Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kilsan

TUÐLADA DENEYİM, ÖZEN VE SORUMLULUK

Dün…

1951 yılında, İzmir’de kurulan fabrika ile kırmızı toprak sektörüne adım atan Ekmekçioğlu Ailesi, izleyen yıllar içinde İstanbul’da hizmete giren dört fabrika ile sektördeki girişimlerini ve büyümesini devam ettirdi. 1973 yılında diğer fabrikaların faaliyetine son verilerek üretime, İstanbul Kemerburgaz’da inşa edilen, modern donanımlı ve yüksek kapasiteli yeni fabrika ile devam edildi.

Bugün…

Kullandığı elektriğin tümünü kendi üreten ve İstanbul’daki tek tuğla fabrikası olan Kilsan, 290.000 m2 arazi üzerinde 40.000 m2 kapalı alanda üretim yapıyor. Türkiye’deki en yüksek üretim kapasitesiyle günlük 2.500 ton toprak işliyor. 17 adet robotla, tamamı PLC kontrollü üç üretim hattında, dört grupta 21 farklı ürünü, dünyanın en büyüğü unvanını koruyan 200 metre uzunluğundaki tünel fırınında, doğalgaz kullanarak üretiyor.

İSTANBUL’UN YEŞİL TUÐLASI

İstanbul’daki fabrikası ve 300’ün üzerinde satış noktasıyla bölgesindeki tüm şantiyelere minimum karbon ayak iziyle tuğla sağlayabilen Kilsan, yasal yıllık geri kazanım hedeflerine göre çalışan ve ÇEVKO’nun sözleşmeli firması olarak ambalajlarında yeşil nokta kullanan bir tuğla üreticisi. Kilsan, ham madde sahalarını koruma altına alarak 22 hektarlık yetişkin bir orman oluşturdu.

İZLENEBİLİR, KESİNTİSİZ, HATASIZ VE HIZLI ÜRETİM

İhtiyaç duyulan ürünü, 7 gün / 24 saat, siparişe göre istenen gün ve saatte sevk edebilen Kilsan, her koşulda müşterilerinin memnuniyet ve çıkarlarını ön planda tuttuğundan, üretim süreçleri ve teknolojik alt yapısını hiç bir aksamaya izin vermeyecek şekilde düzenlemiş durumda.

Üretim, 7 gün / 24 saat uzaktan takip edilerek gerektiğinde müdahale edilebilmesini sağlayan, tüm üretim aşamalarındaki PLC kontrollü otomasyon sistemiyle izleniyor.

24 saat elektrik üreterek üretimde duruşları engelleyen, 2 adet doğalgaz motorlu jeneratöre sahip 3,2 MW/saatlik kojenerasyon sistemiyle kesintisiz üretim sağlanıyor.

13 adet robotla çalışan, esnek operasyon kabiliyeti ve yüksek kullanım hızı ile hataların ortadan kaldırılmasını sağlayan otomatik yükleme sistemiyle hatasız ve firesiz çalışılıyor.

2 üretim hattı üzerinde 4 adet robotla, palete yerleştirerek otomatik olarak ambalajlayan ve yine otomatik olarak ürün cinsine göre farklı içeriklerde etiketleyen, 100 paket/saat üretim kapasitesine sahip paketleme tesisiyle maksimum hızda sevkiyat yapılıyor.

AMBALAJLI VE ETİKETLİ TUÐLA

Tuğlaların palet üzerinde otomatik olarak ambalajlanıp etiketlenmesi kullanıcılara farklı yönlerde pek çok kolaylık sağlıyor.

Ambalaj; tuğlaları üretimden uygulamaya kadar hava şartlarından koruyor, yükleme-boşaltma kolaylığı sağlıyor ve şantiye içinde yatay-dikey ürün naklini kolaylaştırıyor. İşgücünden, fireden ve zamandan tasarruf edilmesini, boşalan paletlerin geri kazanılmasını sağlıyor.

Barkodlu etiketler; ürün nakli ve yerleşim planlamasının hızlı, kolay ve doğru yapılmasını, dar şantiye alanlarının verimli kullanılmasını sağlıyor. Stok takibinin kolayca ve hatasız şekilde yapılmasına imkan veriyor.

KALİTE VE STANDARTLAR

Tüm faaliyetler, TS EN 771-1, TS 1261 standartlarında, CE ve ISO 9001 kapsamında sürdürülüyor. Fabrika kontrol sistemi içerisinde oluşturulan izlenebilirlik sistemiyle, ürünler kullanıcıya ulaştıktan sonra da takip ve kontrol edilebiliyor.

Ham maddenin doğadan temininden, ürünün son kullanıcıya ulaşmasına kadar geçen tüm süreçlerde kalite denetimi yapılıyor ve pişmiş ürünlere günlük olarak, biçim ve görünüş, ağırlık, ebat, su emme miktarı, gerçek (bulk) yoğunluk, brüt birim hacim kütlesi, boşluk miktarı, basınç mukavemeti testleri uygulanıyor.

Kilsan, sanayinin, ticaretin ve sektörünün önemli oda ve derneklerinin aktif üyesi olarak bölge ve ülkesine karşı sorumluluklarına sahip çıkan bir firma…

AR-GE ÇALIŞMALARI

Kilsan, kırmızı toprak endüstrisindeki sorumluluğunun bilinciyle, yeni ham maddeleri ülkemiz ekonomisine kazandırmak, ürün gruplarını çeşitlendirerek mevcut olanların performansını artırmak ve üretim yöntemlerini daha verimli hale getirmek amacıyla bünyesinde kurduğu geniş imkanlara sahip Ar-Ge laboratuvarında ürün geliştirme ve iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriyor.

Yine Ar-Ge çalışmaları kapsamında, tüketici ve kullanıcı talepleri dikkate alınarak, uygulama ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan yeni ürün grupları, bilgisayarda üç boyutlu olarak modelleniyor ve ürünle ilgili tüm teknik ayrıntılar üretim öncesi belirleniyor.

Kuruluş: 1951

Şirket: Kilsan Kil Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Fabrika: İstanbul’da, 40.000 m2 kapalı alanda günlük 2500 ton toprak işleme kapasitesi

Şatış Ağı: İstanbul merkezli 300’ü aşkın bayii

Motto: Tüm faaliyet ve üretim süreçlerimizi çevreyle barışık bir anlayışla sürdürürken; müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımızı, ürün kalitemizi

ve övünç kaynağımız olan yeni teknolojilerle donatılmış alt yapımızı sürekli iyileştirerek kırmızı toprak sektörünün lider kuruluşu olmak.