Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Jotun Köprü projeleriyle dünyanin gözü İstanbul’da

Köprü Zirvesi deneyiminizi anlatır mısınız?

▶ Bu yıl ilki gerçekleştirilmiş olan Köprü Zirvesi’nin önümüdeki yıllarda da başarılı şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. Bu yıl ele alınan köprü projeleri ve analizleri oldukça ilgi çekiciydi. Ayrıca sektördeki yerli ve yabancı uzmanların biraraya geldiği, dünyadaki köprü projelerinde kullanılan teknolojilerin ve sistemlerin de yakınen takip edildiği bir platform oluştu. Bu nedenle sektörümüz için geliştirici ve yararlı bir etkinlik oldu.

Köprü Zirvesi katılım süreciniz nasıl gelişti?

▶ Jotun olarak Köprü Zirvesi’nin gerçekleşmesine katkıda bulunan sponsorlar arasında yer aldık. IQPC bizimle irtibata geçtiğinde, Türkiye’de Köprülere yönelik bu tip bir etkinliğin yapılacak olması bizi çok memnun etti. Bildiğiniz gibi özellikle Orta Doğu’da çok önemli bir etkinlik. Aynı önemin ülkemizde verilecek olması sektörümüze ivme kazandıracağını ön gördük. Yurt dışındaki projelerin çalışma sistemlerinin Türk projelerine nasıl uyarlanabileceği, projelerin analizleri gibi konuların konusunda uzman kişiler tarafından ele alınacak olması da sponsorluk kararımızı olumlu etkileyen kriterler arasında. Ayrıca zirveye konu olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Samsun Ayvacık Eynel Köprüsü, Nissibi Köprüsü, Abu Shoum Deniz Köprüsü Jotun’un köprü referansları arasında bulunması da şirketimiz için gurur verici.

Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

▶ Norveç’te 1926 yılında kurulan Jotun, 80 yılı aşkın uluslararası deneyimiyle 5 kıtada 71 şirket, 40 fabrikasıyla inşaat, deniz, endüstri ve toz boyaları pazarlarında lider üretici firmadır. Dev projelerin altına rengi ve kalitesiyle imzasını atan Jotun Boya, dünya çapındaki deneyim ve bilgi ağı ile yapılara değer ve performans katmaktadır. Eyfel Kulesi, Atatürk Olimpiyat Stadyumu, Türkiye’nin en büyük çelik yapısı olan Afşin-Elbistan Termik Santrali, Ataürk, Adnan Mendres ve Sabiha Gökçen Havaalanları, Türkiye’nin en yüksek çelik yapısı Hilton Avcılar Jotun referans projelerinin sadece birkaçını oluşturmaktadır. Jotun, endüstri boyaları ile enerji tesisleri, denizüstü platformları ve yapıları, rafineri ve petrokimya tesisleri ile tank çiftlikleri, depolama tankları için korozyon önleyici boyalar ve çözümler sunmaktadır. Ayrıca her tür elektrik santralleri ile birlikte köprü, havaalanı, stadyum ile karma kullanımlı kompleks (konut/AVM) gibi büyük ve geniş çaplı altyapı projelerine antikorozif ve yangına dayanımlı boya tedarik ederken endüstriyel zemin kaplamalar konusunda uzmanlığıyla bilinmektedir.