Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kardemir

TEMEL GÖSTERGELERİ;

2012 Yılı Sıvı Çelik Üretimi; 1.492.000 ton,

2012 Yılı Konsolide Karı: 194.241.472-TL

2012 Yılı Cirosu; 1.680.000.000-TL

Türkiye’nin ilk entegre demir çelik fabrikası olan Kardemir, ray ve ağır profil üretiminde Türkiye’nin tek üretici kuruluşudur. 1937 tarihinde kurulan Karabük Demir Çelik Fabrikaları, 1995 yılında özelleştirilerek Kardemir adını almıştır. Başkent Ankara’ya 230 km, İstanbul’a ise 380 km uzaklıkta olan Kardemir, kuruluşundan itibaren ülke genelindeki çok sayıda endüstriyel tesisin proje, imalat ve montajını gerçekleştirmiş ve bu nedenle Türkiye’de “ Fabrikalar Yapan Fabrika” olarak tanınmıştır.

1.800.000 ton/yıl düzeyindeki ham çelik üretim kapasitesi ile uluslararası kalite standartlarında pik, blum, kütük, nervürlü inşaat çeliği, profil, köşebent, maden direği, ray, kok ve kok yan ürünleri üreten Kardemir, inşaat, madencilik, ulaştırma ve sanayi sektörüne temel girdi sağlamaktadır. Hisselerinin tamamı İ.M.K.B’ de işlem gören Kardemir, İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yapılan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Şirketi” sıralamasında, 2011 yılı faaliyet sonuçlarına göre 34. sırada yer almıştır.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

Doğal kaynakları etkin bir şekilde kullanarak temiz teknolojilerle üretim yapmayı yatırım planlarında öncelikli şart olarak gören Kardemir, kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle de toplumsal ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasına büyük önem vermektedir. Karabük’te eğitim, sağlık, spor, kültürel ve sosyal hayatın hizmetine sunulmuş onlarca tesiste Kardemir imzası bulunmaktadır. Karabük Üniversitesi yerleşkesinde yapımı tamamlanan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Demir Çelik Enstitüsü ve Araştırma Geliştirme Merkezi Kardemir’in Türk Demir Çelik Sektörüne ve yükseköğretime armağan ettiği sosyal sorumluluk projelerinden son iki örnektir. Alanında Türkiye’de tek olan ve Üniversite –Sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden birini teşkil eden Demir Çelik Enstitüsü ve Ar-Ge Merkezi, bünyesinde uluslararası akredite olmuş laboratuvarları barındırmakta olup, merkezin inovasyon kültürümüze önemli katkılar yapması beklenmektedir.

KALİTE ANLAYIŞI

Mükemmelliği bir kurum kültürü haline getirmeyi amaçlayan Kardemir, Toplam Kalite Yönetim Felsefesini benimsemiştir. Bu kapsamda, EFQM (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı) Mükemmellik Modelini bir yönetim aracı olarak uygulamaya başlayan Kardemir, Türkiye Kalite Derneği tarafından yapılan ilk dış değerlendirmede “ Mükemmellikte Yetkinlik 3 Yıldız Belgesi’ni almaya hak kazanmış ve bu belge Kasım 2011’de düzenlenen Ulusal Kalite Kongresinde şirkete takdim edilmiştir.

Kendisi de bir okul olan Kardemir’de bilgi birikimi ve yetkinliklerin artırılması için, çalışanların sürekli gelişimine yönelik her türlü olanak sunulmaktadır. Şirketin 2012 yılında kişi başı eğitim oranı 51,6 saat olarak gerçekleşmiştir.

RAY VE AÐIR PROFİL ÜRETİMİNDE BÖLGESEL GÜÇ

2007 yılında devreye alınan Ray ve Profil Haddehanesi ile ürün gamını genişleten şirket, ray ve ağır profil üretiminde Türkiye ve bölge ülkeler arasında tek kuruluş haline gelmiştir. 2008 ve 2011 yıllarında işletmeye aldığı yeni yüksek fırınlarla büyümesini sürdüren ve kapasitesini 1.800.000 ton/yıl’a çıkaran Kardemir, yeni kapasite hedefini 3 milyon ton olarak belirlemiştir. Bu kapsamda; Yeni Kok Fabrikası, Yeni Sinter Fabrikası, Yeni Yüksek Fırın, Yeni Kireç Fabrikası, Yeni Oksijen Konverterleri, Yeni Sürekli Döküm Tesisleri, Yeni Enerji Santrali gibi önemli yatırımların startını veren Kardemir, bu yatırımlardan Yeni Sinter Fabrikası, Yeni Kireç Fabrikası ve Yeni Sürekli Döküm Tesislerini tamamlayarak işletmeye almıştır. Halen devam eden diğer yatırımların bir kısmının bu yıl içerisinde, bir kısmının ise gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanması beklenmektedir. Böylelikle şirket, hedeflediği 3 milyon ton çelik kapasitesine ulaşırken, yaptığı enerji yatırımları ile de kendi enerjisinin tamamını kendisi üreten ve fazlasını da ulusal enerji ağına veren bir şirket konumuna ulaşacaktır.

Şirketin büyüme stratejileri kapsamında, 2012 yılında aldığı en önemli kararlardan biri de Kangal ve Kaliteli Yuvarlak Haddehanesi yatırımıdır. 700.000 ton/yıl üretim kapasitesine sahip olacak bu haddehanede düşük ve yüksek karbonlu çelikler, öngermeli beton çelikleri, yüksek alaşımlı çelikler, rulman çelikleri, otomat çelikleri, yay çelikleri, kaynak telleri, otomotiv çelikleri özel çubuk çelikler üretilecektir. Kardemir’in, yüksek döküm ve mekanik işleme kapasitesi ile sektöründe Türkiye’nin lider kuruluşları arasında yer alan KARDÖKMAK A.Ş., her cins ve karakterde çelik konstrüksiyon imalatı yapan KARÇEL A.Ş., hidroelektrik santrali yatırımını yürüten ENBATI A.Ş. olmak üzere üç büyük bağlı kuruluşu bulunmaktadır. Ayrıca Kardemir’in, çimento sektöründe KARÇİMSA A.Ş., madencilik sektöründe ERDEMİR MADEN A.Ş. ve her türlü konvansiyonel ve yüksek hıza uygun demiryolu makasları üretmek üzere kurulan VADEMSAŞ A.Ş.’nde ortaklığı bulunmaktadır.

Kuruluş: 1937

Şirket: Kardemir A.Ş.

Fabrika: 1.800.000 ton/yıl kapasite / KARABÜK

Sermayesi: 878.755.482,00 TL

Motto: “Fabrikalar Yapan Fabrika”

Türkiye’nin ilk entegre demir çelik fabrikası, ray ve ağır profil üretiminde Türkiye’nin tek üretici kuruluşu Kardemir olarak, doğal kaynakları etkin bir şekilde

kullanarak temiz teknolojilerle üretim yapmayı yatırım planlarımızın öncelikli şartı olarak görüyoruz.