Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Türkiye bir günde 171 milyon TL’yi doğalgaza harcadı

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı, bir rekor getirdi. Doğalgaz tüketiminde Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştık. 10 Ocak 2013’te bir günde 187 milyon metreküp doğalgaz tükettik, yani bir günde doğalgaza 171 milyon TL harcadık.

Isınmak için çareyi doğalgazda bulan vatandaşımızın oturduğu binaların yüzde 85’i yalıtımız olduğu için harcanan paranın yüzde 50’si boşa gitti. XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, ısınmak için harcadığı enerjiden tasarruf etmek isteyen ve doğalgaz faturasını düşürmek isteyen vatandaşların binalarına ısı yalıtımı yaptırması gerektiğini belirtti.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, doğalgaz tüketimindeki artışla ilgili şunları söyledi: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz hafta boyunca Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışının, doğalgaz tüketiminde ciddi bir artışa neden olduğunu ve 10 Ocak 2013 tarihinde de günlük doğalgaz tüketiminin 187 milyon metreküpe çıkarak en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi. Ülkemizde maalesef yalıtımsız binaların sayısı 15 milyondan fazla, bu da mevcut binaların yüzde 85’inin yalıtımsız olduğu anlamına geliyor. Yalıtımsız binalarımız yüzünden doğalgaz tüketiminde rekor kırıyoruz. Oysa enerjisinin yüzde 73’ünü ithal eden ülkemizin tüketim rekorlarına değil yalıtımlı binalara ihtiyacı var. Yalıtımsız binalar yüzünden enerjimizi boşa harcıyoruz ve her yıl bunun ülke ekonomisine bedeli 7,5 milyar doları buluyor. Yalıtımsız binalarda oturanlar da her ay yalıtımlı binalarda oturanlara kıyasla 2 kat daha fazla doğalgaz faturası ödüyor. Yani hem ülke ekonomimiz hem de vatandaşımız yalıtımsızlık yüzünden parasını havaya savuruyor, bütçesine delikler açıyor.”