Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İç Mimar Ertaç Dursun & Mimar Özben Altıntaş

Türkiye ciddi bir tüketim ülkesi olduğundan, bu konuya da birkaç istisna dışında sadece araç olarak bakıldığı kanısındayız. Kitlesel yapı üretimi çok fazla eğitimli olduğunu düşünmediğimiz belirli bir kesimin elinde ve bu kesimle çevre dostu kelimesini çok bağdaştıramayız. Çok nadir firmanın gerçek sorumluluk bilinci ile hareket etmesi ne yazık ki bu konunun zayıf noktası. Yani yeşil bina sertifikalı bir yapı, potansiyel müşterisini satış esnasında yeni pazarlama teknikleri ve kalıpları ile karşılayacağı için fiyat aralığı benzerlerinden daha yukarıda tutulabilmektir. Yoksa yapılan binanın örneğin karbon emisyonu ile mücadelede ne kadar katkı sağladığı alınacak sertifikanın birinci önceliği olmaz hiçbir zaman. Gelecekte bu konunun değişeceğini pek düşünmüyoruz fakat farklı gerekçeler ile de olsa bu tip yapıların Türkiye ve dünya pazarında daha büyük yüzdeler ile yer alması en azından dünyaya açtığımız yaraların üzerine yarabandı yapıştırmak gibi olacaktır.

Yatırımcının yeşil bina konusuna yatkınlığını sağlamak, sizin pazarlama gücünüz ile doğru orantılıdır. Konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan yatırımcıya doğru bilgi verirseniz ilk yatırım maliyeti haricinde, sertifika almanın hiçbir dezavantajı olmadığını görürürler ki enerji verimli sürdürülebilir binalar tasarım, içerik ve kullanım şekilleri sebebi ile yatırım maliyetinizi belirli bir zaman tolere etmektedirler.

İlk olarak 2011’de Almanya da akıllı şehirler fuarı düzenlendi. Amerika ve İngiltere şu anda en popüler olan sertifikasyonlara yani LEED ve BREEAM ‘e sahipler. Resmin büyüğüne baktığınızda sanayisi gelişmiş ülkeler her konuda olduğu gibi bu alanda da öncü kuvvetler. Aslında bu bir savaş. Bir taraftan dünyayı her anlamda kirletirken bir taraftan da onu kurtarmaya çalışmak gibi. Başka bir örnek verirsek Amerika Birleşik Devletleri Kyoto sözleşmesine asla taraf olmamasına rağmen LEED sertifika programı Amerikan menşeli ve ülkemiz de dahil dünyada en çok kullanılan sertikasyonlardan bir tanesi.

Bizim de üyesi olduğumuz, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği öncülüğünde Türkiye’ye ait bir sertifikasyon çalışması yapılmaktadır. Bu sertifikasyon kriterlerinin, farklı kullanım amaçları olan binalara çok fazla zorlukla karşılaşmadan adapte edilebilmesi kullanımını yaygınlaştıracaktır.