Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Bauma’da madencilik bölümü her zamankinden daha geniş

Münih’te, önümüzdeki bauma’da, 15-21 Nisan 2013 tarihleri arasında madencilikle uğraşan yaklaşık 700 şirket ürünlerini ve çözümlerini vitrine çıkarıyor – 2010 yılındaki 600’ün üzerindeki şirketi geride bırakıyor. Aşağıda derin sondaj, tünel açma ve genel olarak madencilik için bir dizi ürün ve teknikler ana hatlarıyla özetlenmiştir.

Aker Wirth, dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden biri olan Rio Tinto ile birlikte, bauma 2013 İnovasyon Ödülü’ne aday gösterilmiş olan Mobil Tünel Kazıcısını (MTM) geliştirdi. Bu makinenin altında yatan fikir bir tünel delme makinesinin dayanıklı özellikleriyle bir tünel açma makinesinin esnekliğini birleştiriyor. Kendiliğinden itişli MTM bir palet ve yürüyen bir mekanizma vasıtasıyla hareket ediyor. Kayayı diskli kesicilerle teçhizatlandırılmış altı güçlü hidrolik kolla boydan boya kesiyor. Kesilen materyal, yükleme diskleri olan bir yükleme apronu tarafından sonrasında yüklendiği makinenin ardına taşıyan zincirli bir taşıyıcı üzerine taşınıyor. MTM’de kullanılan içten oyma teknolojisi onu özellikle (maksimum 300 MPa’ya kadar) sert kayalardaki tünelleri açmada verimli kılıyor. Kayanın kompresyon gücüne nazaran önemli ölçüde düşük çekme direncinden faydalanıyor. Sondaj kollarına küçük bir açıyla monte edilmiş diskli kesiciler, kayayı bir insan eli büyüklüğünde parçalara ayırarak yüzeyi “içten oyuyor.” İçten oyma için gereken enerji, alışılagelmiş raybalamada kullanılanın sadece yarısı kadar.

Bir BAUER Grup şirketi olan Prakla Bohrtechnik, Çinli bir kömür çıkarma şirketi olan Çin Ulusal Kömür Geliştirme Şti. Ltd.’ye altı adet RBT90 tipinde çok amaçlı sondaj kulesi tedarik ediyor.

Kuleler, tutsak kalmış madencileri hızlı ve güvenli bir şekilde kurtarmak amacıyla tehlike şaftlarını batırmak için gereken şekilde kullanılacak. Bu sondaj kulelerinin kilit bir özelliği hareketli olmaları: kamyon römorkunda monte ediliyor, ihtiyaç duyulabilecekleri herhangi bir yere hızlı bir şekilde taşınabiliyor. Çok amaçlı sondaj kuleleri, oldukça çeşitli uygulamaları kapsamak ve birçok farklı sondaj yöntemini uygulamak üzere tasarlandı. 90 tonluk bir maksimum yük taşıma kapasitesi sunuyorlar. Küçük çaplardaki maksimum sondaj derinlikleri 3.000 metre. Çin’deki müşteri tarafından belirtildiği üzere 700 milimetrelik çaplarda sondaj yaparken, sondaj deliği 700 metrelik bir derinliğe kadar inebiliyor.

Kuzey İrlandalı CDE Global Ltd. içinse, bauma’daki odak nokta cevher işleme teması ve kendilerinin demir cevheri, kuvars ve frak kumları yıkamada kullanan M2500 serisi üzerinde olacak. CDE Madencilik aynı zamanda toprak amenajmanı araç gereçlerini, örneğin AquaCycle kıvam yoğunlaştırıcı ve GHT presli filtreyi de vitrine çıkarıyor.

ABD, Oregon, Portlandlı ESCO, metan gazı ve kömür tozu kontrol sistemleriyle kömür madenciliğinde yeraltı kesme işlemleri için Hydra kesme silindirini sunuyor. Su püskürtücü bir sistem kömür tozunu bastırıyor ve kıvılcımların önlenmesini sağlıyor. Radyal kazmalarla donatılarak zor jeolojik koşullarla başa çıkabiliyor ve ekstraksiyon hacimlerini yükseltiyor. Kazma tutucular, aerodinamik bir profil sağlamak ve yıpranmayı düşün seviyede tutmak için geri çekiliyor. Kazmaları değiştirmek makinenin aksaklık süresini mümkün mertebe kısa tutmak için hızlı bir işlem.

HAVER NIAGARA GmbH, sepeleme, yıkama ve topaklama üzerinde durarak madencilik, materyal oluşturma ve geri dönüşüm sektörlerindeki birincil ve ikincil ham maddeleri işleme makineleri ve sistemlerinde uzman. Şirketin bauma 2013’teki öne çıkardıkları yeni F sınıfı sepeleme makinesi Hydro-Clean 2000 yüksek basınçlı temizleme sistemi ve Snap-Guard aşınma korunması sistemi.

IBS Industriemaschinen-Bergbau-Service GmbH birincil ve ikincil temizleyicileri olan hiç kullanılmamış bir temizleme sistemi sunuyor. Üreticiler yeni sistemin düşük yüzey basıncı, düşük seviye kemer ve bant yıpranması ve neredeyse bakım gerektirmeyen bir işlemle önemli derecede iyileştirilmiş temizleme gücü açısından avantajlar sunduğunu söylüyorlar. Temizleyiciler, kireç taşı ekstraksiyonunda ilk pratik denemeyi takiben, daha da iyileştirilmiş halde artık yeraltı madencilik işlemlerinde kullanıma hazır.

Kendi şahmerdan ile kalıp basmasıyla bir zincir üreticisi olan THIELE bu sektördeki önde gelen şirketlerden biri. Zincirli taşıyıcılarda dövülmüş uçuş sürgüleri (flight bars) malların taşınması için kullanılıyor.

Şirket, Ø 14 mm – Ø 48 mm büyüklüğünde zincirleri olan yüzey taşıyıcılar ve aktarma konveyörler için oldukça çeşitli uçuş sürgüleri sunuyor. Tüm uçuş sürgüleri şahmerdan ile kalıbı basılmış, kalibre edilmiş ve kumlanmış. Sürgünün gücü kullanılan materyale göre değişecek. THIELE, uygun bir tavlama işlemi kullanarak, 270-380 HB (910-1290 MPa) zorluk düzeylerinde yüksek çentikli darbe değerleri garanti edebiliyor.

ABD, Iowa’dan Vermeer Corporation daha sert kayaların delme işlemi için bir yüzey delici sunuyor. T1255 arazi düzleştiricisi farklı güçteki sert kayaların, mineral bileşiklerinin kesimi için ve alçıtaşı, kömür ve maden cevherleri için özel olarak geliştirilmiş. Kesilen materyal kesicinin önünde uzanıyor ve konkasörler kullanılarak daha fazla işlenmeleri kolay oluyor. Müşteriler zincir itkili veya doğrudan hidrostatik olarak çalışan bir öğütme silindiri arasında seçim yapabilirler. İki seçenek de düzgün bir öğütme yüzeyi sağlamak için öğütme silindirinin yanlamasına aşağı ya da yukarı doğru 5°’ye kadar eğilmesine izin veren patentli bir sistemle çalışıyor. Palet baklasının doğrudan hidrostatik çalışması öğütmenin dolaysız olarak devamını sağlayacak şekilde her iki yönde 360° botunca hızlıca dönmesini mümkün kılıyor. Yük kontrol sistemi, motor gücünden tam yararlanmak ve üretimimi optimize etmek için öğütme hızını kendiliğinden düzenliyor. Arazi düzleştiricisi 111 tonluk bir ölü ağırlığa ve 447 kW (600 hp) gücünde bir CAT C18 ACERT Tier 3 motoruna sahip.

Wirtgen Yüzey Delicisi açık işletme madenciliğinde kullanılmak için tasarlandı. Mineral cevherleri, kömür, kireç taşı ve alçı taşı, boksit, fosfat ve yüksek saflıkta demir cevherinin seçici bir şekilde çıkarılmasını mümkün kılıyor. Aynı zamanda tuz, granit, kimberlit ya da bitümlü şist madenciliğindeki uygulamalar için de kullanılıyor. Materyal ekstraksiyonunun mekanik işlemi, sondaj, patlama veya önceden kırma işlemleri yapılmaksızın başarılıyor. Wirtgen Yüzey Delicileri, bunların yerine özel bir kesme silindiri kullanarak kayayı kesip parçalıyor ve stabil taşıyıcı sistemleri vasıtasıyla tek bir adımda çöp kamyonları üzerine yüklüyor. Alternatif olarak, kaya makinenin kenarından depolanabiliyor; kayayı kamyonda bir küme olarak konumlandırmak da mümkün. Yüzey Delicileri, 2,20 m ila 4,20 m arasındaki genişliklerde ve 20 cm ila 83 cm arasındaki bir derinlikte 120 MPa’lık tek eksenli kompresif bir güce kadar kesim yapıyor. Özel makineler 260MPa’ya kadar sert graniti bile kesebiliyor.