Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Hayal Edilen Tüm Farklı Eğimler Gerçeğe Dönüşüyor Fibrobeton

Fibrobeton, tasarımcıların projelerinde yer alan tüm farklı eğimleri Fibro-Multiform® teknolojisi ile adeta kumaş kıvrımı gibi GRC malzemeye uyguladı. Bu çok önemli teknik üstünlüğü ile Fibrobeton, mimari ekibi ve uygulayıcıları çok uluslu olan projelerde aranan çözüm ortağı oldu. Gürcistan Cumhuriyeti’nin Kutaisi kentindeki parlamento binası ile Gori kentindeki kamu hizmet binasının cepheleri Fibrobeton ürünleri ile hayat buldu. Gürcistan, bir ülkenin en önemli yapılarından olan parlamento binası ve halkın yoğun olarak kullandığı kamu hizmet binasını inşa ederken dış cephede Fibrobeton’u tercih etti. Fibro-Multiform® teknolojisi ile bir kez daha tasarımcıların hayalleri gerçekleşti.

PARLAMENTO BİNASI – Kutaisi

Gürcistan’ın yeni parlamento binası, dev bir cam kubbenin üzerinden geçen kıvrımlı beyaz bir atkıya benzeyen ana unsuruyla görkemli, çarpıcı ve farklı olduğu kadar zor bir tasarıma sahip. Dış cephesinde Fibrobeton tercih edilen proje, istenilen her mimari formu gerçekleştirebilen Fibro-Multiform® teknolojisi ile hayata geçirildi. İspanya, Türkiye ve Japonya’dan firmaların yer aldığı bu çok uluslu projede dış cephede Fibrobeton çözüm ortağı oldu.

Ana yüklenicisi Gürcistan’dan Meno International olan yapının projesi İspanyol CMD INGENIEROS’a ait. Tasarımını İspanyol Mimar Alberto Domingo’nun yaptığı binanın cam kubbesini Türkiye’den MİMSA Alüminyum gerçekleştirdi.

Fibrobeton ürünlerinin cephede çelik ve cam malzemeyle uyumlu birlikteliği bu zor tasarımla bir kez daha ortaya kondu. Taşıyıcı çelik konstrüksiyon üzerinde yer alan cam kubbe ile uyumlu vual (atkı) bandın iç ve dış kaplamasında Fibro-Multiform® teknolojisiyle üretilmiş hepsi farklı formlarda ve eğimli paneller kullanıldı. Proje için Fibrobeton Düzce tesislerinde 1.000 farklı kalıp imal edilerek, binlerce metrekarelik özel üretim yapıldı.

KAMU HİZMET BİNASI – Gori

Gürcistan, kentlerini farklı mimarileri olan kamusal yapılarla süslüyor. Tiflis’e 90 kilometre uzaklıktaki Gori’de inşa edilen kamu hizmet binasında vatandaşlık, tapu işlemleri gibi konularda halka hizmet veriliyor. Adalet Bakanlığı’na bağlı bu kamu binası ilginç tasarımıyla resmi bir yapıdan çok sanatsal bir mekanı çağrıştırıyor.

Mimarlık sanatının incelikli örneklerinden biri olan projenin tasarımı Gürcistan’dan AGT Arcihitektural Group and Partners’tan Mimar Iraklı Şaraşidze tarafından yapıldı. Yapının ana yüklenicisi gene Meno International oldu.

Bu özgün tasarımda dış cephe dairesel cam küre önünde yer alan yaprak desenli güneş kırıcılar ile süslendi. Dış cephesi 100 ayrı dikey dilimden oluşan proje Fibro-Multiform® teknolojisi ile çözümlendi.

100 dilim için hepsi farklı eğimde 500 ayrı parça Fibrobeton tarafından özel olarak üretilen kalıplarla imal edildi. Tasarıma uygun olarak parlak renklere boyanan güneş kırıcılar, özel sistem ile monte edildi. Üretimden montaja 3 ayda tamamlanan tüm cephe 15 Eylül’de gerçekleştirilen açılışa zamanında yetiştirildi.