Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Batman Park Avm’nin tercihi “Form”

Batman Park AVM’nin farklı mağazalarında ısıtma-soğutma ihtiyacı, toplam soğutma kapasitesi 1.318 kW olan 99 adet su kaynaklı Climate Master ısı pompası, soğutma kapasitesi 3.150 kW olan 22 adet Lennox marka su soğutmalı paket klima ve toplam soğutma kapasitesi 5.312 kW olan 2 adet Decsa kapalı tip soğutma kulesi (REF-A-367) ile sağlanıyor.

AVM’LER İÇİN VERİMLİ VE ERGONOMİK ÇÖZÜM

AVM’ler gibi büyük yapılarda merkezi iklimlendirme sistemi seçilirken enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı sistemlerin seçilmesi gerekiyor. Bu nedenle AVM’ler de iklimlendirme için tercih edilen “su kaynaklı ısı pompası”, her mağazanın bağımsız olarak ve istediği sıcaklıkta ısıtma ve soğutma yapabilmesine imkan sağlamakta ve her kullanıcı kendi cihazının kullanmış olduğu elektrik enerjisi bedelini ödediğinden sistem verimi ve tasarrufu mevcut sistemlere göre daha yüksek olmaktadır. Çevrim suyu sıcaklığı 15°C’nin altına düşmediğinden, borularda izolasyon gerekmez. Dış ünite kullanılmadığından binada yerden tasarruf sağlanır ve dış cephe estetiğini bozacak bir ünite olmadığından görüntü kirliliğine neden olmaz. Cihazların soğutmada verimi 4 ve ısıtmada 5’tir. Ayrıca ısıtma ve soğutmanın aynı anda yapıldığı zamanlarda cihazlar arası ısı geri kazanımı sayesinde sistem COP’leri 5’lerin üstüne çıkmaktadır.

SU KAYNAKLI ISI POMPALARININ YATIRIMCIYA SAÐLADIÐI FAYDALAR

Ön yatırım sadece kule, küçük bir kazan ve izolasyonsuz tesisat borularından oluşur. Ana cihazlar kullanıcılar tarafından alınabileceğinden ilk yatırımda avantaj sağlar. Her kullanıcı bağımsız olarak ısıtma ve soğutma yapabilir. Farklı sistemlerin bir arada kullanılmasını ortadan kaldırır. Bu konforu sağlayabilmek için gerekli ilk yatırım maliyeti, alternatiflere göre minimumdur. 4 borulu fancoil konforunu daha ekonomik olarak kullanma imkanı verir.

Kule genelde maksimum soğutma kapasitesi ile (1/1) orantılı olarak seçilir. Decsa kapalı tip soğutma kulesi modellerinde işletme anında yüksek enerji tasarrufu sağlayabilen kuru soğutma ( free-cooling ) teknolojisi bulunuyor.

Lennox paket klimalar ise tek bir cihazla taze hava ihtiyacı ve otomasyonu karşılayarak, ısıtma-soğutma-nemlendirme-nem alma yapabilir. Kolay kullanım ve bakım imkanı sunan Lennox paket klimalar direkt genleşmeli çalışma ile ortam havasının ısıtılıp soğutulması sayesinde yüksek verimle çalışır.