Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Hekim Yapı A.Ş.

Fibercement üretimi konusunda bir dünya devi olan ve Eternit markalı ürünleri ile tüm dünyada saygın bir yeri olan Etex firmasından aldığı üretim lisansı ile 2004 yılında Türkiye’nin ilk otoklavlı fibercement levha üretim tesisini kurarak bu sektörün öncülüğünü yapan Hekim Yapı, geçen yıllar içinde giderek artan taleplere cevap verebilmek amacıyla 2008 yılında kurduğu ikinci fabrikaya bir yenisini daha ekleyerek liderliğini sağlamlaştırıyor. 90’lı yıllardan sonra tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmaya başlanan fibercement levhaların ülkemizde de 10 yıla yaklaşan bir geçmişi oluştu.

1250 x 2500-2800-3000 mm ebatlarında ve 6 mm’den 20 mm kalınlığa kadar düz, ahşap, taş, tuğla desenli ve fugalı olarak üretilen HEKİMBOARD fibercement levhalar; yapılarda estetik görünümlü, bindirmeli dış cephe kaplaması uygulamalarında kullanılan düz veya ahşap desenli yüzey görünümüne sahip TURKSIDING doğal çimento yalıbaskı plakaları ve boya gereksinimini ortadan kaldırarak her türlü iç mekan uygulamalarında kullanılabilen üzeri farklı özellikte değişik renk ve desenlerde folyo kaplı FIBERCEMENTLAM levhalar; pek çok üstün özelliğinin yanı sıra sağladığı işçilik kolaylığı ve ekonomik çözümler sayesinde mimarların ve proje bürolarının vazgeçemediği ürünler haline geldi. Bu süre zarfında Hekim Yapı’nın Hekimboard markası ile piyasaya sunduğu fibercement levhaların uygulama alanları genişleyerek önemli projelerde yer almaya başladı.

HEKİMBOARD

Halen prefabrike yapı sektöründe iç ve dış duvar elemanı olarak geniş bir kullanım alanına sahip olan Hekimboard levhalar; okul binalarından hastane binalarına, askerî binalardan çok katlı binalara, konut binalarından tarihi eser yapılarına kadar pek çok uygulama alanında kullanılmaktadır. Sonuç itibariyle Hekim Yapı, 2013 yılında üçüncü fabrikamızı kurma yolunda çalışmalara başladı. Hedefi yeni yıla girmeden üretim tesisini devreye almak ve firmayı tercih etmiş olan nihai kullanıcılara daha kısa zamanda ürünlerini ulaştırmak…

20 milyon dolara mal olması beklenen üçüncü tesisle birlikte sadece fibercement üretimine ait yatırımların toplam tutarı 70 milyon dolara, Hekim Yapı’nın tüm yatırımlarının toplamı ise 95 milyon dolara ulaşmış bulunmaktadır. Tüm yatırımların tamamlanması durumunda halen 400 kişinin çalışmakta olduğu ve toplam 100.000 m2 bir alan üzerinde yerleşik bulunan Hendek tesislerinde bu sayının 500’ü aşması beklenmektedir. Yıllık 80.000 m3 seviyesindeki fibercement üretim kapasitesi de yeni üretim tesisinin devreye girmesi ile 115.000 m3 seviyesine ulaşacaktır. Hekim Yapı, fibercement üretiminde kullanılan kuvars madenini kendi tesislerinde mikronize olarak öğütmekte ve kullanmaktadır. On yıl önce know-how alarak üretime başlayan firma, artık tüm dünyaya teknoloji transfer edecek deneyime ve bilgi birikimine ulaşmış bulunmaktadır.

HEKİMPOR

Hekim Yapı’nın yatırımları sadece fibercement levha üretimine yönelik değil. 10 ayrı sektörde faaliyet gösteren toplam 8 firma ve 4 işletmeden oluşan Hekim Holding’e bağlı bir kuruluş olan firma, 2011 yılında üç farklı ürüne ait üretim tesisini de tamamlayarak hizmete başlattı. İzolasyon sektöründe önemli bir yeri olan EPS ürünler (yalıtım levhaları, mantolama plakaları, dekoratif tavan levhaları, asmolen, ondüleli levha altı, enjeksiyon ambalaj malzemeleri v.b.) HEKİMPOR markası ile müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. Üstün kalitesi ile kısa zamanda pazardaki yerini alan EPS ürünlerin çeşitliliği her geçen gün daha da zenginleşmekte ve kullanıcıların her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde ürün geliştirme ve halen yıllık 500.000 m3 seviyesinde bulunan üretim kapasitesini artırma çalışmaları sürmektedir.

HEKİMPANEL ve HEKİMPLAST

Hekim Yapı, çatı ve cephe kaplama sektörünün bir başka dalı olan sandviç panel üretiminde de iddialı bir şekilde piyasaya girmiş bulunmaktadır. 2011 yılında işletmeye alınan kontinü sandviç panel üretim tesisinde HEKİMPANEL markası ile EPS veya taş yünü dolgulu çatı ve cephe panelleri üretilmektedir. Yıllık 2.000.000 m2 panel üretim kapasitesine sahip tesiste sadece Hekim Yapı’ya özel olmak üzere bir yüzü boyalı sac diğer yüzü ise fibercement veya PET levhadan ibaret olan duvar panelleri yine kontinü olarak üretilebilmektedir. Üretiminde stratejik öneme sahip ara ürünleri de kendi üretme politikasını sürdüren Hekim Yapı, panel üretiminde kullandığı PET levhaların yanı sıra yine fibercement levhaların lamine edilmesinde kullandığı PET folyoları da HEKİMPLAST markası ile kendisi üretmektedir. Özellikle nemli ve kimyasal buhar ihtiva eden kapalı mekânların çatı ve duvar kaplamalarında kullanılan bu paneller kullanıcılar tarafından büyük ilgi ile karşılanmaktadır.

HEKİM YAPI 8 KATLI HAFİF ÇELİK YAPI ÜRETECEK

Yatırımlarına ara vermeyen Hekim Yapı’nın halen devam eden önemli bir yatırımı da Türkiye’de ilk kez üretilecek geniş açıklıklı ve 8 katlı hafif çelik yapılardır. Ayrıca izolâsyonlu duvar panelleri ve panel bileşenleri üretimidir. 8 katlı hafif çelik yapı üretim hattına ilişkin teknoloji transfer anlaşması imzalanmış olup fabrika inşaatına Hekim Yapı’nın Hendek tesislerinde devam edilmektedir. 2013 yılı Ağustos ayında devreye alınması planlanan bu tesisle ülkemizde önemli bir açık kapanmış olacak. İzolasyonlu duvar panelleri ve bileşenleri üretim çalışmaları yoğun şekilde sürdüren Hekim Yapı, ülkemize yeni teknolojiler getirmeye devam edeceğini vurguluyor.