Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Protek, Kocaeli Başiskele Tesisleri’nin de tercihi

Hayat Kimya, Kocaeli Başiskele Tesisleri Tam Otomatik Lojistik Depo ve Dağıtım Merkezinde, Wagner OxyReduct Aktif Yangın Önleme Sistemini tercih etmiştir. Protek Mühendislik’in temsilcisi olduğu Wagner ile işbirliği içinde kurulan sistemle yangına karşı yüzde 100 koruma amaçlanmıştır. Tesis, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın bilinen en büyük tek hacimli otomatik deposu kabul edilmektedir. Yaklaşık 600 bin metreküp hacme sahip olan Tesis, 46 metre yüksekliktedir. İnsansız tam otomatik olarak çalışan ve saatte 500 palete varan yükleme ve boşaltma hızına sahip tesis, yaklaşık toplam 125 bin palet kapasitelidir. Geçmişinde yangınlardan büyük zararlar gören yatırımcı, uzun süren araştırmaları sonucu OxyReduct Yangın Önleme Sistemi ile deposunu tam olarak güvenceye almaya karar vermiştir. Yüksek güvenlik sağlamasının yanı sıra söndürme sistemlerine kıyasla kesintisiz hizmet vermeyi de garanti ettiği için bu özel depo projesinde, aktif önleme sistemi tercih edilmiştir.

NEDEN “SÖNDÜRME” YERİNE AKTİF YANGIN “ÖNLEME” SİSTEMİ?

Üretim veya lojistik operasyonun her koşulda kesintisiz sürmesi için yangın gibi kritik ve telafisi olmayan durumların tamamen bertaraf edilmesi gerekmektedir. Yangında oluşan zarar sadece alev veya yüksek sıcaklıktan kaynaklanmamaktadır. Aynı zamanda oluşan dumanın verdiği hasar ve içerisindeki, özellikle HF asiti kalıcı hasarlara neden olmaktadır. Sulu söndürme sistemlerinde, suyun vereceği hasar ve diğer yandan yangını söndürmek için yapılacak müdahale etme sırasında da önemli derecede hasar oluşabilmektedir.