Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel

Gayrimenkul, enerji, çimento ve döküm sektörlerinde öncü projelere imza atan Soyak Holding’in CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel, ana teması ‘Yeşil Dönüşüm’ olan 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde ‘’21. Yüzyılın Şehirleri ve Toplumları’ konulu oturuma başkanlık yaptı. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından düzenlenen ve Soyak’ın da destekçileri arasında yer alığı zirvede Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel’in başkanlığını yaptığı oturuma Stuttgart Üniversitesi, Kentsel Planlama ve Tasarım Enstitüsü Direktörü; Cittaslow Uluslararası Bilimsel Komite Üyesi Prof. HelmutBott; AIA, LEED Eğitmeni, Sürdürülebilir Yapılar Uzmanı GunnarHubbard, Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi İcra Kurulu Başkanı Haydar Özkan, Urban Green Global Kurucusu SidneyRasekh, Siemens A.Ş., Bina Teknolojileri Direktörü Levent Yıldırım katıldı.

18 Şubat’ta gerçekleştirilen oturumun açılışında Çamlıbel şunları söyledi: “21. Yüzyılın şehirlerinde sürdürülebilir ve yeşil binaların öneminin daha da artacağına ve inşa edilecek binaların geleceğimiz için daha sürdürülebilir olacağına inanıyoruz. Ancak yeşil dönüşüm için kritik başarı faktörü, toplumsal farkındalıktır. Herkesin sorumluluklarını yeniden tariflemesi için artık masaya yatırma zamanı gelmiştir. Bu yolda kullanılacak yeşil bina ve sertifika kavramlarının içi boşaltılmadan kullanılması gerekmektedir. Bu zirvenin en güzel tarafı yeşil binalar hakkında başka ülkelerden gelen meslekdaşlarımızla fikir alışverişinde bulunmak” dedi.

Oturumun başında gösterilen filmde 125 kişi üzerinden gerçekleştirilen sokak röportajlarında ancak 12 kişinin yeşil bina ve yeşil şehirler kavramlarına aşina olduğunu ve kapsadığı içeriği bildiğini aktaran Çamlıbel, “yeşil dönüşüm sadece teknik ve çevreci bir mesele değildir. Aynı zamanda topyekün bir davranış değişikliğidir.” dedi.