Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Polimeks’ten 1 milyon kapasiteli ‘anahtar teslim’ çimento fabrikası

14 Şubat 2013’te Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in katılımıyla açılışı yapılan Lebap Çimento Fabrikası, Türkmenistan’ın Afganistan – Özbekistan sınırlarına 30 km mesafede, anahtar teslim modern bir tesis olarak inşa edildi. 205 milyon Euro bedelli projenin teslimi 24 ayda gerçekleşti. Polimeks, daha önce de Türkmenistan’ın Balkanabat eyaletindeki Jebel Çimento Fabrikası’nı da inşa etmişti. Her iki fabrika Türkmenistan’ın en yüksek kapasiteli çimento fabrikası olma özelliği taşıyor.

ANAHTAR TESLİM PROJE 600 BİN METREKARE ALANA İNŞA EDİLDİ

Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, toplam 600 bin m2 alana inşa edilen Lebap Çimento Fabrikası’nın yapımında Polimeks’in “anahtar teslim” mantığında çalışarak tüm araştırma, fizibilite, mühendislik, proje, imalat, tedarik, montaj, uygulama, test ve devreye alma süreçlerini üstlendiğine dikkat çekti. Tabanca, “Tesisin kuruluş aşamasında, bölgede hammadde ön araştırmaları yapılarak, bölge altyapısı ve coğrafi konumuna göre uygun yer seçimi çalışmaları bizzat Polimeks tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca istenen kapasiteye uygun gerekli tüm ekipmanlar da tarafımızca seçildi” dedi.

Fabrikaya ilişkin ayrıcalıklı özelliklerinden de bahseden Tabanca, “Kurulan prosesin ekipman ve teknolojileri dünyanın konusunda önde gelen firmalarının (Siemens, Polysius, FLS, Ibau, Aumund, Flender, vb) ürünleri olup, tesis tam otomasyonla çalışıyor. Fabrika, farklı tipte ve sınıfta çimento üretimi yapabiliyor. Tesisin kontrol ve yönetimi için içerisinde kumanda merkezi ve tam donanımlı laboratuvarları barındıran bir proses yönetim binası yapıldı. Ayrıca tesiste genel müdürlük binası, yemekhane binası, personele yönelik tesisler ve lojmanlar ile spor alanları da yer alıyor” şeklinde konuştu.