Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Aironn

Aironn, havalandırma endüstrisi içinde üretici olmak, üretici kimliğini fan konusuna odaklı bir ihtisas kuruluşu olarak konumlandırmak amacıyla faaliyetlerine başladı. Öncelikli ürün grubu olan yangın, duman fanları ve jet fanlar üreten Aironn, önce Ar-Ge departmanını kurarak yola çıktı. Ar-Ge’yi evrensel bir kültür olarak ele aldı, rekabet gücünü inovasyonla güçlendirdi.

İTALYAN COMETRİ İLE ORTAKLIK

Aironn, 2012 yılının Temmuz ayı itibarıyla, özellikle radyal ve endüstriyel fanlarda dünyanın önde gelen firmalarından İtalyan Comefri ile ortaklık anlaşması imzaladı. Gebze’de faaliyete geçen 6500 metrekarelik fabrikasında Aironn ürün grubunun yanı sıra, Comefri fanlarının da üretimi gerçekleştiriliyor.

AKSİYAL FAN VE JETFAN GRUPLARI EN 12101-3 SERTİFİKALI

Uluslararası akredite yangın dayanım test laboratuarlarına sahip organizasyon Applus tarafından test edilen Aironn ürünlerinin 300 ºC’ye 2 saat dayanımı belgelenmiştir. Aironn Aksiyal Fan ve Jetfan grupları EN 12101-3 yangın sertifikasına sahiptir.

GELİŞMİŞ AR-GE ORGANİZASYONU VE LABORATUVAR YATIRIMLARI

Ar-Ge departmanı, Yanma Grubu ve Fan Tasarım Grubu olarak konuya özel iki çalışma grubundan oluşuyor. Fan Tasarım Grubu’nun CFD (Computational Fluid Dynamics: Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği) çalışmaları ile kendine özgü fan kanadı tasarımları Aironn bünyesinde yapılıyor. AMCA (Air Movement and Control Association) standartlarına göre Aironn bünyesinde tasarlanan fan test tüneller aracılığıyla, 2011 yılı başlangıcında kurulan AIRONN test laboratuvarı; ürün gamındaki aksiyal fan, hücreli fan ve jet fanların deneysel olarak performans doğrulamalarını gerçekleştirmek için faaliyet gösteriyor. (Test tünellerinin yerleşim ve tasarımını planlanırken, kurulum, ölçümler esnasında kanal dışı ortam akışlarından da etkilenme mertebesini öngörerek gerçekleştirilmiştir.)

Lisans ve yüksek lisans aşamasında uçak mühendisliği ve makine mühendisliği disiplinlerinde deneysel aerodinamik konusunda çalışmış uzman mühendisler tarafından gerçekleştirilen fan performans ölçüm değerleri, doğrulanan sayısal performans değerleri ile uyuştuğu düzenli olarak kontrol ediliyor.

Devam eden test laboratuvarı kurulum sürecinin bir sonraki aşamasında optik yöntemlere dayanan “Yangın-Fan Etkileşimi ve Analizi Laboratuvarı” bölümü de yer alacak.

Aironn, kapalı otoparklarda jet fan sisteminin, duman tahliye şaftı ve taze hava şaftında çalışacak aksiyal fanların yangın anındaki akışa gerçek etkisini CFD aracılığıyla analiz ediyor ve çözüm önerileri getiriyor.

JETFAN OTOMASYONUNDA YÜKSEK VERİMLİ İNOVATİF UYGULAMA: J-SMART

Aironn, kurduğu sistemlerin otomasyon uygulamalarını da gerçekleştiriyor. Özellikle jetfan otomasyonu için geliştirilen j-Smart, oldukça inovatif bir uygulama. j-Smart öncelikle yatırım maliyetlerine yansıyan önemli bir avantajı beraberinde getiriyor. Daha az kablolama ve malzeme gerektirdiğinden, malzeme ve kablo maliyetlerinde de %50 tasarruf sağlıyor. Jetfanı ihtiyaç doğrultusunda 0-100 arası istenen devirde çalıştırabiliyor. Motorlar ilk kalkışlarında, rutin çalışma koşulundakine oranla 7-8 kat daha fazla güç kullanır. J-Smart sisteminde ise demeraj akımı %80 oranında daha düşük. 0-100 arası çalışabilme ve demeraj akımından dolayı, enerji tüketiminde %30 – %50 oranında tasarruf sağlanıyor. Motor, yumuşak kalkışlı olduğu için mekanik aksam zorlanmıyor, sistem ömrü uzuyor. Motor, daha sessiz çalışıyor. J-Smart sistemi daha fazla veri sunabildiği için daha çok yönlü, daha sağlıklı sistem kontrolü olanağı sunuyor.

PROFESYONEL ÇÖZÜM ORTAÐI

Aironn, müşteri memnuniyetini mümkün olabilecek en üst seviyede tutabilmek için profesyonel mühendis kadrosuna yatırım yapıyor. Gelişmiş üretim olanaklarına sahip olmanın getirdiği avantajla müşteri taleplerine hızlı yanıt veriyor, esnek çözümler sunabiliyor. Yatırımcının, mekanik proje ofisinin, uygulama firmasının, kontrol firmasının beklentilerine hızlı yanıt verebilen ve gerektiğinde çözüm ortağı olabilen Aironn, satış sonrası hizmetleri ile de müşteri odaklılık anlayışını kanıtlıyor.

AIRONN’UN REFERANS PROJELERİ

DEDEMAN OTEL • BOSTANCI

ARTAŞ GÜNER İNŞAAT • ISPARTAKULE 3

VUNI PALACE OTEL • KIBRIS

BODRUM HILTON

BILGE HOTEL • AZERBAYCAN

AÐAOÐLU • MY TOWERLAND

ASTAY İNŞAAT • ACADEMIA APARTMENTS

ARTAŞ GÜNER İNŞAAT • ISPARTAKULE EVLERİ

AÐAOÐLU • MY RESIDENCE 212

ÇALIŞKAN İNŞAAT • İSTANBUL YORUM EVLERİ

İDAPARK AVM • EDREMİT

EUREKO SİGORTA • GENEL MÜDÜRLÜK BİNASI

AÐAOÐLU AYAZMA ŞANTİYESİ

SARISSA KONUTLARI PROJESİ

BOZ GRUP, HİPODROM PROJESİ • TÜRKMENİSTAN

AÐAOÐLU MY PRESTIGE • BIG CHEFS RESTAURANT

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ

BORSA RESTAURANT

BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ

TARFAŞ A.Ş. • BURSA

AIRPORT AVM • ATAKÖY

ACARLAR İŞ MERKEZİ

112 AFET ACİL • DENİZLİ

NİÐDE LABORATUVAR

DUMANKAYA İNŞAAT • ADRES BOTANİK

Kuruluş: 2011

Şirket: AIRONN Havalandırma ve Klima Sistemleri San. ve Dış Tic. LTD. ŞTİ.

Fabrika: 6500 m² / GEBZE

Motto: Yoğun Araştırma, Geliştirme ile İnovatif Çözümler