Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Same Maket

Same Maket’in kuruluşundan bugüne hikayesini dinlemek isteriz.

Yaklaşık 10 yıldan bu yana faaliyet gösteren Same Maket, ilk yıllarda CNC Router makineleri ile sadece özel siparişlere cevap verebilen bir firma iken, son iki yılda kurumsallaşıp gelişen teknolojiye ayak uydurarak CNC Lazer tezgahları ile tüm Türkiye’ye cevap verebilen bir kurum olmuştur.

Tüketicinin bilinçlenmesi ve maketi olmayan satış ofislerinden konut almamaları da firmamızın gelişmesinde oldukça etkili olmuştur. Kuruluş amacı maket sektörüne canlılık getirmek olan firmamız, İnşaat firmalarının maketle tanışmalarını sağlayarak, halkımızın ev sahibi olmadan binanın konumunu çevre düzenlemesini yola cephesini vb. bir çok özelliğini 3 boyutlu olarak görmelerini, daha rahat karar verebilmelerini kolaylaştırmaktadır, verdiğimiz hizmet böylelikle oldukça önem taşımaktadır.

Maket yapmak oldukça sabır ve ince emek isteyen bir iş. Organizasyon yapınız, çalışan profiliniz hakkında bilgi verir misiniz?

Yaptığımız iş çok sabır ile birlikte tecrübe gerektiren bir iş. Bu nedenle çalışacağımız ekibin işine özen gösteren, deneyimli ve bu deneyimlerini yaptığı işlere tamamı ile yansıtabilen bir ekip olması gerekiyor. Biz de bu konuda birlikte çalıştığımız tüm arkadaşlarımızın tecrübesine inanıyoruz. Öncelikle ekip üyelerinin her birinde kesinlikle iyi bir yetenek ve zeka olması gerekli; çünkü gelen her proje için sıfırdan maket projeleri oluşturulmaktadır. Eğer projede ufak bir hata olursa maket imalat aşamasında bir çok aksilik yaşanır. Bunun için çok dikkat, sabır ve yetenek gerektirir maket işi… Firma Yöneticilerimiz Yüksel Meydan ve Sabriye Meydan yönetiminde herkesin görev ve sorumluluklarını bildiği ve firma içi saygının üst düzeyde olduğu bir kuruluş olmayı başardık. Bu da başarımızdaki önemli bir etken…

Maket işi 4 aşamadan oluşur. Her aşama, ayrı bir titizlik gerektirir ve ayrı personeller tarafından yapılır.

a – Maketin Projelendirilmesi: Bu aşamada inşaat projesi halinden maket projesi haline çevrilir. Süre, projenin büyüklüğüne göre değişir.

b- Malzeme Seçimi ve İmalat : Projeye göre maket malzemelerinin tespitinin yapılarak en uygun malzemelerin listesinin hazırlanması ve imalata hazır hale getirilmesi ve sonrasında CNC Lazer tezgahlarının büyüklüklerine göre malzemelerin tezgahlar marifetiyle imalatlarının yapılması, parça ayrımlarının yapılarak montaja hazır hale getirilmesi aşamasıdır.

c – Montaj: İmalat aşamasından çıkan parçaların montajlarının yapılarak binaların oluşturulması işlemidir.

d – Çevre Düzenlemesi: Bina maketleri imal edilirken ayrı bir ekip tarafından çevre düzenlemesi işleri başlamakta ve projedeki bütün ayrıntılar yansıtılarak bina maketlerinin imalat süreci ile paralel olarak bitirilir ve bina maketleri ile birleştirilerek maket sonuçlandırılır.

ORGANİZASYON YAPIMIZ KISACA;

Projelendirme : İç mimar, İnşaat Mühendisi, Makine Mühendisi,

İmalat, Montaj : Güzel sanatlar konusunda deneyimli personeller,

Çevre Düzenlemesi: Peyzaj konusunda deneyimli personeller.

Pazarlama : Deneyimli pazarlama ekibi

Hangi sektörlerden maket talebi geliyor? 3D programların gelişmesinin işlerinize etkisi oldu mu?

En çok inşaat sektöründen maket talebi gelmekte olup, inşaat sektörlerinden genellikle dış yapı maketi talebi yoğunluğu oluşturmaktadır. Firmalardan az da olsa iç tefriş talebi de gelmektedir. Ayrıca Endüstriyel maket talepleri de firmamıza gelen maket istekleri arasındadır.

3D programlarının gelişmesinin maket yapımına olumsuz etkisi olmamış aksine maket sektörünün gelişmesini ve sınırlarını zorlamasını sağlamıştır. Müteahhitlerin inşaat projelerinde yansıtamadıkları hayallerini 3D programları ve çizimler sayesinde render haline getirmeleri, maket imalatçılarını da daha kaliteli ve görselliği kaliteli maketler imal etmeye zorlamıştır. Böylelikle yeni dönemde maketler daha kaliteli ve göze hitap eder hale gelmiştir. 3D çizimleri ile oluşturulan broşürler ile maket, inşaat firmalarının pazarlamasını tamamlayan iki etkendir. Birbirlerinden tamamen bağımsız olup ikisinin de ayrı pazarlama etkisi vardır.

Broşür, her yere elden ele dolaştırılabilmekte ve insanların satış ofisine gelmesini sağlamaktadır; ancak karar vermesinde etkili rolü bulunmamaktadır. Maket ise satış ofisine gelen müşterilerin bina konumlarını tam olarak görmelerini sağlamakta ve kesin karar vermelerini kolaylaştırmaktadır.

Özellikle inşaat sektörü, konut satışları için makete ihtiyaç duyuyor. Sizce maketin konut satışlarına yani tüketicinin satın alma eğilimine katkısı nedir?

Kurumsal inşaat firmaları müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için maketle çalışmayı tercih ediyor. Bu tercih hem inşaat firmalarının hem de müşterilerinin birbirleriyle anlaşmalarında büyük kolaylık sağlamaktadır.

Broşürlerden cephe tarifleri, yön tarifleri mümkün olmadığından maket bu yönlerden çok güzel bir reklam aracıdır. Tüketici ne aldığının farkında olmakta, satıcı da sattığı dairenin alıcı tarafından anlaşılarak alındığının bilincinde olarak rahat etmektedir.

Maket konut satışlarında oldukça etkili bir reklam aracıdır. Eğer proje gerçekten güzel bir proje ise firmalar bu tür projelere maket yaptırmaktadır. Proje satış açısından problemli ise binalar birbirlerine çok yakın ya da satarken insanların görmelerini istemedikleri başka olumsuz yönleri varsa çoğu firma bu tür projelere maket yaptırmamaktadır. Daha çok broşür üzerinden satış yapmayı tercih etmektedirler. Bunun için maket inşaat firmalarından daha çok tüketici için önemlidir. Tüketicilerin bilinçlenerek maket olmayan projelerden konut veya işyeri almamaları kendileri için büyük önem taşımaktadır.

Ar-Ge faaliyetleriniz ne yoğunlukta ilerliyor? Sürekli yeni malzemeler geliştiriliyor, bu alanı nasıl takip ediyorsunuz?

Bir firmanın devamlılığını sürdürebilmesi yapacağı Ar-Ge çalışmaları ve yenilikleri takip edebilmesi ile olmaktadır. Devamlı süre ile makine parkımızın yenilenmesi ve yeni makinaların firmamıza kazandırılması konusunda yoğun şekilde çalışıyoruz.

Ar-Ge faaliyetlerimizi sadece firma içinde değil tedarikçi firmalarımız ile birlikte takip ederek geliştiriyoruz. Dünya genelinde yeni çıkan bir maket ürünü, yeni bir malzeme veya yeni bir teknik var ise en kısa sürede malzeme temini ya da yeni tekniğin çözümü için birlikte hareket ediyoruz.

SAME MAKET 2012 YILI REFERANSLARINDAN:

TÜRKSAL İNŞAAT, İzmir

KARANFİL YAPI, Sakarya

GÖKER YAPI, Kütahya

ÖZTEKİN GROUP, Eskişehir

KG YAPI KALİTE GRUP, İstanbul

VOLKAN YAPI, Bursa

CİHAN İNŞAAT, Isparta

BAHÇECİ MİMARLIK, Bursa

EGE SİMYAPI, Kütahya

BİLECİK BELEDİYE BŞK., Bilecik

BALMAKSAN LTD.ŞTİ., Bilecik

CANOVATE – ALCATEL, İstanbul

SANBERK İNŞAAT, Kocaeli

GÜVEN İNŞAAT A.Ş., Eskişehir

ALBA İNŞAAT A.Ş., Erbil-Irak

GÜRSEL İNŞAAT, Polatlı-Ankara

KARACANLAR YAPI A.Ş., Çanakkale

M.CEYHAN İNŞAAT A.Ş., Çanakkale

FİLİZ FİDANOÐLU İNŞAAT, Sakarya

BAHÇECİ MİMARLIK, İnegöl

HGN YAPI, Isparta

FCC YAPI, İzmit

KİREMİTÇİ YAPI, İstanbul

OR YAPI, Bilecik