Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

UPM Plywood

Avrupa’nın en büyük plywood üreticisi olan UPM Plywood’un kökleri 19. yüzyılda Finlandiya’da atılmıştır. UPM’in “plywood” işkolunu kuran Wilhelm Schauman ilk fabrikayı Finlandiya Jyvaskyla’da 1912’de açmıştı. Schauman Wood ilk “plywood” üreticilerinden biri olmakla birlikte en son üretim teknikleri ile büyük ölçekte üretim konusunda, ürün geliştirme ve teknolojide hep öncü rol üstlendi. Onyıllar boyunca hızlı şekilde büyüyen firma 1990’lı yıllarda 1 milyon metreküp kontrplak ve katman üretim kapasitesine ulaştı. Ayrıca üretim 1990’da Rusya’ya ve 2000’de de Estonya’ya genişletildi. Schauman Wood 1996’da yine Finlandiyalı büyük orman endüstrisi grubu UPM’in bir parçası oldu.

UPM Plywood’un ürün markası WISA’nın geçmişi 1960’lara kadar gider. WISA Plywood ilk kez 1970’li yıllarda yurt dışında iş yapan müteahhitlerimize beton kalıpları için sunulmaya başladı. Bu şekilde tanınan ve talep edilen “plywood” ülkemize de 80’li yıllarda ithal edilmiş, dolayısı ile inşaat sektörümüz ilk kez “plywood” ile buluşmuştur. 1980’lerde temsilcilik ofisi açan firma, 1992’den beri Türkiye’de kendi şubesi ile hizmet vermektedir. Beton kalıpları yanısıra ülkemizde genel yapı, taşımacılık, parke, mobilya ve diğer bazı özel endüstrilere yüksek kalite WISA kontrplak ve katman ürünleri sunmaktadır. Ülkemize en çok ithal edilen plywood markalarından birisi olması yanısıra, WISA değişik endüstriler için bir kalite standardı ve aranılan marka konumundadır.

GELİŞMİŞ ÜRETİM

Günümüzde UPM Plywood fabrikalarında en son teknoloji makineler ve teknikler kullanılmakta; bunlara örnek olarak dünyanın en hızlı soyma makinelerini, insansız transportör araçları, katman taşıyıcı asansörleri, CNC sistemleri ve besleme robot kollarını, otomatik yama makine sistemleri ve robot kollarını, otomatik katman sergi sistemlerini, perde akma tutkal sistemleri, köpük tutkal sistemlerini, katman kalite sınıflandırma için optik gözleri, hassas rutubet okuyucularını, sonar ile tutkallama kontrol sistemlerini, lazerli 3 boyutlu tomruk soyma optimizasyon sistemlerini, katman birleştirme makinelerini, maksi ebat üretim hatlarını, 40 gözden fazla sıcak presleri, hassas kalibre ve zımparalama makinelerini ve tüm bunları kontrol ve idare eden bilgisayarlı otomasyon sistemlerini sayabiliriz. UPM Plywood bünyesinde dünyanın kendi alanlarındaki en gelişmiş ve modern huş (birch) ve ladin (spruce) ağacı işleyen “plywood” üretim tesislerini bulundurmaktadır. Tüm bu teknik altyapı 2700 “plywood” profesyoneli ile desteklenmekte, firma bünyesinde ve bağımsız enstitülerde kalite kontrol edilmektedir; sadece Ar-GE bölümünde 20 mühendis çalışmaktadır. Üretim ISO 9001&14001, PEFC, FSC, CE ,EN norm ve standartlara sahiptir.

GENİŞ ÜRÜN PORTFÖYÜ

WISA-Form beton kalıplık kontrplak ürün gamında, WISA-Form Birch, WISA-Form Beto, WISA-Form Slab gibi çeşitli beton döküm işleri ve taleplerine yönelik standart plywood ürünleri olmakla birlikte; kalıp sistemleri gibi beklentilerin yüksek olduğu işler için geliştirlmiş WISA-Form Birch Special, WISA-Form Pro ve plastik kaplı WISA-Form Elephant da yer almaktadır. Kaplamasız WISA-Birch huş ve WISA-Spruce ladin plywood’lar ise genel yapıdan, mobilyaya, ambalajdan, dekorasyona kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır. Bu iki hammaddeden üretilen kontrplaklar hafifliğin ve mukavemetin önemli olduğu taşıt araçlarında ve hassas toleranslar gerektiren parke endüstrisinde aranılan ürünlerdir. Tekstürlü, kaydırmaz özellikle kaplamaları ile WISA-Hexa, WISA-Wire, WISA-Multifloor gibi zemin kontrplakları taşımacılık, iskele platformları ve çeşitli endüstriyel alanlarda zeminler için ideal çözümlerdir. CNC işlemler, geniş ebat seçenekleri, kaplama materyalleri ile birlikte WISA Plywood ürün gamı emsalsiz şekilde çeşit ve çözüm yaratmaktadır.

UPM Plywood’un vızyonu; sektörlerinde önde gelen endüstriyel ve distribütör firmalar için en çok aranılan plywood partneri ve tedarikçisi olmaktır.

Kuruluş: 1912

Şirket: UPM Plywood

Marka : WISA

Fabrika: Finlandiya’da 6, Estonya ve Rusya’da 1’er “plywood” fabrikası ve Finlandiya’da 1 katman fabrikası, toplam 10 adet üretim tesisi

Motto: UPM – The Biofore Company

UPM, biyo ve orman sanayii entegrasyonunun yeni, sürdürülebilir ve inovasyona dayalı bir geleceğe taşınmasında liderlik etmektedir.