Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Prefabrik Yapı A.Ş.

1989 yılında İstanbul’da kurulan, hafif çelik yapı sektörünün lider firması Prefabrik Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye’de ve dünyada yüksek kalite standartlarında prefabrike yapılar, ön üretimli hafif çelik konstrüksiyonlu yapılar, konteynerler ve çelik konstrüksiyon yapılar üretmektedir.

Hazır yapıların üretiminde kullanılan ana hammadde ve teknolojilerin tamamını kendi bünyesinde üreten Hekim Holding’in amiral firması Prefabrik Yapı A.Ş., tüm üretimlerinde dünyada önemli bir teknolojik gelişme olarak kabul görmüş özel tasarımlı kaynaksız yapı teknolojisi ve Türkiye’de ilk defa yine kendi bünyesinde ürettiği fibercement levhaları kullanmaktadır.

Satış, pazarlama, üretim ve Ar-Ge bölümlerinde çalışan mühendis ve mimarlardan oluşan uzman kadrosuyla tüm teknik hesaplamaları ve tasarımları kendi bünyesinde gerçekleştiren Prefabrik Yapı A.Ş., yüksek teknolojili üretimin yanı sıra, planlama, tasarım, yükleme, lojistik, montaj, demontaj, bina içi tesisat, boya, ve satış sonrası hizmetleri ve müşteri odaklı yaklaşımıyla Türkiye ve uluslararası platformlarda hizmet sunmaya devam etmektedir.

GÜVENLİ GELECEK İÇİN HEDEFLER

Prefabrik Yapı A.Ş.’nin en önemli hedefi; sahip olduğu dünya standartlarındaki teknolojik gelişmeyi sürekli kılarak, sektörün lider firması olmanın sorumluğunu unutmadan, yurt içinde ve yurt dışında hızlı, ekonomik ve kaliteden ödün vermeden, müşterilerinin değişen ihtiyaçlarına her an cevap verebilecek şekilde üstün, kaliteli hazır yapılar üreterek, sektörün hep bir adım önünde olmayı sürdürmektir. Prefabrik Yapı A.Ş., çok hızlı gelişmekte olan hazır yapı sektöründe, Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları sayesinde geliştirilen yeni teknoloji ve ürünleriyle yurt içinde ve yurt dışındaki sayısı 20.000’i aşan müşterilerine, sürekli gelişim ve müşteri odaklı yaklaşımı ile hizmet vermeye devam etmek istiyor.

En önemli hedeflerinden bir diğeri de; hafif çelik teknolojisi ile yapılan bina kullanımının ülkemizde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaları arttırmak olan Prefabrik Yapı A.Ş, henüz tam anlamıyla bilinmediğini düşündüğü bu yapım sisteminin, deprem gerçeği ile yüz yüze yaşayan ülkemiz için vazgeçilmez olması gerektiğini düşünüyor. Bu kapsamda bilinçlendirme ve tanıtım faaliyetlerine son hızla devam ediyor.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ HAFİF ÇELİK TEKNOLOJİSİ İLE 8 KATLİ BİNA GERÇEKLEŞTİRECEK

“Teknoloji Noktası” sloganıyla birlikte yeni teknolojileri geliştirmeye ve yeniliklerin öncüsü olmaya devam eden Prefabrik Yapı A.Ş., 2013 senesi içerisinde devreye alacağı yeni yatırımları ile birlikte, Türkiye’de ilk kez hafif çelik teknolojisi kullanılarak 8 katlı binaların üretimi ve

montajını gerçekleştirecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan Prefabrik Yapı A.Ş Genel Müdürü Yardımcısı İnş. Müh. Mustafa Tolunay, 1992 senesinden bu yana üretmekte oldukları çelik yapıların toplam m² sinin 1.000.000’nu aştığını belirterek, yeni teknoloji yatırımlarıyla birlikte gelişen teknolojilere uyum sağlamayı ve ilerletmeyi hedeflediklerini, temel olarak üretim sisteminde gelişen teknolojilerin kullanılabileceği bir sistem kurulumu gerçekleştireceklerini vurguladı. Bu tesislerin devreye girmesiyle ulusal ve uluslararası pazarlardan gelecek taleplerin karşılanması ile uluslararası arenada rekabet güçlerini arttıracaklarını belirterek, “Yeni teknoloji ile oluşturulacak ithal ikame sayesinde, ulusal ekonomiye dolayısıyla istihdam artışına katkı sağlanacaktır” dedi.

Afetler ülkesi Türkiye’de olağanüstü durumlarda en önemli ihtiyacın barınma olduğunu vurgulayan Tolunay, “Böyle bir anda en kısa sürede ulaşılan bölgede mağdur insan sayısı ne kadar fazla da olsa sorun ortadan kalkıyor. Kent kurmak bile mümkün. Yeni teknolojimiz aynı zamanda ülkemize karşı taşıdığımız sorumluluğun gereğidir. Deprem başta olmak üzere diğer doğal afetler gerçeği ile yüz yüze olan ülkemizde çelik bina kullanımının arttırılarak, daha sağlam, daha kaliteli ve daha teknolojik yapıların üretilmesiyle güvenilir mekanlarda yaşam sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Tolunay, bu yeni teknoloji ile üretilen yapı elementlerin ve ürünlerin %90 geri dönüşümlü olan çelik malzemesi ile yapıldığını söyledi ve “Bu binalar, doğası gereği çevre dostu ve sürdürülebilir mimarlık ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm çelik karkaslarımızın kaplamasında kullanılan A-1 sınıfı yanmaz özellikte ve tamamıyla doğa dostu malzeme olan fibercement kullanımı ile sistemin yangın ve izolasyon konularındaki avantajları da ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla yeşil bina, ekolojik bina kriterleri çerçevesinde oluşturulacak tasarımlar bu teknoloji ile maksimum verimlilikte gerçekleştirilecektir” dedi.

Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tolunay, yeni kullanılan teknoloji ile ilgili şu bilgileri verdi: “Hazır yapı sektöründe müşterilerinden gelen talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda daha hızlı, daha iyi kalitelide, daha geniş açıklıklara sahip, daha sağlam ve daha yüksek katlı yapıların uygulanması kaçınılmazdır. Bu çerçevede tasarlanan yeni yatırımımız ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına en ideal çözümleri sunacağımız düşüncesindeyiz.”

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VERİMLİ, GÜVENLİ VE KONFORLU YAPILAR İÇİN HAFİF ÇELİK YÜKSEK YAPI

Türkiye’de kullanılan mevcut teknoloji ve makine hatları ile ülkemizde halen 2-4 kat yüksekliğinde ön üretimli hafif çelik yapılar gerçekleştirildiğini söyleyen Tolunay, “Çok katlı hafif çelik yapı sisteminde kullanılan yeni teknoloji sayesinde 8 kata kadar hafif çelik yapılar tasarlanarak uygulamaları gerçekleştirilecektir” dedi. Tolunay, “Bu teknoloji sadece konutlar için değil, okul yapıları, öğrenci yurtları, askeri yapılar, sağlık yapıları vb gibi birçok kamu binaları için de ideal şartları sağlamaktadır. Olağanüstü haller durumları olan afet, seferberlik, mülteci yerleştirilmesi, sınırda ve sınır ötesinde hareketli yapılar kurulması, afet sonrasında itfaiye, hastane, karakol, askeri tesisler vb. için yeni ürün gruplarımız acil yapım imkanı sağlamaktadır. Bu gibi durumlarda arazinin küçük olması ve alt yapının çok fazla yer kaplamaması nedenleriyle hafif çelik yüksek yapı sistemi idealdir”.

Yeni yatırımlarını,“Kentsel dönüşümde tercih edilecek en avantajlı yapım sistemi” sözleriyle tanımlayan Mustafa Tolunay, “Ülkemizin içinde bulunduğu kentsel dönüşüm süreci içerisinde, yüksek katlı hafif çelik yapı teknolojisinin kullanımının önemli bir fırsat olarak değerlendirileceği ve özellikle arsa değerinin çok yüksek olduğu arazilerde tercih edileceği düşünülmekte, geleneksel yapım sistemleri ile karşılaştırıldığında 3 kat daha hızlı olarak inşa edilmektedir. Mimaride sağladığı esnek tasarım kriterleri sayesinde, kullanıcılara çok özel konfor koşullarının sağlanmasına imkan verilecek ve maksimum enerji performansı olan yapılar üretilebilecektir. Gereksiz malzeme kullanımı ortadan kaldırılarak etkinlik ve verimlilik arttırılacaktır. Daha yüksek kaliteli ve daha düşük maliyetli ürünler kullanıcılara sunulacaktır”dedi.

Prefabrik Yapı A.Ş.’nin yeni fabrika inşaatı Adapazarı-Hendek 2. Organize sanayi bölgesinde devam ederken, yüksek katlı hafif çelik yapı üretimine 2013 yılı içerisinde başlanacaktır.

Kuruluş: 1989

Şirket: Prefabrik Yapı A.Ş.

Fabrika: 160.000 m2 / GEBZE

Şatış Ağı: 6 kıta, 64 ülke, 3.200.000 m2 proje

Motto: Yüksek Katlı Hafif Çelik Yapılar ile Güvenli Gelecek

Deprem başta olmak üzere diğer doğal afetler gerçeği ile yüz yüze olan ülkemizde çelik bina kullanımı artırılarak daha sağlam, daha kaliteli ve daha teknolojik yapılarla

güvenilir kentler yaratacağız. Geleneksel yapım sistemleri ile karşılaştırıldığında 3 kat daha hızlı inşa edilen hafif çelik yapılar, mimaride sağladığı esnek tasarım kriterleri

sayesinde, kullanıcılara çok özel konfor koşulları sağlayacak. Gereksiz malzeme kullanımı ortadan kaldırılarak etkinlik ve verimlilik arttırılacak.