Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

By Cox Rayner Architects with Arup And Architects 61 Helix Köprüsü

Cox Rayner Architects tarafından tasarlanan The Helix Bridge, adını strüktüründen alan nadir köprülerden… Sıra dışı strüktür ve forma sahip köprü, Singapur nehrinin şu anda birçok şehrin dikkat kesildiği büyük bir iç liman olan Marina Bay’a kendine özgü bir açılışa sahip olması ihtiyacına cevap verecek şekilde tasarlandı.

The Helix Bridge, Singapur Nehri’nin başından şehrin merkezi iş bölgesine ve yeni Bayfront ilçesine kadar bir bağlantı oluşturuyor. Şehirdeki marina merkeziyle marina koyunu bağlamasının yanı sıra şehrin muhteşem manzaralarının da izlenebildiği bir yer olmasıyla ünlü olan köprünün sıra dışı tasarımı, 2006 yılında düzenlenen uluslararası yarışmada 36 tasarım arasından seçildi.

Planın konsepti köprüyü bir yay üzerinde kıvırarak her açıdan kıyı gezintisi sunan akıcı bir form halinde gerçekleştirmekti. Bu kıvrılma aynı zamanda köprünün kendi merkezi ile araç köprüsünün patikasını birbirine bağlıyor ve kavşağın uzağına taşıyor. Araç köprüsüyle hafif bir kontrast yaratmak ve narin bir imaj yakalamak için konsept, çift sarmal strüktürden oluşuyor. Bu form, tasarım brifinde -diğer köprü strüktürlerinden farklı olarak- istenen ve perfore çelik ile bölümlenmiş cam panellerin bütünleşmesiyle oluşan bir gölgelik de yaratıyor.

Bu yapısal tipoloji eğrisel bir planda son derece verimli çalışıyor ve yolculuk boyunca ilginç bir hareket hissi yaratıyor. Mimari ekip çift spiral strüktürün konvensiyonel kutu kirişli köprülere göre 5 kat daha az çelik kullanımı sağladığını tespit ederek yapının yürüyüş şekli Singapur’a yakışan ve onun yeşil imajını temsil eden bir ikon yarattıklarına inanıyorlar.