Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Belediye operatörleri kurtarma eğitimlerine başladı

STFA Yatırım Holding grup şirketlerinden SİF İş Makinaları’nın Türkiye’de afet sonrası arama kurtarma çalışmaları konusunda yaşanan sıkıntıları gidermek için AKUT (Arama Kurtarma Derneği) işbirliğiyle hayata geçirdiği “Umut Sarının İçinde” adlı projesi kapsamında verilen eğitimlerin ilk kuru 15 Nisan’da başladı. 15-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 1’inci kur eğitimlerine Ataşehir, Beykoz, Başakşehir, Çekmeköy, Şişli ve Silivri Belediyelerinde görevli toplam 17 operatör katıldı. 2’nci kur eğitimler ise 13 Mayıs 2013 tarihinde başlayacak.

SİF İş Makinaları Kurumsal İletişim ve Müşteri İlişkileri Direktörü Esra Temel Vurgun eğitimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada operatörlere arama kurtarma faaliyetlerinde yeni yöntemleri öğreten bu eğitimlerle, kurtarma çalışmalarında iş makinalarının doğru kullanılması ve afet zamanında iş makinalarından en yüksek verimin alınmasının hedeflendiğini ifade etti. Arama kurtarma çalışmaları esnasında hataları ve kayıpları en aza indirmek amacıyla hayata geçirilen Umut Sarının İçinde projesiyle, benzeri mücadelelerde teknik kurtarma ve makinaların doğru yöntemlerle kullanımı konusunda bilgi eksikliklerinin tamamlanacağını açıklayan Esra Temel Vurgun eğitimlerle ilgili gözlemlerini şu sözlerle paylaştı:

“Gerçekleştirdiğimiz bu ilk kura katılan operatörler nerede ve nasıl çalışmaları gerektiğini, farklı senaryolar ve yaşanmış örnekler üzerinden durum analizleri yaparak öğrendiler. Her biri, afet alanında iş makinasının modeline göre ne iş yapabileceğini ve nasıl bir konumda yapabileceğini uygulamalı olarak gördü. Riskli noktalarda işe müdahale etmenin ise ne kadar tehlikeli olduğunu tespit ettiler. Gerek kendi aile yaşamlarında gerek mesleki yaşamlarında insanların hayatlarını kurtarmaya yönelik bilgilerle donatılmış olmak tüm operatörler için de büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Birçoğu mesleki hayatlarında afet kurtarma çalışmalarında görev almış. O anlarda yaşadıkları zorlukları samimi bir şekilde eğitimler esnasında dile getirdiler. 17 Ağustos depremi, Silivri’deki sel olayı, sayısız yangınlar, çığ altında kalan insanlar… Bu eğitimi o zamanlar almış olsaydık aynı hataları yapmaz, doğruları bilirdik şeklinde açıklamada bulundular. Bu cümleleri birebir onların ağzından duyduğumuzda, SİF İş Makinaları olarak insanlarımız için ne kadar faydalı bir projeye imza attığımızı bir kez daha anladık ve şimdi bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Umut Sarının İçinde projesinin tüm Türkiye’ye özel sektör, kamu ve STK işbirliği açısından güzel bir örnek teşkil ettiğini düşünüyoruz.”

BELEDİYE OPERATÖRLERİNE DÜNYA STANDARTLARINDA KURTARMA EÐİTİMİ

SİF İş Makinları ve AKUT işbirliğinde hayata geçirilen “Umut Sarının İçinde” projesiyle, belediyelere bağlı iş makinası operatörlerine Birleşmiş Milletler, İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) kılavuzuna uygun olarak AKUT’un deneyimlerinden, tüm dünyada ve Türkiye’de yaşanan doğru ve yanlış örneklerin derlendiği eğitimler veriliyor. Bu eğitimler içerik olarak dünyanın en ileri arama-kurtarma eğitimlerinden biri. Eğitimlerin ardından operatörler “Afet Lojistik Uzmanı Sertifikası” almaya hak kazanıyor. Böylece bu operatörlerin, can ve mal kaybına, yaralanmaya yol açan deprem, heyelan, su baskını, kaya ve çığ düşmesi gibi doğal afetler esnasında daha bilinçli bir şekilde arama kurtarma yapması ve iş makinalarını daha doğru bir şekilde kullanması bekleniyor. Eğitim alan operatörler sadece Türkiye için değil diğer ülkelerde olabilecek herhangi doğal afet durumunda da arama kurtarma ekipleriyle birlikte çalışabilecek.

HEDEF 5 YILDA SERTİFİKALI 1000 BELEDİYE OPERATÖRÜ

Senede 5 kur halinde düzenlenmesi planlanan eğitimlerin her bir kurunda en az 20 operatörün eğitilmesi hedefleniyor. Projenin bir sonraki adımında 5 yıl içerisinde 1000 iş makinası operatörüne ulaşılması amaçlanıyor. AKUT Ataşehir Eğitim Enstitüsü’nde hafta içi akşam, hafta sonu ise tüm gün süren eğitimler teorik ve pratik olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Yaklaşık 30 farklı başlıkta verilen eğitimlerin pratik bölümü için açık alanda bir enkaz simülasyonu kuruluyor ve operatörler bu enkaz alanında iş makinası kullanma pratiği yapıyor. Eğitimler sırasında SİF İş Makinaları tarafından temin edilen JCB marka iş makinaları kullanılıyor.