Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

RED Gayrimenkul Geliştirme Funda Karagöz

Enerji verimli ve sürdürülebilir binalar (yeşil binalar) konusunda duyarsız kalmak zaten mümkün değil. Türkiye’de enerji verimliliği konusunda yasal düzenlemelerle adım adım hassasiyetini göstermeye başladı, ancak daha yapılacak çok şey var. Kurallar konuluyor ancak uygulamanın da çok iyi takip edilmesi gerekiyor. Son dönemde sertifikalı projelerde de artış yaşanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ve pek çok belediyenin yeşil yerleşimler geliştirmek gibi hedefleri var. Özellikle kentsel dönüşüm projelerinin bu alandaki gelişmeleri destekleyecek önemli bir fırsat olarak görüyorum.

Biz firma olarak yatırım kararı verilmesi öncesinde Gayrimenkul Projelerinde Stratejik Planlama adını verdiğimiz bir hizmet sunuyoruz. Bu aşamada geliştirme öngörüleri ve tavsiyelerde bulunuyoruz. Yatırımcıların bu konuda en çok endişe ettiği konu yatırım maliyetleri ile ilgili. Uygulamada da öngörülen maliyetlerin aşılmaması fizibilite için çok önemli. Bu nedenle sürecin çok iyi yönetilmesi gerekiyor.

Bazen yeşil bina geliştirmekteki asıl hedef pazarlamaya katkıda bulunmak olsa da ortaya çıkan başarılı ürünlerin sayısı arttıkça hem yatırımcı hem de kullanıcı bu konuda daha istekli olacaktır.

Şu anda Türkiye’de de sertifika sistemlerini kullandığımız ABD, İngiltere dışında yine kendi sertifikala sistemleri olan pek çok Avrupa ülkesinin dışında Meksika, Singapur, Japonya gibi ülkelerde de bu konuda izlenen politikalar da dikkat çekici. Artık dünyada yeşil binalara ek olarak yeşil yerleşimler ya da yeşil kent hedeflerinden bahsetmek mümkün.

Türkiye’ye ait bir sertifikasyon siteminin ülke şartlarının çok iyi analiz edilerek geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu da çok paydaşlı bir sistemle yaklaşım gerektiriyor. Tasarımcıdan geliştiriciye, malzeme sağlayıcıdan, eğitimciye ve daha pek çok alanda katılımcıyı gerektiriyor süreç. Bir de bu devlet desteği ile taçlandırılır, teşvik sistemleri ile desteklenirse çok daha kolay yaygınlaşıp yerleşebilir.