Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Uluslararası çevrelerden yoğun ilgi

İstanbul’u dünyanın en önemli finans merkezlerinden birisi haline getirecek olan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin inşaat çalışmaları hızla devam ederken proje uluslararası çevrelerden de yoğun ilgi görüyor. Projenin Ataşehir’de devam eden inşaatını yerinde görmek ve süreçle ilgili değerlendirmeler yapmak üzere Londra Finans Merkezi Başkanı Lord Mayor Alderman Roger Gifford ve beraberindeki heyet Ağaoğlu Şirketler Grubu´nu ziyaret etti. Heyet ziyaretin ardından İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin şantiyesine de uğrayarak hafriyat çalışmalarını izledi. 19 Mart 2013, Salı günü gerçekleşen ziyaret kapsamında Lord Mayor’a Birleşik Krallık Başkonsolosu Leigh Turner, Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı Birim Yöneticileri Sinan Akkaya, Sernur Tatari ve Simla Çınar eşlik etti.

“İSTANBUL ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ’Nİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ile makamında bir araya gelen Londra Finans Merkezi Başkanı Lord Mayor Alderman Roger Gifford ise Londra Finans Merkezi olarak İstanbul’un uluslararası finans merkezine dönüştürülmesini yakından takip ediyor ve destekliyoruz. Uzun yıllara dayanan Londra Finans Merkezi´ndeki Bilgi ve birikimimizi İstanbul Finans Merkezi´nde değerlendirmek arzusundayız. Bunun için bir çalışma grubu oluşturduk. Finans yatırımcısı yatırım için hukuki güven, istikrar ve şeffaflık arıyor. Bunlar İstanbul Finans Merkezi için gündemimizde olan konular ve bu düzenlemeler için gerekli işbirliğine hazırız. Konuyla bu kadar yakından ilgilenmemizin sebebi birden fazla finans merkezinin oluşturacağı sinerji ile daha büyük işlere imza atılacağına olan inancımızdır. Bu yüzden Londra’nın deneyimlerimiz ışığında, kuruluş aşamasında altyapı çalışmalarında ve işletme döneminde finans kuruluşlarımızla yer alarak işbirliği yapmak istiyoruz.

İSTANBUL’UN FİNANS MERKEZİ OLMASI İÇİN HER ŞEY HAZIR

Lord Mayor’un ziyareti ile ilgili görüşlerini dile getiren Ali Ağaoğlu; “Dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olan Londra Finans Merkezi’nin başkanının İstanbul Uluslararası Finans Merkezi´ni ziyaret etmesi çok önemli bir gelişmedir. Bu İstanbul’un vizyonu için ortaya konmuş olan iradenin ve finans merkezi projesinin ne kadar doğru yolda olduğunun bir göstergesidir. Bugün İstanbul, uluslararası finans merkezi olma yönünde hızla ilerliyor. Bunun için çok ciddi yapısal değişimler yapıldı. Ticaret ve borçlar kanunu revize edildi ve batıya entegre hale getirildi. Bununla birlikte finansal enstrümanlar çeşitlilik kazandı. Vergisel avantajlar sağlandı ve sukuk gibi İslami finansal enstürmanlar uygulamaya hazır hale getirildi. Böylelikle İstanbul Finans Merkezi için bizim inşa ettiğimiz fiziksel altyapının yanı sıra finansal ve hukuksal düzenlemeler de hayata geçirilmiş oldu. Bunun doğal sonucu olarak dünyanın dört bir yanından İstanbul’a olan ilgi artmaya başladı.” dedi.

İstanbul’un finans merkezi olarak yerli bankalar kadar uluslararası ortamda da ilgi gördüğünün altını çizen Ali Ağaoğlu, geçtiğimiz hafta Dubai’de açtıkları ofis ve Fransa’da katıldıkları uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM’de İstanbul Uluslararası Finans Merkezi ile yoğun ilgi gördüklerini belirtti. Ağaoğlu; “İstanbul her geçen gün dünya arenasındaki konumunu güçlendiriyor ve küresel ekonominin yeni merkezlerinden birisi haline geliyor. Lord Mayor ile olan görüşmemizden İngiltere’nin de İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde yer almak ve bizlere bu süreçte destek vermek istediklerini gördük. Geçtiğimiz hafta İslam Kalkınma Bankası´yla görüşmelerimiz olmuştu, onlar da İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde olmak için istekliler.” dedi.