Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Astay Gayrimenkul’den Türkiye’de ilk sertifikalı pasif ev uygulaması

Four Seasons Bosphorus, Four Seasons Sultanahmet otellerinin yanı sıra OnaltıDokuz İstanbul ve Academia Apartments gibi önemli konut projelerinin yatırımcısı olan Astay Gayrimenkul, sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerine desteğini artırarak sürdürüyor. Astay Gayrimenkul, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile işbirliğine giderek “Yapı Sektöründe Enerji Verimliliği Uygulamaları: Pasif Evler“ projesini hayata geçiriyor. Türkiye’de ilk sertifikalı enerji tüketmeyen ve sıfıra yakın CO₂ yayan pasif ev konsepti, eğitim merkezinin temeli geçtiğimiz günlerde Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde atıldı.

500 m² lik arsada 200 m² den 3 katlı yapılacak merkez 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu ve 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüşümü hakkındaki kanun ile başlatılan kentsel dönüşüm ile enerji verimli ve çevreye duyarlı konutlara pasif ev standartları ile yeni bir yaklaşım getiriyor. Bu eğitim merkezinden tüm üniversite öğrencileri, yapı sektörü ve halk faydalanabilecek.

Çevreye duyarlı, enerji verimliliği sağlayan pasif ev standartlarında yapılacak eğitim merkezi ısıtma ve soğutma için kullanılan enerjiden %90 oranında tasarruf yaparak yılda metrekare başına 15Kwh altında enerji harcayacak. Yıllık ısıtma/soğutma için 1,5 lt/m² veya 1,5 m³ doğalgazın yeterli olacağı ultra düşük enerjili eğitim merkezi harcadığı enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiği için sıfır karbon emisyonu sağlayarak doğaya dost bir yapı sistemi sunuyor.