Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

15. Türkiye Tuğla-Kiremit Zirvesi Ankara’da gerçekleştirildi

Sektör ile ilgili son gelişmelerin paylaşıldığı ve tartışıldığı, yenilikçi ürünler geliştirmek ve imal etmek için ihtiyaç duyulan yeni yatırımlar konusunda uluslararası yatırımcı firmalarla görüşmelerin yapıldığı, çözüm önerilerinin ve piyasa şartlarının değerlendirildiği büyük bir organizasyon ve buluşma noktası niteliğini taşıyan Türkiye Tuğla-Kiremit Zirvesi, 27 Mart 2013 tarihinde 15. kez Ankara Dedeman otelde gerçekleştirildi. Zirveye Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Milletvekillerinden Salim Uslu ile beraberindekiler, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ile bütün yurttan tuğla-kiremit sanayicileri katıldı.

Türkiye’deki bütün tuğla-kiremit sanayicilerinin katılımı ile gerçekleşen zirvenin açılış konuşmasını, TUKDER Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Fuat Ekmekçioğlu yaptı. Açılış konuşmasında Ekmekçioğlu, TUKDER’in 1997 yılında kurulmasından sonra dünya ve Türkiye’de yaşanan önemli gelişmelerden ve krizlerden bahsederek, Türkiye’de 350 tuğla-kiremit fabrikasının bulunduğunu, bu fabrikalarda toplamda 35 bin çalışanın olduğunu, yan sanayi ve tedarikçilerle birlikte bu sayının 100 bine çıktığını vurguladı. Türkiye’nin kabuk değiştirdiğini söyleyerek, enerji ve çevrenin önemine değinen Ekmekçioğlu, geleceği enerjinin nasıl kullanıldığının şekillendireceğini belirterek, enerji ve çevre ilişkisinin önemine işaret etti. Konuşmasının devamında Ekmekçioğlu, özellikle döşemelerde yanlış malzeme seçimi ve yanlış uygulamalardan dolayı oluşabilecek yangın tehlikelisine dikkat çekerek, bu konuda Bakanlığın desteğini istedi. Ekmekçioğlu yeni malzemelerin önünü açan Ulusal Teknik Onay kavramından ve bu onayı veren kuruluşlardan bahsederek, konunun öneminin altını çizdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye Tuğla ve Kiremit Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, tuğlanın önemine işaret ederek, tuğlanın geçmişinin son derece eski olduğunu hatırlattı. Bayraktar, inşaat sektöründe ürünlerin arttığını söyleyerek, çatının esas ürününün kiremit, duvarların ise temelinin tuğla olduğunu vurguladı. Bakanlığın projelerinden de bahseden Bayraktar, kentsel dönüşümün Türkiye’nin yeni vizyonu olacağını ifade etti. Tuğla, kiremit, kil ve çamura dayalı yan malzemelerin, Türkiye için son derece önemli olduğuna dikkati çeken Bakan Bayraktar, ‘’Bugün artık dünyanın çeşitli yerlerinden ateş tuğlaya benzer ürünler, ülkemize plastik ambalajlarla geliyor, ithal ediyoruz. Bunları görünce insan üzülüyor. İtalya’dan oradan buradan geliyor bu malzemeler. Aslında biz bunların artık kralını üretiriz. Üretiyoruz, üretmemiz de gerekiyor’’ diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Malzemeleri Dairesi Başkanı Yusuf Dülber, zirveye katılarak, Bakan Bayraktar’ın ardından bir konuşma yaptı. Dülber konuşmasında, Bakanlığın ve Yapı Malzemeleri Dairesi’nin faaliyetlerinden bahsederek, 2013 yılında piyasa gözetimi ve denetimine daha fazla önem vereceklerini, önümüzdeki dönemde, yurt çapında eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunmaya devam edeceklerini ifade etti.