı. Ayrıca anlık olarak izlenmekte olan santralde gerçeklesen 6 aylık enerji üretim verileri, IBC SOLAR Türkiye tarafından hesaplanan üretim tahminleri ile %100 uyum sağlıyor.

Özellikle bakım maliyetinin yüksek olduğu yönündeki söylemlerin tamamen bilinçsiz yapıldığının altını çizen IBC SOLAR Türkiye Genel Müdürü Hayri BALİ, “Santralin temizliği için ihtiyaç duyulan tek şey yağmur duası. Yağmur yağmıyorsa da suyu panellerin üzerine tutup yıkamak yeterli oluyor” şeklinde esprili bir yaklaşımla gerçeği vurguluyor.