Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Temeltaş Proje Geliştirme A.Ş. Kurucusu Ahmet Temeltaş

Gayrimenkul yatırımları alanındaki deneyim ve birikimiyle başta Bahçeşehir olmak üzere, Esenyurt, Beylikdüzü ve Esenkent bölgesinde büyük başarılara imza atan Temeltaş Proje Geliştirme A.Ş. kurucusu Ahmet Temeltaş yaptığı açıklamada, “Yeni yatırımlara ev sahipliği yapmaya hazırlanan İstanbul, gerek jeopolitik gerekse gelişim yönünden harika bir cazibe merkezi” dedi. Avrupa ve Asya kıtalarını birleştiren İstanbul’un yatırım için ideal bir şehir olduğunu belirten Temeltaş, Anadolu ve Avrupa yakaları arasında ayrım yapmanın doğru olmayacağını, zira detaylara inildiğinde her iki bölgenin de kendine has özellikleri olduğunu sözlerine ekledi.

NÜFUS ARTIYORSA PRİM DE ARTAR

Gayrimenkul yatırımı yapılırken esas dikkate alınması gereken konunun ‘nüfus’ faktörü olduğuna dikkat çeken Temeltaş; “Edindiğim tecrübelere dayanarak nüfus nerede artıyorsa, orada aynı oranda ‘primin’ de artacağını söyleyebilirim. Elbette sadece nüfus yoğunluğu yetmiyor. Fakat küresel platformda farklı ülkelerin gayrimenkul dünyasında rekabet edebilmek için; nitelikli iş gücüne sahip olmak, teknoloji ve bilişime dayalı hareket etmek, finans gibi günümüzün önemli sektörlerine hizmet veriyor olmak ön plana çıkan detaylar arasında yer alıyor. Yaşam alanının önemi de işte bu noktada ortaya çıkıyor” dedi.

EÐİTİM VE GÜVENLİK ANADOLU YAKASI’NI BİR ADIM ÖNE ÇIKARIYOR…

Ahmet Temeltaş; iki yakanın farklı avantajları olduğunu ancak ‘eğitim’ faktörü değerlendirildiğinde Anadolu Yakası’nın daha öne çıktığını belirtti. Temeltaş, “Anadolu Yakası, Avrupa Yakası’na nispeten kendini daha geliştirmiş ve eğitimde önceliği benimseyen taraf olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde hepimiz göreceğiz ki yeni yapılan düzenlemelerde eğitime yoğunluk veren kesimin gözdesi Anadolu Yakası olmaya devam edecek.” dedi.

Yatırımcıların üzerinde durduğu bir diğer önemli hususun ise ‘güvenlik’ olduğunu söyleyen Temeltaş, “Gece gündüz polisiye olayların içinde yaşamak zorunda kalmayı kimse istemez. Bu nedenle suç oranı yüzdesi açısından da Anadolu Yakası bir adım öne çıkıyor” diye konuştu.

YATIRIM İÇİN ÖNCELİK; BÜTÜNE ODAKLANMAK…

Yatırım tercihi yapılırken bütüne odaklanmak gerektiğini vurgulayan Ahmet Temeltaş; Ataşehir’in önemine bu anlamda dikkat çekti. On yıl içinde dünyanın önde gelen finans merkezleri arasında yer alacağı düşünülen Ataşehir, İstanbul Finans Merkezi projesine ev sahipliği yaparken, bölgeye kamu kuruluşları, özel bankalar ve finans kuruluşlarının genel müdürlüklerinin taşınması da bekleniyor. Böylece, özellikle ofis ve ticari birim yatırımı açısından Ataşehir’in cazibesi her geçen gün biraz daha artıyor.

ULAŞIM OLANAKLARI, YAŞAM ALANLARINI BELİRLİYOR…

Yatırım için ‘ulaşım” konusuna da değinen Temeltaş, “Ulaşım nerede rahat ise konut sahibi yaşam yerini de orada belirler. Bu nedenle yatırımcılar uzun vadede daha büyük düşünebilirler. Gayrimenkul sektörüne kattığı değer ile her geçen gün daha çok prim kazandıran Sabiha Gökçen Havaalanı bu anlamda verilebilecek en güzel örnek” dedi. Kozyatağı, Kartal ve Ataşehir’in bu açından da ön plana çıktığını belirten Ahmet Temeltaş, bu bölgelerde ciddi miktarda ofis binası inşasının devam ettiğini, altyapı çalışmalarının hızla tamamlanarak ulaşım kolaylıklarının sağlandığını ve firmalar için tercih edilen bölgeler arasına girdiğini belirtti.

Ahmet Temeltaş, “Tüm bunları değerlendirdiğimizde, bir kent nereye doğru kendini geliştiriyorsa yatırımlar yine o yöne yapılmalıdır. Yapılan yatırımları incelendiğimizde ise geçmiş dönemlerden farklı olarak artık Anadolu Yakası’nın yüzünün gülmeye başladığını ve bu gelişmenin artarak devam edeceğini öngörüyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.