Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Pakpen, HCFC Umbrella Projesini başarıyla tamamladı

Yapı sektöründe 42 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Pakpen, ısı yalıtım malzemeleri üretiminde ozon etkisini azaltan teknolojiyi geliştirerek çevre duyarlı bir kuruluş olduğunu bir kez daha kanıtladı. Çevre, kapasite geliştirme ve üretken faaliyetler yoluyla yoksulluğun azaltılması konularında projeler geliştiren Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) tarafından yürütülen Umbrella projesine katılan Pakpen, çevreye duyarlılığının da sürdürülebilir olduğunu gösterdi.

Umbrella projesi kapsamında gaz dönüşümünü gerçekleştirebilmek için gerekli tüm makine-teçhizat yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarını hayata geçiren Pakpen, PakBoard XPS Plaka üretiminde EN 13164 standart testlerini de başarıyla tamamladı. 2.4 milyon dolar bütçesi olan projenin % 45’i UNIDO tarafından karşılandı. Dokuz firmanın yer aldığı projede Pakpen 30 ay gibi kısa bir sürede sonuca ulaşan ilk firma oldu. Çevre dostu teknolojilerin yaygınlaşmasını ve bu alanda gerekli kapasitenin oluşturulmasını hedefleyen UNIDO Çevre Programı kapsamında, ozon etkisi olan HCFC 141b, HCFC 142-b ve HCFC-22 gazlarının yerine, ozon etkisi olmayan HFC 152a, DME, CO₂, gazları ve ethanol kombinasyonları kullanılması sağlanıyor.