Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Maurer Söhne

Sismik İzolatörler deprem kuvvetlerini sönümleyerek doğal periyodun uzatılması ve yapıya etkiyen enerjiyi azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu sistemlerden birisi Nissibi Köprüsü’nde de kullanılmıştır. Sismik izolasyon sistemi Kurşun Çekirdekli Mesnet (LRB) ve MSM kayar yüzeyli Küresel Mesnetlerden oluşmaktadır. LRB’ler düşey yükleri iletir ve servis hareketlerini karşılar. Deprem durumunda ise içinde bulunan kurşun çekirdeklerin deformasyonu vasıtasıyla önemli ölçüde enerjiyi sönümleyerek yapının yüksek deprem kuvvetlerine en az şekilde maruz kalması sağlanır. Merkezleme etkisi ise kauçuk mesnetin elastik özelliği sayesinde gerçekleşmektedir.

Nissibi Köprüsünde bu amaçla, yük kapasitesi 31000 kN’a kadar çıkan, kenar ayak, pilon ve orta ayaklarda olmak üzere toplam 16 adet, plan boyutları 800×1200 mm den 1200×1200 mm ye kadar değişen LRB’ler kullanılmıştır. Bu izolatörler Maurer Söhne’nin İzmir’deki fabrikasında üretilmiştir.

LRB’lerin tasarım, üretim, test ve kalite kontrol aşamalarında Avrupa Normları EN15129 ve EN1337’ye sadık kalınmış olup, izolatörler CE belgesine sahiptir.

LRB’lere ek olarak her iki kenar ayakta 4000 kN yük kapasiteli toplam 4 adet Maurer MSM Küresel Mesnet kullanılmıştır. Küresel Mesnetler Maurer Söhne’nin Münih’deki fabrikasında üretilmiştir.

Maurer Küresel Mesnetleri EN1337’ye göre tasarlanmakta ve üretilmektedir. Kayar yüzey malzemesi olarak MSM diye adlandırılan elasto plastik malzeme kullanılmış olup bu malzeme ETA (Avrupa Teknik Onayı) belgesine sahiptir. Bu mesnetler Avrupa Normlarına Uygunluk Belgesi ve CE markası ile tescillenmektedir. Kayar yüzey malzemesi MSM, testlerde 50 km kayma mesafesini hiç aşınmadan tamamlamıştır, dolayısıyla mesnetlerin en az 50 yıl servis ömrünü garanti etmesi öngörülmektedir.