Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Nanda Yapı yeni projelerle geliyor

Özellikle Petrol ürünleri sektöründe uluslararası bir firma olan NANDA PETROL ile NANDA YAPI’nın nasıl bir bağı var? Neden inşaat sektörünü tercih ettiniz?

Nanda Petrol, belirttiğiniz gibi sektöründe bilinen, saygın bir şirketdir. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Yıldırım ile birlikte 2012 yılında Nanda Yapı’yı kurduk. İnşaat ve finans sektöründeki deneyimlerimizi şirketimize aktarmamızın yanı sıra, sektörde oldukça tecrübeli arkadaşlarımızı da firmamıza dahil ettik. İnşaat sektörü oldukça hareketli ve dış etkenlerden en çok etkilenen sektörlerden biridir. Fakat dalgalanmalar çok hızlı olsa dahi genel olarak istikrarlı bir sektördür. Biz yeni bir firma olmamıza karşın ekip olarak sektörde çok tecrübeliyiz. Diğer taraftan Double Park projesinde olduğu gibi diğer projelerimizde de saygın firma ve gruplarla işbirliklerini sürdüreceğiz. İnşaat projeleri ile ilgili yepyeni anlayışlar ve farklılıklar getireceğimize inandığımız için iddialı ve umutluyuz.

Nasıl bir farklılık ortaya koymayı amaçlıyorsunuz?

Öncelikle kısa vadeli ticari kaygılarımızın kesinlikle ön planda olmadığını belirtmeliyim. Sektöre uzun vadeli plan ve projelerle girdik. Doğru projelerle ve doğru zamanlamayla kalıcı işlere imza atmak en temel amacımız. Marka güvenilirliğimiz öyle bir yere gelmeli ki, tüketiciler hiç düşünmeden projelerimize ilgi göstermeliler.

Biz sektörde iddialıyız çünkü konut ve emlak sektörüne yepyeni bir anlayış getireceğimize inanıyoruz. Bunca yıllık sektörel birikimimize çok daha üst seviyelere çıkartacağız. Artık klasik anlamda inşaat yapma anlayışının bir kenara bırakılması gerekiyor. Hizmet kalitesi ile insanlara özel olduklarını hissettirmek çok önemli. Bunu yaparken de müşterinin misafir olarak algınlanması ve o şekilde davranılması gerekiyor. Siteler, yaşam alanları birbirlerinin benzeri artık. Dolayısıyla aradaki fark, hizmet kalitesi ve hizmet anlayışıyla ortaya çıkacaktır.

İlk projeniz olan Double Park nasıl bir proje olacak?

Double Park, bilindik anlamıyla bir residence ile modern bir site anlayışını birleştiren bir proje. Yani bir yandan residence konseptinin hizmetlerini ve konforunu barındırırken diğer taraftan da o hep özlenen sıcak site yaşamını sunuyor. Güvenlik, sosyal imkanlar gibi özellikler sizi şehir hayatından içeri girer girmez yalıtırken, içerideki sıcak ambians özlediğiniz semt hayatını sunuyor.

Double Park, Bağcılar’ın Mahmutbey ile Basın Ekspres Yolu kavşağında, Kemerburgaz Üniversitesi’nin tam karşısında yer alıyor. Ulaşım yollarına yakınlığının yanı sıra kusursuz konforu ile de rakiplerinin önüne geçen bir konut projesi.

Nasıl bir kitleye hitap ediyor?

Double Park, herşeyden önce yaşamdan zevk almak isteyen herkese hitap eden bir proje. Projede yer alan 184 daireden 112’si 4 farklı konseptte 1+1 dairelerden oluşuyor. Profesyonel yaşamın içerisinde olanlar konut ya da home-ofis olarak bu daireleri tercih edebilirler. İşlerine rahatça odaklanabilecekleri gibi konforlu bir hayatı da yaşayabilirler.

Diğer taraftan Double Park, huzurlu bir aile yaşamının da tüm detaylarıyla düşünüldüğü bir proje. Aileler, özellikle de çocuklar, güvenli ve sağlıklı bir ortamda yaşamanın, yetişmenin keyfine varacaklar. Çalışan anne-babaların içleri de rahat olacak.

Double Park’ta partnerleriniz kimlerdir?

Double Park projesinin arazisi Nuh Grubu’na ait. Nanda Yapı ile birlikte işbirliği yapan grup ise; Capacity AVM, Autopia, Flyinn AVM, Metroport, Pelican Mall, Ataköy A Plus AVM gibi bir çok projeye imza atan ‘Keleşoğlu İnşaat’tır.

2013 yılı için öngörüleriniz nelerdir?

Her yılın sonunda inşaat sektörüne dair öngörüler, tahminler yapılır. Ve bu tahminlerin çoğu karamsardır. Fakat bu tahminlerin aksine yeni projelere başlanır ve konut satışları da gayet iyi gider. Son dönemde Avrupa’daki ekonomik durgunluk, Orta Doğu’daki siyasi gelişmeler geçmiş tecrbelerin tersine Türkiye’yi ve İstanbul’u daha değerli kılmaya başladı.

Bu değer artışı ilk önce inşaat sektörünü tetikleyecektir. Şu an dünyanın bir çok ülkesinden yatırımcılar İstanbul’da emlak sektörüne yatırım yapıyorlar. Biz sektörden çok emin ve umutluyuz. Bu sebeple de yeni projelerin temellerini atmaya çalışıyoruz.

Yeni bir firma olmanıza rağmen sektöre hızlı giriş yaptınız. Çekinceleriniz var mı?

Az önce belirttiğim gibi sektörde aslında oldukça tecrübeli ve önemli projelerde yer almış bir ekibiz. Ayrıca finansal gücümüz de özgüvenimizi destekleyen bir başka önemli unsurdur. Double Park; özellikleri, konumu ve pazarlama stratejisi ile etraflıca planlanmış bir projedir. Bu nedenlerden ötürü hiçbir çekincemiz yok.

Kısa ve orta vadede yeni projelere başlayacak mısınız?

Kısa bir süre önce imzalarını attığımız özel bir projeye başlıyoruz. Kartal’da E-5 karayolunun hemen yanında, 26 katlı residence ve A sınıf ofislerden oluşan bir kule inşaa edeceğiz. Son teknolojinin kullanılacağı bu projenin detaylarını önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız.

Bunun yanı sıra, henüz netlik kazanmamakla birlikte üzerinde çalıştığımız 3 projemiz daha var. Ancak bu projelerle ilgili bilgi vermenin henüz erken olduğunu düşünüyorum.