Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Autodesk’in BIM semineri yoğun ilgi gördü

Dünyada “Building Information Modeling” adıyla bilinen, bir binanın kavramsal tasarım aşamasından inşaat öncesi, esnası ve sonrası işlemlerinin tümünü kapsayan aşamalarının en doğru şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlayan BIM’in uygulamasına yönelik önemli detaylarının paylaşıldığı seminer, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yoğun katılım ile gerçekleşti. “Şimdi Türkiye’de BIM zamanı” başlığı altında gerçekleşen seminer, katılımcılara ilk elden deneyim paylaşımı ve bilgi alışverişi imkanı sundu. Autodesk Türkiye Genel Müdürü Taylan Dedeoğlu ve Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat Sektörleri Iş Geliştirme Müdürü Sevda Koçak’ın katılımıyla gerçekleşen seminerde, alanının öne çıkan mimarları, Ali Hızıroğlu, Ekim Orhan İsmi ve Erdinç Çiftçi BIM sisteminin Türkiye’deki uygulamalarına ait önemli bilgiler paylaştı.

AUTODESK TÜRKİYE VE BIM

Autodesk Türkiye Genel Müdürü Taylan Dedeoğlu’nun açılış konuşmasını gerçekleştirdiği seminerde, Autodesk Türkiye’nin bugünkü konumunun yanı sıra, tüketiciye kadar ulaşan geniş ürün portföyüne, Autodesk’in bulut (Autodesk 360) çözümlerine ve dünyada öne çıkan BIM trendlerine yönelik detaylı bilgilere değinildi. Autodesk’in vizyonunu, “Daha iyi bir dünyanın yaratılması için tasarımcılara destek olabilmek” olarak tanımlayan Dedeoğlu, “BIM sisteminin en önemli özelliği farklı prensiplerin bir arada çalışabilmesine olanak sağlaması” şeklinde konuştu. Taylan Dedeoğlu’nun konuşmalarını “BIM bir süreçtir yazılım değildir” şeklinde destekleyen Autodesk Türkiye Iş Geliştirme Müdürü Sevda Koçak ise BIM sisteminin mimarlık, mühendislik ve inşaat alanlarına sağladığı avantajlara değindi. Her aşamasında BIM sürecine yer verilen ve sadece bu sayede yapımının gerçekleştirilebildiği Shanghai Tower örneğini katılımcılarla paylaşan Sevda Koçak, “BIM sistemi tasarımcıların revizyon süreçlerini daha hızlı gerçekleştirmelerine olanak sağlar, inşaat sırasında sahada olabilecek sorunların projelendirme aşamasında giderilmesi için ise önemli bir altyapı oluşturur. İngiltere’deki binaların yapımında BIM standartlarına uyma zorunluluğu vardır” şeklinde konuştu.