Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

2M Kablo Moskow City projesinde

MOSKOW CITY PROJESİ

Moskow City projesi, Rusya hükümeti tarafından 1992 yılında tasarlandı. Moskova Uluslararası İş Merkezi, ticari faaliyetleri, yaşam alanını ve eğlence mekanlarını bir araya getiren Rusya’nın ilk bölgesi oldu. Moskova’nın gelişimine önemli katkı sağlanması beklenen projenin kablolamasında tercih edilen önemli markalardan biri de 2M KABLO’dur. Moskova Uluslararası İş Merkezi (Moscow International Business Center) Moskova’da bulunan gayri resmi adıyla “Moscow City” olarak bilinen iş merkezlerinin bulunduğu bölgede yer alıyor. Moskova şehir merkezinin batısında, Kızıl Meydan ve üçünçü çevre yolunun doğusunda yer alan ve geliştirilmekte olan ticari bir bölgedir.

Projeye uygun tek bir alan olarak seçilen Moskova’nın Presenskaya ilçesinde gerçekleştirilen proje 60 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. İnşaat başlamadan önce bölgedeki yapıların çoğu eski fabrika ve kapatılmış veya terk edilmiş sanayi komplekslerden oluşmaktaydı. Geçekleştirilen projenin toplam maliyetinin 12 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. 2 milyon m² toplam alana sahip çoğu devreye alınmış pilot projelerin büyük bir kısmı tamamlanmış, kalan kısmının inşaatı aktif bir şekilde devam etmektedir.

2M KABLONUN TERCİH EDİLDİÐİ PLOT PROJELER

Plot 4 – Imperia Tower, Plot 9 – City of Capitals, Plot 12 – Eurasia Tower ve Plot 14 – Mercury City Tower

PLOT 12 – MOSKOVA / RUSYA

Rusya, Moskova City’de gerçekleşen Plot 12 projesi toplam 210.000 m² alana inşa edilmektedir. Projenin yüksek bina tarafı, zeminden 302 m yükseklikte 67 kat ve 5 yeraltı otoparkı bulunmaktadır. “A” sınıfı ofis ve yerleşim alanları bulunan Plot 12 projesinde sinyalizasyon ve yangın alarm kablolarında 2M KABLO tercih edilmiştir.

TERCİH EDİLME SEBEBİ

2M KABLO’nun sağladığı teknik destek, tecrübe ve deneyimlerin yanı sıra tercih edilmesindeki önemli etkenlerden biri de: dünyanın her yerindeki 2M KABLO kullanıcılarının, üretimden kaynaklı bedeni ve maddi hasarlara karşı 20.000.000 Euro’ya varan ürün sorumluluk sigortası ile güvence altına almasıdır.

2M KABLO; modern tesisi ile üst kalite üretim gerçekleştirmektedir. Üretim hatlarının tümünde spark tester cihazları ile izolasyon ve dış kılıftaki yüzeysel hatalar ve incelmeler tespit edilebilmektedir. Tüm ekstrüder hatlarında lazerle ölçüm yapan çap ölçme cihazları kullanılmakta ve kablonun çap ölçüsü bu cihazlar yardımı ile hasas olarak üretilmektedir. Makineler PLC kontrollüdür. Bütün bunların yanında gerekli olan ürünlerin dış kılıf malzemelerinin 10 yıl sonraki durumunu görebilmek amacıyla UV dayanım testi uygulanabilmektedir. Ekranlı kablolarda transfer empedansı ve ekranlama faktörü ölçümlemeleri yapılabilmektedir. İzole, kılıf, büküm, mika bantlama, örgü, sargı, zırhlama, paketleme ve diğer hatlarımızda her bir ekipman titizlikle tanımlanmış; detaylandırılmış ve proses süreçlerinde maksimum verim alınması için organize edilmiştir. Modern test ekipmanlarıyla donanmış laboratuarında üretim anında ve sonrasındaki tüm testler yapılabilmektedir. Ayrıca sektörel gereklilik gerektirmeyen UV dayanım testi, hidrokarbon dayanım testi vs. gibi test düzenekleri de kendi bünyesinde bulunmaktadır.

Tüm ürünlerinde RoHS ve REACH şartlarına uygunluk taşıyan malzemeler kullanılmaktadır. 2M KABLO’nun sahip olduğu belgeler içerisinde; ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ve LPCB ve WCS, OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin Uygunluğu Belgesi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetimi Sistem Belgesi, Rusya Yangın Sertifika ve GOST-R belgeleri, yangına dayanıklı kabloların bir kısmında LPCB’den BS 6387 C,W,Z; EN 50200 PH30, EN 50200 PH120 sertifikaları, TSEK ve TSE sertifikalarımız bulunmaktadır. Yine yangına dayanıklı kablolarda GOST ve IEC 60332-3 CAT A / IEC 60331 testlerini geçtiğine dair Rus Yangın sertifikası da sertifikaları arasındadır. Ayrıca Halojen içermeyen (Halojen Free) yangına dayanıklı ürünleri; EN 50200 PH90 – PH120, IEC 60331 FE180 (3 Saat) yanma testlerini başarı ile geçmiş ve VDE (Verband Der Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik e.V.) tarafından belgelendirilmiştir. LPCB tarafından onaylanan firmaların bulunduğu kırmızı kitapta (Red Book) yer alan ilk TÜRK kablo firması FireKab markası ile 2M KABLO’dur.

PLOT PROJELER

Plot 0  Tower 2000

Plot 1 Expo center

Plots 2,3 Wedding Palace

Plot 4 Imperia Tower

Plots 6,7,8 Central Gallery

Plot 9 City of Capitals

Plot 10 Naberezhnaya Tower

Plot 11 Transport Terminal

Plot 12 Eurasia Tower

Plot 13 Federation Tower

Plot 14 Mercury City Tower 

Plot 16  Office-Hotel space

Plot 19  Northern Tower                 

Proje kapsamında olan fakat daha

sonradan iptal edilen Plot projeler;

Plot 15 City Hall and City Duma

Plots 17,18 Russia Tower 

Plot 20 Exhibition business complex