Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Mobotix

MOBOTIX markasından ve ürün gruplarından bahseder misiniz? Ürünlerinizi ilgili pazar içerisinde bulunan benzer ürünlerden ayıran özellikler nelerdir?

MOBOTIX, 1999 yılında Almanya’da kurulmuş bir şirkettir. Şirketin merkezi Almanya’nın Langmeil şehrindedir. MOBOTIX olarak sektörde videolu güvenliğin gerektiği her yerde bulunmaya çalışıyoruz. Ürünlerimize baktığınızda temel farklılıklarımız ve yaklaşımımızla beraber neden Mobotix’in kendisini, donanımını yazılımına göre üreten bir yazılım şirketi olarak lanse ettiğini hemen görebilirsiniz. Mobotix’in ürünlerinin en temel özellikleri arasında sistemin tamamen dağıtık mimaride olması yer almaktadır. Yani sistem içerisinde özel bir merkezi yönetim yazılımına ihtiyaç bulunmamaktadır. Çünkü, her türlü yönetim fonksiyonu kameralarımızın içerisinde bulunmaktadır. Bununla beraber Mobotix’in ürünleri hava koşullarından etkilenmez. Cihazlar hem dış ortamda hem de iç ortamda harici bir muhafaza gerekmeden kullanılabilirler. Ürünlerimiz IP65 ya da IP66 standardındadır ve 3 Megapiksel çözünürlüğe sahiptir. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki Mobotix’in kameralarında mekanik olarak hareket eden parçalar bulunmaz. Bunlara örnek olarak otomatik iris ve makanik hareketli IR filtreyi söyleyebilirim. Cihazlarda mekanik hareketli parçaların bulunmaması pratik anlamda cihazların bakımsız ve çok dayanıklı olduklarının bir göstergesidir. Ayrıca kameralarımızda ısıtıcı ve fan da bulunmamaktadır ve cihazlarımızın çalışma sıcaklığı aralığı -30 derece ile +60 derece arasındadır. Ortalama enerji tüketimleri ise 3 Watt civarındadır. Bununla beraber cihazlarımızda bütünleşik SIP desteği bulunmaktadır. Ayrıca kameralarımızda mikrofon ve hoparlör de bulunmakta ve bu şekilde çift yönlü ses iletişimi sağlanabilmektedir. Bunlara ek olarak kameralarımızda sıcaklık sensörü, parlaklık sensörü, ses yüksekliğin algılanması, video hareket analizi, darbe sensörü ( D14, S14 ), PIR dedektör ( M12, D14 ) benzeri olaylar ve olay anında içine klip , resim ya da yazı ekleyerek mail gönderme, kameranın bulunduğu ortama sesle uyarıda bulunma, harici bir kontağı tetikleme ya da IP telefon üzerinden arama yapma gibi kısaca giriş yapabileceğim eylemler de mevcuttur. İşte bu anlattığım özellikler ve çok daha fazlası kameralarımızın içinde hali hazırda bulunmaktadır. Hiç bir şekilde özel bir merkezi yönetim sistemine gerek yoktur. Mobotix’in sunduğu dağıtık mimari yazılımları olan MxControlCenter ve MxEasy tamamen ücretsiz, hiçbir şekilde lisans ücreti ve güncelleme ücreti olmayan yazılımlardır.

MOBOTIX’in hemisferik teknolojisi de sektörde öncülük yapmış bir teknolojidir. Tek bir lensle, mekanik olarak hareket eden hiçbir parça olmadan 360 derecelik görüntü alınabilen ve ayrıca sanal olarak PTZ yapılabilen bir teknolojidir.Hem görüntüdeki her yerin görüntülenmesini, hem de sürekli 360 derecelik görüntünün kaydedilerek bir çok riskin ortadan kalkmasını ve 3-4 adet kamera kullanmak yerine tek bir kamera kullanılarak her yerin tek bir cihaz ile kör ya da birbiri üzerine binen noktalar olmadan ve gözü rahatsız etmeden çok daha tasarruflu bir şekilde görüntülenmesini sağlamaktadır.

MOBOTIX olarak, ayrıca IP tabanlı hemisferik kapı otomasyonu cihazı üretmekteyiz. Klasik cihazlar sadece cihazın önünde duran şahısları gösterebiliyor iken, MOBOTIX T24 ile kapının önünde duvardan duvara ve tabandan tavana görüntü alabilirsiniz.Ayrıca RFID kartlarla ya da şifre ile giriş yapmak ve aynı zamanda mesaj bırakmak da mümkündür. Cihaz aynı zamanda diğer kameralarımızda olduğu gibi SIP üzerinden de çalıştığı için VOIP tabanlı uygulamalarda da kullanılabilmektedir.

Bunlarla beraber MOBOTIX ürün ailesi içerisinde uygulamalarınızı daha da verimli hale getirecek fonksiyonel kutucuklar bulunmaktadır.Bunlardan ilki Patch-Box’tır. Bu kutu iki adet RJ45 kablonun dış ortamda birbirine güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlar. Kutucuklar da dış ortam koşullarında sorunsuzca çalışmakta ve IP65 standardındadırlar. Ayrıca GPS-Box modülümüz de bulunmaktadır. Bu cihaz ise uydudan hem zaman bilgisi hem de konum bilgisi almaktadır. Öğreğin ağınızda bir adet kameraya bu cihaz bağlıysa diğer, bütün kameralar da bu cihazdan saat bilgisini alıp senkronize olabilmektedirler. Ayrıca bu cihaz mobil uygulamalarda da kullanılmaktadır. Bir örnek verecek olursam, bir araç belirli bir çapın dışına çıktığında ya da belirli bir hızın üstüne çıktığında alarm oluşturulabilmektedir.

MOBOTIX son dönemde, dünyanın ilk çift lensli esnek hemisferik kamerasını da piyasaya sunmuştur. Bu cihazın modeli S14‘tür. Q24‘ten farklı olarak aynı anda iki farklı hemisferik görüntünin tek bir kamera ile alınabilmesini sağlar. Ayrıca sensör modülleri kamera muhafazasından 2 metreye kadar uzayabildiği için oldukça esnek montaj seçenekleri de sunmaktadır. Elbette bütün MOBOTIX lensleri de bu cihazla kullanılabilmektedir.

Bu özelliklerin haricinde kişi sayma ve yoğunluk analizi gibi özellikler de kameralarımızda bulunmaktadır. Bu özellikler de kamera ile birlikte gelmektedir. Şu anda sadece Q24 modelinde bulunan bu özellikler yakın zamanda diğer kameralara da ücretsiz güncelleme ile gelecektir. Belirtmekte fayda var; bütün ürünlerimiz Almanya’da üretilmektedir.Marka vaatlerinizden bahseder misiniz? MOBOTIX ismi duyulduğunda tüketici tarafında nasıl bir davranış tetiklenmektedir?

MOBOTIX ismi tüketici de heyecan yaratmaktadır. Bunun sebebi; videolu güvenliğe yüklediği anlamdır. Bir çok yeni özellik ile fonksiyonun kullanıcılara tek bir cihazla, uzun yıllar boyunca yatırımı koruyacak şekilde ve teknolojik gelişmelere açık olarak sağlanmış ve sağlanacak olmasıdır.

Organizasyon yapınızdan bahseder misiniz?

Mobotix’ten bizim 1. kademe Mobotix partneri dediğimiz distribütöre, distribütörden de 2. kademe Mobotix partneri olan bayilere, sistem entegratörleri ve kurulum yapan firmalara ve oradan da son kullanıcıya giden bir akış söz konusudur. Bu yapı sayesinde hem kanalımızı koruyor hem de bu kanalda yer alan bütün firmaların kendi sorumluluklarını en doğru şekilde yapmasını hedefliyoruz.

Şirket içi eğitimlere oldukça önem veriyorsunuz. Bu eğitimlerin Mobotix için önemi nedir?

MOBOTIX olarak eğitime çok önem vermekteyiz. Hem satışa hem de kurulumlara yönelik eğitimlerimiz bulunmaktadır.Bütün partnerlerimizin en iyi şekilde eğitilmesi, ürünlerimizin doğru şekilde tanıtılması ve yapılandırılması adına bizim için vazgeçilmez bir konudur. En sık aralıklarla bu eğitimleri yapmaya çalışıyoruz.

Satış ve Teknik Eğitimler, MOBOTIX cihazlarının doğru tanıtılması ve en düzgün şekilde yapılandırılması amacıyla bütün partnerlerimiz için uygulamaya koyduğumuz çok detaylı oturumlardır. Satış, Planlama ve Kurulum seminerinde ürünlerin genel özellikleri, aksesuarlar, görüntü açısı ve çözünürlüğün görüntü üzerine etkisi, planlama araçları, proje analizi, ışık ve pozlama ve diğer çevresel bileşenler hakkında geniş bilgiler; Başlangıç ve Temel Seminerde ise görüntü ve pozlama ayarları, cihaz üzerindeki alarm sensörlerinin etkinleştirilmesi, kaydın başlatılması, kullanım yapısı, arayüzler, alarm seçenekleri ve olay taraması ile eylemlerin yapılandırılması ve çok daha fazlası çok detaylı bir şekilde anlatılmakta ve her bir kişiye bir kamera düşecek şekilde tasarlanmış seminer odalarında laboratuarlı ve pratik bir şekilde katılımcılarla interaktif bir ortam oluşturulup, eğitimin amacına tam olarak ulaşması sağlanmaktadır. Satış, Planlama ve Kurulum Eğitimi 1 günlük bir program iken Başlangıç ve Temel Seminer toplamda 3 günlük bir programdır. MOBOTIX olarak, önümüzdeki dönemde de daha sık bir şekilde hem satış hem de teknik eğitimler vermeye devam edeceğiz ve bu sayede sektördeki bilgi düzeyini mümkün olduğunca en üst seviyeye çıkarmaya çalışacağız. Doğru bir şekilde yapılmış eğitimler hem sistemlerin en iyi şekilde tanıtılıp anlatılmasını hem de en doğru ayarlarla en mükemmel şekilde tasarlanıp kurulmasını sağlayacaktır. Bu da son kullanıcıya ulaşan hizmetin kalitesini her geçen gün daha da arttıracaktır.

Yeşil üretim konusunda ne düşünüyorsunuz? Üretim aşamasında çevreye duyarlılık konusunda çalışmalarınız var mı?

Yeşil üretim konusu bizim için çok önemli bir yer tutmaktadır. Aslına bakarsanız Mobotix’in üretim felsefesi tamamen bu konu üzerine kurulmuştur diyebiliriz. Özellikle ürünlerimizin enerji tüketimi konusuna oldukça hassas bir şekilde yaklaşmaktayız. Bildiğiniz üzere MOBOTIX kameraları ortalama 3 Watt civarında enerrji tüketirler. Ayrıca cihazların içinde mekanik hareketli parça bulunmuyor olması cihazların uzun yıllar boyunca aşınmadan korunmasını sağlayan bir diğer faktördür ve cihazları pratik olarak bakımsız hale getirmektedir. Ayrıca dağıtım mimarili yapımızdan kaynaklanan çok daha az donanım ihtiyacı da bu konuya hizmet etmektedir.