Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Başaranlar Mermer

Bir aile şirketi olan Başaranlar, Türkiye’de 1990 yılında yeni yeni gelişmeye başlayan mermer sektörüne girdi. Türkiye gerek rezerv zenginliği, gerekse çeşitlilik açısından Dünya’nın en önemli mermer yataklarına sahip olmasına rağmen, 1985 öncesinde mermer ocakları yatırımcısı için gerekli yasal güvence olmadığından doğal taş sektörüne yatırım çok azdı. Dolayısıyla Türkiye, dünya doğaltaş ticaretinde oldukça gerilerdeydi. 1985 yılında yürürlüğe giren 3213 sayılı Maden Kanunu ile yatırımcıya sektörde güvence sağlanmasıyla birlikte Türkiye’de mermer sektörü hızla büyüme gösterdi. Bu büyümeyi rakamsal olarak ifade etmek gerekirse, 1990 yılı sonlarında Türkiye’nin toplam doğaltaş ihracatı sadece 150 milyon dolar iken, 2012 yılında yıllık ihracat rakamı 1 milyar 900 milyon dolara ulaştı. Türkiye’deki mermer sektörünün gelişmesine paralel olarak Başaranlar Mermer de başarılı bir şekilde büyüyerek Türkiye’de mermer sektörünün öncü firmalarından biri haline geldi. Kuruluş yılında sadece 40 olan çalışan sayısı, bugün fabrika ve ocak çalışanlarıyla birlikte 360 kişi. Başarısının sırrını şöyle anlatıyor Başaranlar Mermer: “Çok çalışmak, teknolojiyi yakından takip ederek sürekli kendini yenilemek, iyi ve eğitimli bir kadroya sahip olmak başarımızın sırrı. Üretimde çeşitlilik ve müşteri memnuniyeti ilkelerine verilen önemin yanı sıra mermer rezervlerimizin kalitesi de başarımızı kalıcı kılıyor.”

GELİŞMİŞ MAKİNE PARKI VE KALİFİYE ÇALIŞANLARLA ÜRETİM

Başaranlar Mermer’in fabrikası hem kalite hem de rezerv zenginliği açısından dünyanın en önemli traverten yataklarına sahip bir bölge olan Denizli’de yer alıyor. Ocaklarında ve fabrikasında ağırlıklı olarak Denizli traverteni üreten Başaranlar Mermer, bunun yanı sıra kendi ocaklarından çıkardığı Burdur beji mermerlerini de yoğun olarak fabrikasında işleyip pazarlıyor. Traverten ve bej mermerler üretiminin % 75’ini kapsıyor. Afyon Siyah, Burdur Kırmızı, Kale Şeker, Light ve Dark Emperador, Limestone ve Onyx ise üretimi yapılan diğer mermer çeşitleri… Başaranlar Mermer’in fabrikasını diğerlerinden ayıran en büyük özellik mermer çeşitliliğinin ve imalat çeşitliliğinin fazla olması. Fabrikada büyük ebatlı plakalarla birlikte, mermer fayanslar, duvar kaplamaları, yer döşemeleri, basamaklar, bankolar, eskitme ürünler, mozaikler, profiller, sütunlar ve isteğe bağlı özel imalatlar yapılabilen Başaranlar, bunları gelişmiş makine parkı ve kalifiye elemanlarıyla gerçekleştiriyor. Bu özellikler firmaya büyük projelerde rakiplerine göre çok önemli avantajlar sağlıyor.

EŞSİZ GÜZELLİK DOÐALTAŞI MİMARİ İLE BULUŞTURUYOR

1990 yılından bu güne sürekli kendini yenileyerek, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı amaçlayan Başaranlar Mermer, her mekana ayrı güzellik katan doğaltaşı mimari ile buluşturuyor.

Denizli’de konumlandırdığı merkez ofis ve fabrikasının yanı sıra, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek üzere İstanbul ve İzmir’de şubeleri bulunan firma, gerek sahip olduğu kaliteli rezervleri gerekse fayans, duvar kaplaması, yer döşemesi, sütun, mozaik ve eskitme gibi birçok alanda sınırsız uygulama seçeneği olan traverten ve mermerden oluşan ürünleriyle modernizm ve estetiği bir arada sunuyor. Özgünlüğü ve asla taklit edilemeyen renk geçişleriyle tüm tasarımcılara ilham veren bu yapı taşları, bulunduğu mekana doğal ışıltı kazandırıyor. Otel, konut ve alışveriş merkezleri gibi prestijli projelerde yer alan Başaranlar Mermer, Türkiye ve dünyada taşın üstadı olarak adından gururla söz ettirmeye devam edecek.

BAŞARANLAR MERMER’DEN TÜRKİYE’DE BİR İLK

Başaranlar Mermer, yıllardır teknolojiyi yakından takip eden özelliğini koruyarak, sektörün ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılıyor. Makine parkuruna yaptığı yatırımlarla ve Ar-Ge’ye verdiği önemi bir kez daha vurgulayan firma hem uygulamada kolaylık sağlayan hem de binaların duvar yükünü azaltan süper ince büyük ebatlı fayans ve plaka üretimleriyle bir ilki gerçekleştiriyor. Doğal taş sektöründe problem teşkil eden malzeme ağırlığı, 1 cm inceliğindeki malzemelerle sektörün handikapı olmaktan çıkıyor, nakliye ve işçilik hususunda avantaja dönüşüyor.

TAŞIN ÜSTADI ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ TEK TÜRK FİRMA

2011 Verona’da her yıl düzenlenen “Taşın Üstadı” ödülü ilk kez bir Türk firmasına verildi. Geçmişi, 1300’lü yıllara dayanan ve 1980 yılında Valpolicella bölgesindeki bir grup girişimcinin yeniden başlattığı bu ödül geleneğini, Doğal Taş Sanat Kurumu devam ettiriyor. Her yıl, Marmomacc Fuarı bünyesinde, doğal taş sektöründe bulunan tüm firmalar içinde yüksek çabalarıyla ününü duyuran ve verdiği hizmetle öne çıkan, ayrıca bulunduğu bölgenin ekonomik gelişmesine katkıda bulunan firmayı “Master Of Stone” ilan ediyor. Kurum, bu onurlu ödülü, dünyaca tanınan ve 5 kıtada önemli projelere imza atan Başaranlar Mermer’e layık gördü.

HEDEF: SÜREKLİ KURUMSALLAŞMA

Başaranlar Mermer’in gelecek için en büyük hedefi marka bilinirliliğinin arttırılmasına yönelik. Artan rekabet ortamında istikrarı sağlamak için, kurumsallaşmanın şirket için bir yaşam tarzına dönüştürülmesi hedefleniyor. Bu hedefin, diğer hedeflere ivme kazandırarak bütün yatırımlara yön vereceği düşünülüyor.