Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Schneider Electric

Akıllı ev nedir? Ev otomasyon çözümleri ne işe yarar? Schneider Electric’in konuyla ilgili misyonu nedir?

Akıllı ev ve yaygın olarak kullanılan diğer adıyla ev otomasyon çözümleri yaşam standardımızı yükseltirken, aynı zamanda enerji verimliliği ve güvenlik sağlayan entegre çözümlerdir. Aydınlatma kontrolü, perde-panjur kontrolü, iklimlendirme, izleme, güvenlik, ev içi eğlence sistemleri ve diğer elektrikli-elektronik unsurların tümünün birbiriyle iletişim içerisinde kullanıldığı durumda akıllı ev sisteminin varlığından bahsedebiliriz. Gerçek bir akıllı ev sadece kullanıcının gönderdiği komutlarla değil; aynı zamanda önceden belirlenmiş durumlar ortaya çıktığında dışarıdan müdahaleye ihtiyaç olmadan gerekli aksiyonları alabilen elektronik bir altyapıya sahip olmalıdır.

Schneider Electric olarak, yeni teknolojilere ve Ar-Ge’ye verdiğimiz önem doğrultusunda geliştirdiğimiz ev ve bina otomasyon sistemleriyle artık evleri ve binaları akıllı hale getiriyoruz. Enerji verimliliğinden güvenliğe kadar bir akıllı yapının ihtiyaç duyabileceği tüm otomasyon sistemlerini tek marka altında sunuyoruz. Böylece konutlar, ofisler, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, üniversiteler gibi kapsamlı projelere hitap eden entegre sistemlerimiz sayesinde, binaya özel programlanan senaryolar hazırlayarak gerekli önlemleri hayata geçiriyoruz. Ayrıca entegre sistem çözümleri uygulanan yapılarda, bu sistemin uygulanmadığı binalara göre %30 daha fazla enerji verimliliği sağlanıyor.

Konforun tanımı değişiyor. Yeni ihtiyaçlar ve çözümler ortaya çıkıyor. Sizin konfor tanımınız nedir?

LifeSpace işkolunda ürettiğimiz son kullanıcıya yönelik ürünlerimiz, öncelikle insanların yaşadığı ve çalıştığı tüm alanlarda yaşam kalitesini artırırken, enerjinin en verimli şekilde kullanılmasına olanak sağlıyor. Hem uzmanların hem de kullanıcıların dünyasını anlayarak, karmaşık altyapıları erişilebilir ve kolaylıkla kontrol edilebilir çözümlere dönüştürüyoruz. Tüm bunları yaparken insanların ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruyoruz. Konforlu ve sıcak yaşam alanları yaratmak için enerji verimliliği konusundaki uzmanlığımızla yaşam kalitesine verdiğimiz önemi bir araya getirdiğimiz sistemler sunuyoruz.

Schneider Electric, bir binayı akıllı, güvenli ve enerji verimli hale getirmek adına birçok farklı kontrol ünitesi ve yazılım kullanıyor. Böylece farklı binaların yönetim ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklerle donatılmış, binanın ihtiyacına göre esnek veya IT dostu gibi farklı özellikleri ön plana çıkan sistemleri tercih etmek mümkün oluyor.

LifeSpace işkolunda sunduğumuz ve birbirine paralel işleyen birçok süreci içeren kontrol sistemleri, özel eğlence sistemleri, iklimlendirme yönetim sistemleri, giriş ve CCTV sistemleriyle konforu yeniden tanımladığımızı söyleyebilirim. Tüm bu çözümlerimizle son kullanıcıların ev, ofis ve benzeri bulundukları her yerde keyifli şekilde yaşamalarını ve onların beklentilerini karşılayacak konforu sağlamak için çalışıyoruz.

Schneider Electric’in binalarda yüksek güvenlik önlemlerini sağlayan güvenlik paketinde CCTV (kapalı devre kamera sistemleri), yangın algılama, kartlı geçiş ve hırsız alarm sistemleri gibi çözümler bir arada bulunuyor. Binalarda enerji verimliliğini ise HVAC (ısıtma, soğutma, iklimlendirme sistemleri), aydınlatma otomasyonu ve enerji izleme sistemleriyle sağlıyor. HVAC Kontrol Cihazları, geniş bir ürün yelpazesinde farklı ihtiyaçları karşılıyor. Ürünler içerisinde sensörler, vanalar, vana motorları, kartlı geçiş sistemleri, termostat ve kontrolörler bulunuyor. Yüksek ölçüde güvenlik, kontrol edilebilirlik sağlarken kolay uygulanabilir oluşlarıyla da dikkat çekiyorlar.

Konutlarda ise geliştirdiğimiz dijital anahtarlar, aydınlatma ve iklimlendirmenin uzaktan kumanda ile kontrolünü sağlayan sistemler ve ev tipi kamera sistemleriyle yaşam alanlarında konforu artırmak için ihtiyaç duyulabilecek tüm çözümleri sunuyoruz. Bir örnek vermek gerekirse uyku düğmesine basıldığında odadaki ışıklar gece düzenine ayarlanıyor, perdeler kapanıyor, sıcaklık azaltılıyor ve kapı zili devreden çıkarılıyor.

Enerji verimliliği kavramı, pek çoğumuz için halen faturaların düşmesi anlamına geliyor. Yalnızca seçilen aydınlatma elemanının verimli olması yeterli değil bunun otomasyonu da verimliliğe hizmet ediyor. Otomasyon çözümleri ve verimlilik arasındaki bağlantı hakkında neler söylersiniz?

Sadece seçtiğimiz aydınlatma elemanının verimli olması yeterli değil. Binada tüketilen tüm enerjinin izlenerek, doğru ölçümlenmesi ve kullanımına ilişkin tedbirlerin de alınması gerekiyor. Bunu da gerçekleştirecek olan otomasyon sistemleri…

Örneğin; orta ölçekteki bir ticari binada böyle kapsamlı bir enerji verimliliği çözümü uygulandığında 16,5 milyon Kw enerji tasarrufu sağlayabilmek mümkün. Yine böyle bir binada uygulanan veri merkezleri çözümleriyle yılda 7 milyon dolar değerinde enerjiden tasarruf ediliyor.

Schneider Electric olarak, bir binanın yönetiminde kullanılan tüm sistemleri birbirine bağlayan EcoStruxure mimarisiyle binalarda tam entegre enerji verimliliği sağlıyoruz. EcoStruxure, bina otomasyon sektörünü bir üst seviyeye taşıyan, bir binanın yönetiminde kullanılan tüm sistemlerin birbiriyle ilişki kurduğu, iletişim ve desteğin hiç kesilmediği, tek bir muhatap firma ve tek bir program ile yürütülen bir sistem. Böylece kişi ve kurumlara enerjilerinden en iyi biçimde faydalanmalarına ve enerji tasarruf hedeflerini yakalamalarına yardımcı oluyor.Son kullanıcıların akıllı ev ve otomasyon sistemlerine yaklaşımı nasıl, bilinç ne seviyede? Türkiye bu sektörü ve hizmetlerini benimsedi mi?

Ben, akıllı ev ve otomasyon sistemleri algısını hep bilgisayar teknolojilerinin 20-30 yıl önceki hali ile şu anki durumuna benzetiyorum. 30 yıl kadar önce bilgisayar sistemleri sadece endüstriyel ve iş amaçlı olarak görülür ve kullanılırdı. Şu anda hepimiz ceplerimizde adeta birer bilgisayarla dolaşıyoruz. Akıllı ev sistemleri için de benzer bir geçiş süreci yaşanıyor. Son kullanıcı artık cebindeki telefonla, elindeki tabletle evindeki cihazları kontrol etme ve bir müdahaleye gerek olmadan elektrikli cihazların kendi kendine enerji verimliliği, konfor ve güvenlik sağlamasını bekliyor.

Türkiye özellikle mobil iletişim ve teknoloji yatkınlığı konusunda birçok Avrupa ülkesinden daha hızlı gelişiyor. Akıllı ev ve otomasyon da bu ilgiden nasibini alıyor, sistemler geniş kitlelerce de benimseniyor diyebilirim.

Schneider Electric olarak, elektrik enerjisinin kontrol edilmesi, iletilmesi gereken her yerdeyiz. Evinizdeki bir anahtar-priz ürününden başlayarak gerekli koruma sağlayan sigortalara, elektriği kullanılabilir kılan trafolara kadar geniş bir ürün gamına sahibiz.

Kentsel Dönüşüm Yasası akıllı evler için de bir fırsata dönüşebilir mi? 2013 inşaat sektöründen Schneider Electric’in beklentileri neler?

Kentsel Dönüşüm Yasası, özellikle geçmişte hızlı ve kontrolsüz bir şekilde büyümüş metropoller için büyük bir şans. Yasa yürürlüğe gireli kısa bir zaman olmasına rağmen ilk uygulamaları hayata geçmeye başladı. Bir bina yenilenirken mutlaka enerji verimliliği sağlayan hayatı kolaylaştıran özellikler kullanılmak durumunda. Üzerinde durduğumuz konfor, güvenlik ve verimlilik kavramları göz ardı edilmediği sürece kentsel dönüşüm süreci akıllı ev için de ciddi bir fırsattır diyebiliriz.

Kentlerin akıllanması, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından etkin bir girişim olduğundan bu alandaki rolümüz mutlaka artacak. Schneider Electric olarak, kentsel projelendirme anlamında bina verimliğinin üzerinde önemle duruyoruz. Tüketilen enerjinin yüzde 72’lik kısmına verimlilik çözümleri sunuyoruz. Şu an mevcut bilgi seviyemiz ve gerçekleştirdiğimiz çözümlerle enerji, altyapı, endüstri, konut ve bina pazarlarında yüzde 30’a kadar tasarruf sağlayan enerji verimliliği projeleri yapabilir durumdayız. Ayrıca karbondioksit salımının düşürülmesine katkıda bulunarak, çevre dostu binalar yapıyoruz. Türkiye’de enerjiden en iyi biçimde faydalanmaya ve enerji tasarruf hedeflerini yakalamaya yardımcı olmak için gereken insan gücüne, teknolojiye ve bilgiye sahibiz. İşte bu nedenlerle gelecekte kendimizi global enerji yönetimi uzmanı olarak konumlandırıyoruz.

Yeşil Bina kavramının neresinde duruyor ev otomasyon sistemleri? Yeşil Bina ile Akıllı Bina kavramları hangi noktada kesişiyor?

Yeşil bina, akıllı bina kavramının sonucu olarak ortaya çıkmış bir terim. Schneider Electric olarak, yüksek oranda enerji verimliliği sağlayan yeşil ürünler sunuyoruz. Bunlar arasında konut ve küçük ölçekli ticari bina pazarı için aydınlatma kontrolü alanında yeşil ürünler olarak dimmerler, zamanlayıcılar, hareket ve varlık dedektörleri, özel anahtarlar, ışığa duyarlı anahtarlar yer alıyor. Sıcaklık kontrolü için termostat, zemin ısıtma ve panjur kontrolü çözümleri üretiyoruz.

Yine konut ve küçük binalar için programlanabilir zaman saatleri, hız kontrol cihazları ve fotovoltaik enerji üretimi çözümleri, ev otomasyon sistemleri, aydınlatma kontrol sistemleriyle %40’a varan tasarruf sağlıyoruz. Orta ve büyük ölçekli ticari bina pazarı için aydınlatma kontrolü, sıcaklık kontrolü ve panjur kontrolünün yanında bağımsız kullanılabilir elektronik cihazlar ve modüler çözümler ve ağ bağlantılı entegre sistemler, iklimlendirme ve havalandırmada hız kontrol cihazları; enerji yönetiminde güç faktörü düzeltme, ölçüm, güç, izleme ve kontrol çözümleri sunarak %30’a ulaşan verimlilik sağlıyoruz. Sanayi ve altyapı pazarlarında, enerji izleme ve kontrol, HVAC ve motor kontrolü alanlarına yönelik yeşil ürünlerimiz %20’ye yakın tasarruf sağlıyor.

Eklemek istedikleriniz…

Enerji ihtiyacının giderek arttığı, buna karşılık karbon emisyonunun azaltılması konusunda baskıların yoğunlaştığı bir dönemde aynı enerjiyle daha fazla iş yapabilmek yani enerji verimliliği sağlamak büyük önem taşıyor. Schneider Electric olarak biz de bu konuda üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız. Bir yandan ürün ve sistemlerimizle enerji verimliliğini sağlamaya çalışırken, diğer yandan toplumda, elektrikçi, mühendis gibi teknik karar vericilerde bu konuda farkındalık ve bilinç yaratmak üzere de sorumluluk üstleniyoruz.