Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Banyolarda retro Petek Banyo

“Retro, geçmişte üretilen ve beğeni toplayan modellerin, klasik çizgilerin günümüz teknolojisiyle yeniden tasarlanıp üretilmesi anlamına gelmektedir. Özetle geriye bakış diyebiliriz.

 

Geçmişe özlem duyan ve yeniden yaşamak isteyen tüketiciler 1950-1960-1970 ve 1980 yıllarına ait beğenilen mobilya modellerini evlerinde uygulayabilirler. İstediğimiz retro tarzını yakalayabilmek ve iyi etki bırakmak için o dönem ev modasını bilmek, gözlemlemek ve incelemek gerekir. Bunun için fotoğraflardan, yazılı dokümanlardan faydalanılanabilirsiniz..

 

1950 yılına baktığımızda banyolar evin en önemli köşelerinden biri olmaya adaydı fakat tasarım ve estetik geri planda kalmıştı. Banyo işlevini yerine getirsin gerisi önemli değil düşüncesi hakimdi.1960’lı yıllarda ise banyo hak ettiği değeri görmeye başladı. Daha şık aksesuarlar ve tek rengin hakim olduğu fayanslar kullanıldı. Dışarıda yaşanan hareketlilik banyoları da etkiledi. 70’li yıllarda ise yeni yapılan binalarda yuvarlak ve ayaklı seramik lavabolar, bunu tamamlayan seramik etajerler ve tek aynalar kullanılıyordu. Eskiden banyolarda, genellikle yekpâre mermerden oyulmuş orta boylarda kurnalar olurdu. Üst kısımları dikdörtgen, alt tarafları ise yarım daire şeklinde bir forma sahip olan kurnaların oyuk olan hazne kısımları, yaklaşık 10-12 litre suyu tutabilirdi. Kurnaların yerini de taş küvetler aldı. Banyo halılarında ise büyük puantiye modası çıkmıştı. Yeşiller, morlar, pembeler, siyahlar ev dekorasyonunun vazgeçilmez renkleri arasına girmişti bile.

 

80 li yıllara baktığımızda banyoların tamamen değiştiğini ve özgürlüğe doğru adım attığını görüyoruz. Kişinin kendi zevkine ve rahatlığına uygun tasarımlar önem kazandı. Bugüne baktığımız zaman banyoların yaşam alanı olarak kabul edildiğini görüyoruz. Geri dönüşün esintileri modern çizgilerle harmanlanmış olarak tasarımlarda hayat buldu. Banyoların kalitesi yükseldi. Yeter ki hayal dünyanızı şekillendirmekten çekinmeyin.”