Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Austrotherm Türkiye´ye yayılıyor

Orta ve Doğu Avrupa’da kaliteli ısı yalıtımı alanında lider konumundaki Austrotherm Grubu Türkiye’deki bağlarını güçlendiriyor. Nisan ayında 4 milyon nüfusluk bir kent olan İzmir’e 50 kilometre uzaklıktaki Turgutlu’da firmanın yalıtım malzemeleri tesislerinin ikincisi hizmete giriyor. Yeni tesisinde de genleştirilmiş polistren olan EPS’den yüksek ısı yalıtımı özellikli gri dış cephe levhaları üretecek. Yatırım tutarı 4 milyon Euro civarındadır. İnşa çalışmaları sonlandığında, Turgutlu’da 40 kişi istihdam edilecektir. Austrotherm CEO’su Peter Schmid Türkiye’de bir diğer üretim konumuna karar verme nedenlerine ‘Austrotherm, 5 yıl önce Boğaz’ı geçmeye cesaret eden ve bu adımından kazançlı çıkan ilk Avrupalı EPS yalıtım malzemeleri şirketidir. Yüksek kaliteli yalıtım ürünlerimiz, birinci sınıf müşteri ve servis hizmetimizle İstanbul’da bölgesel olarak iyi konumlanmış olan rakiplerimize karşılık verebildik. Ege’nin incisi İzmir’le İstanbul arasındaki mesafede ve yaklaşık 10 milyon nüfuslu bölgede yepyeni ilginç bir pazar oluşmaktadır. Ayrıca İzmir’in Expo 2020 fuarına yaptığı katılım başvurusu da yapı sektöründeki beklentileri artırmaktadır’ sözleriyle açıklık getirmektedir.

Şimdilerde inşaat patlaması Türkiye’nin bazı bölgelerinde iki haneli büyüme oranları ile biraz hafiflemiş olsa dahi, Peter Schmid yenileme ve iyileştirme alanından kesin olarak umutlu: ‘Ege Bölgesinde kullanılan 2 ila 3 cm’lik yalıtım kalınlıkları yalıtım seviyesi için oldukça düşük. 90’lı yılların sayısız yazlık evleri yenilenmeyi bekliyor. Burada düzgün ve akıllıca bir yalıtım ile tüketiciyi – özellikle iç mekân iklimlendirilmesi (soğutması) için – oldukça yüksek rakamlarda enerji tasarrufu sağlanabileceği konusunda bilinçlendirmeliyiz.’

Türk hükümeti tarafından yürütülen enerji tasarrufuna yönelik konut vergisini enerji kimliğine bağlama tartışmaları Austrotherm’in görüşlerini desteklemektedir. Buna göre iyi yalıtılmış evlerde gelecekte daha az konut vergisi tahakkuk edecektir.

AUSTROTHERM’İN 2012 BAŞARI ÇİZGİSİ

Austrotherm Şirketler Grubu, geçen 2012 ticari yılında sayısı 11’i bulan ülkede 18 üretim merkezinde cirosunu %8’lik artışla 245 milyon Euro’ya çıkarmayı başarmış ve 31.12.2012 itibariyle toplam 830 kişi istihdam etmiştir. Austrotherm, Türkiye’nin yanı sıra Avusturya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Almanya, Hırvatistan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya ve Macaristan’da da tesislere sahiptir. Austrotherm’in Wittenberge/ Almanya’da ki 19. üretim tesisinin inşası halen sürmektedir.