Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yapı Fuarı’nın ardından

BİTÜDER STANDI

BİTÜDER, 24 – 28 Nisan 2013 tarihleri arasında Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleşen fuarda, doğru su yalıtımının püf noktaları, su yalıtımı standardı, CE belgeli ürün kullanmanın önemi ve depremle mücadelede su yalıtımının rolünü anlattı.

36 yıldır yapı sektörünün nabzını tutan fuarın su yalıtımı sektörü için büyük önem taşıdığını belirten Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan; “Fuar sayesinde, bu yıl da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sektör profesyonellerinden son tüketiciye kadar ilgili herkese ulaşarak su yalıtımının önemi ve doğru su yalıtımının nasıl olması gerektiğini anlatma fırsatı yakaladık. BİTÜDER olarak kurulduğumuz günden bu yana su yalıtımının küf ve rutubeti önleyerek sunduğu sağlıklı yaşam alanı ve konforun yanı sıra depremle mücadelede de ne kadar önemli bir role sahip olduğunu aktarıyoruz. Yapı Fuarı boyunca stand ziyaretçilerimizle depremlerin yol açtığı büyük yıkımların en başta gelen nedeninin korozyon yani paslanma olduğunu ve korozyonla mücadele etmenin yolunun da su yalıtımı yaptırmak olduğunu paylaştık” şeklinde konuştu.

Fuar ziyaretçilerinin BİTÜDER standına yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Burhan Karahan, “Her geçen yıl tüketicilerin su yalıtımı ile ilgili bilinçlerinin yükseldiğini görmek bizi son derece mutlu ediyor. İnanıyorum ki artan bilinç sayesinde su yalıtımı yapılmış binaların sayısı hızla artacak ve bu sayede ülke olarak korozyon nedeniyle büyük kayıplar yaşadığımız depremlerin olumsuz etkilerinden kurtulmuş olacağız” dedi.

Fuar boyunca ziyaretçilerine standartlara uygun, CE belgeli ürünler ve doğru işçilik konusunda detaylı bilgi veren BİTÜDER, su yalıtımı ile ilgili merak edilen tüm soruları da cevapladı. Bu yıl sektör profesyonellerine de su yalıtımının yeni standardı olan TS 11758-2 hakkında detaylı bilgi sunma fırsatı bulan BİTÜDER temsilcileri, 2012’de yayımlanan Bitümlü Örtülerde Uygulama Kural Standardı’nın su yalıtım detaylarını ve şartnameleri nasıl şekillendireceği konusunda ilgilileri bilgilendirdi. Uygulama Kural Standardı olan tek su yalıtımı ürünü olan bitümlü örtüler, sahip oldukları AB standartları ve CE kalitesi ile diğer su yalıtım malzemelerine kıyasla fark yaratıyor.

BAŞAK ÇATI & CEPHE SİSTEMLERİ STANDI

Çatı ve Cephe sektöründe çözümün adı olan Başak Çatı & Cephe Sistemleri kaliteli, güvenli, sağlıklı yapılar için geliştirdiği çözümlerini fuar süresince 3.salonda ziyaretçilerine sundu. Kiremit sektörünün lideri Başak Çatı & Cephe Sistemleri; fuardaki farklı ve ilgi çeken standı, danışmanlık hizmetleri ve çözüm detaylarıyla bir bilgi noktası kimliği taşıdı. Başak Çatı & Cephe Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Füruz KARIK, Satış Müdürü Engin ÇİZER ve tüm Satış Ekibi; standa gelen firma bayilerini, mimarları, mühendisleri, müteahhit gruplarını, yerli ve yabancı firma temsilcilerini ağırladılar.

Çatı malzemeleri konusunda oluşan değişim ile taleplere en iyi çözüm ve hizmeti sunmayı amaç edinen Başak Çatı & Cephe Sistemleri’nin; farklı doku ve renk seçenekleri bulunan Başak Art Renkli kiremitlerinin yanı sıra dünyanın önde gelen ve konusunda uzman olan işbirliği yaptığı firma ürünlerinin de ziyaretçilere tanıtıldığı standı yoğun ilgi gördü. Dünyada çatıdan binaya gün ışığı ve temiz hava sağlamanın en güvenilir çözümlerini sunan Velüx Çatı Pencereleri her kesimden ziyaretçinin ilgi odağı oldu.

Firma, Yapı Fuarı’nda sadece ürünleri ile değil, uzmanlığı ve çözüm ortaklığı ile de yer aldı. Ayrıca, Türkiye distribütörlüğü bulunan Agrob Butchal markalı KeraTwin Terracotto Cephe ve Cotto Yer döşeme ürünleri ve detayları stantta sergilendi. Güney Kore markası KD One’nın Türkiye Executive Distributörlüğü’nü geçen yıl alıp, pazara kazandırdığı Başak Metal Kiremit’in yeni modelleri Ventus ve Crown, bu yıl 36.sı düzenlenen fuarda ziyaretçilere tanıtıldı.

EGE SERAMİK STANDI

Ege Seramik doğallığın ön planda olduğu yeni serileri ile profesyonellerin fuar süresince ilgi odağı oldu.

Ege Seramik’in Spring 2013 koleksiyonunda, tam parlak ve mermer desenli Vavin, Panorama, Babylon, Lapis, Pegasus ve Monaco serileri ilgiyi üzerine çeken zemin ürünlerinin başında geldi. Doğallığın ve şıklığın buluştuğu yeni koleksiyonda mermer desenli ürünlerin yanı sıra rölyef dokulu eskitme ahşap ürünler Country ve Fossilwood da büyük ilgi topladı.

Ege Seramik’in yeni koleksiyonunda rölyef dokulu ürünler Adriana, Synergy ve Alcor serileri ile mekânlara hareket kazandırmayı vaat etti. Rölyef dokulu ürün grubunda ideal mekânlar yaratmak için dekor ve düz fonların yanı sıra yer ve duvar karoları da mevcut.

ERYAP STANDI

36.Yapı Fuarı Turkey Build İstanbul Fuarı çerçevesinde düzenlenen “2012 Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri” töreninde bir konuşma yapan Eryap CEO’su Emrullah Eruslu, sektörün uzmanları ve lider firmalarının oylarıyla gelen bu ödülün kendilerini için çok önemli olduğunu belirterek, “5 Avrupa ülkesinden, alanında uzman 9 farklı firma ile yürütülen fizibilite çalışmaları neticesinde 2012 yılında Sakarya Hendek’te 60 bin metrekarelik alanda taş yünü tesisi kurduk. Bu tesiste üretilen sektörün en teknolojik ve çevreci taş yünü Yeni Nesil Taş Yünü Wooler fuarın en gözde ürünü oldu” dedi.

Eruslu şöyle devam etti: “Fuarda standımızı ziyaret eden sektör temsilcilerini, Sakarya’da 120 Milyon TL yatırımla kurduğumuz Eryap taş yünü tesisinde ürettiğimiz Wooler taş yünü ürünümüzün kullanım yerleri ve ürün özellikli hakkında bilgilendirdik, hepsi çok etkilendiler. Wooler, sahip olduğu ısı iletkenlik değeri ile mükemmel ısı yalıtımı sunarken, gürültüyü ve titreşimi emerek huzurlu ve sağlıklı bir yaşam alanı sunuyor.

HANNAHOME STANDI

Duvar kağıdında trendleri belirleyen Rasch markasının Türkiye’deki tek temsilcisi olan HannaHome, Cosy White, Tendresse, Maximum IX, Trianon, Bond Street, Good Harmonies, Homelands, Funky Flair ve Tiles & More olmak üzere markanın yeni sezon koleksiyonlarını ilk defa Yapı Fuarı’nda meraklıları ile buluşturdu. Farklı renkleri, zengin desenlerle buluşturan ve bu çerçevede geniş bir ürün yelpazesi sunan Design ID markasının ise Beaux Arts, Renaissance ve 3 boyutlu klasik desenleri ile öne çıkan Relievo koleksiyonlarının tanıtımı yapıldı.

Birlikte çalıştıkları markaların üst düzey yöneticileri ile fuar alanını gezen HannaHome yönetici ortağı ve CEO’su Oğuzhan Özden ‘Sektörümüzün en büyük ve başarılı organizasyonlarından biri olan Yapı Fuarı’nda yeni koleksiyonlarımız ve markalarımız ile bulunmaktan ötürü mutluluk duyuyoruz. Yapı Fuarı sektörün önemli temsilcileri ile bir araya gelmek için sağlıklı bir platform sunuyor.

Bizler de HannaHome olarak güçlenen yapımız ve yeniliklerimiz ile bu fırsatı en iyi şekilde değerlendiriyoruz’ şeklinde konuştu.

KALE ENDÜSTRİ HOLDING STANDI

Güvenlik sistemlerinde öncü uygulamalara imza atan Kale Endüstri Holding, 2013 İstanbul Yapı Fuarı’nda Kale Kilit, Kale Çelik Eşya, Kale Kilit Dış Ticaret, Kale Kapı Pencere Sistemleri ve Kale Güvenlik Sistemleri şirketlerinin yeni ürünleriyle güvenlik sistemlerinde son teknolojileri sektör profesyonellerinin beğenisine sundu. Güvenliğin en önemli temsilcisi Kale Endüstri Holding, gelişen teknolojiler ve bu gelişimlerin günlük hayata yansımalarını takip etme olanağıyla sergilediği yenilikçi ürünlerini özel tasarımlı standıyla ziyaretçilerle buluşturdu.

Kale Çelik Kapı, güvenliğin sembolü ve çelik kapı sektörünün jenerik markası olmasının yanı sıra, kişiye özel üretim anlayışı ve estetik görüntüsüyle beğeniyle tercih ediliyor. Özel tasarımlı ve ilk defa sergilenecek çelik kapı ürünlerinin yanı sıra panel kaplamaları ve kendi kapını yarat kapı konfigüratörü uygulamasıyla ziyaretçiler dokunmatik ekran üzerinden kendi kapılarını yaratabiliyor.

Son dönemde tasarımı yapılan ve büyük ilgi gören “Country Modeli”, doğallığın ahşap malzemede mekana nasıl yansıdığını gözler önüne seriyor. Tasarım içindeki ana kanadın yanlarında yer alan camlı yavru kanatların içindeki metal geometrik detaylar, hem güvenlik hem de camın metal ve ahşapla görsel bir zevkle nasıl ustaca işlendiğini sanatsal bir tablo halinde sunuyor. Farklı renk, boyut ve ağırlıkta yedi farklı çelik kasa modelinin ayrıca sergileneceği çelik kasa bölümünde KK 500 yeni modeli ilave olarak sergilendi.

MAKEL STANDI

Yapı sektörüne ait dev firmaların bir araya geldiği fuarda Makel’in 122 m² lik alan üzerine kurulu özel tasarım ve özel görsel çalışmalar ile desteklenmiş standı ziyaretçilerin beğenisini kazandı. Makel standı bayiler, mimarlar, iç mimarlar, Mimar Odaları, Mühendisler Odası, Elektrikçiler Odası, Tedaş yetkilileri ve yurt dışından yabancı misafirler tarafından ziyaret edildi.

Makel, inovasyonu ve fark yaratarak geliştirdiği ürünleri sergilediği stant alanında inovatif ürünleri, teknik bilgilere anında cevap veren personeli ve misafirperverliği ile ziyaretçilerin gözdesi oldu. Yenilikleri yakından görme fırsatı bulan Makel ziyaretçileri, ürünlere yönelik beğenilerini dile getirirken, yerli sermayeli yerli bir markanın Türkiye’de ve dünyanın 40’ı aşkın ülkesinde güvenle kullanılıyor olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

1977 yılından bu yana elektrik malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren Makel, yenilik ve teknolojiyi bir arada barındıran geniş ürün yelpazesinde yer alan anahtar-priz, grup priz, şok korumalı grup priz, sektör lideri olduğu elektronik sayaçlar ile buna bağlı kullanımda sunulan GSM/GPRS modemler, reaktif güç kompanizasyon röleleri, sigortalar (3-6-10kA), kaçak akım korumalı şalterler (3kA-6kA ve 10kA), kompakt şalterler, kaçak akım korumalı kompakt şalterler, panelmetre, sigorta kutuları ve aksesuar ürün gruplarının tümünü sergilerken, ürün gamına yeni eklenen “Makel Smart Home Akıllı Bina Otomasyon Sistemleri’’ ürünlerinin tanıtımını fuarda yer alan ve uzaktan I pad ile kumanda edilen maket ev üzerinden ziyaretçilere tanıttı.

KNAUF STANDI

Türkiye’nin yapı malzemesi alanındaki en önemli ödüllerinden biri olan Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü”’ nü Türkiye’de ilk defa Alçıpan® Kartonlu Alçı Plaka ile alan Knauf, bu yıl 21.’si düzenlenen organizasyonda, Knauf Cleaneo Akustik Alçıpan® ürünü ile “Gümüş Çekül” ödülünü kazandı.

Düzenlenen ödül töreninde Knauf A.Ş. Satış ve Pazarlama Direktörü Sayın Savaş Güzelküçük ödülü Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Sayın Dr. Barış Onay’ın elinden aldı.

Yüksek ses yutum değerleri sayesinde uygulamanın yapılacağı yerin mimari akustik taleplerini yerine getirmek amacı ile tasarlanan Knauf Cleaneo Akustik Alçıpan®, içerdiği zeolit ile de kapalı mekanlardaki havanın kalitesini iyileştiriyor ve kötü kokuları yok ediyor. Dairesel ve kare delikli veya blok halde dairesel, kare ve çizgisel delikli olarak çok çeşitli yüzey perforasyon seçeneklerine sahip olan Knauf Cleaneo Akustik Alçıpan®, geniş bir tasarım özgürlüğü sunarak görsel akıcılığa sahip estetik yüzeyler elde edilmesini de sağlıyor.

Tüm kalabalık ve kapalı mekânlarda kullanılabilen Knauf Cleaneo Akustik Alçıpan®, mekânsal akustiği sağlayarak yaşam kalitemizi arttırırken mekanlardaki sigara dumanı, yemek ve kızartma kokusu, mobilya ve ahşap kokusu, boya, benzol ve yapıştırıcı kokusu, amonyak ve ilaç kokusu, halı, kumaş ve toz kokusu gibi bizi rahatsız eden kötü kokuları ortadan kaldırarak ferah ortamlar sunuyor. Ayrıca, Knauf Cleaneo Akustik Alçıpan®, dünyanın en geçerli yeşil bina sertifikalama sistemi olan Leed® kriterlerine uygunluk deklarasyonu ile de doğaya verdiği değeri ispatlıyor.

ODE STANDI

Bir dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen ODE Yalıtım, fuarda her sene olduğu gibi bu sene de yerini aldı. Bu yıl konuk ülke olarak Azerbaycan’ın davet edildiği fuarda, ODE Yalıtım ürünlerini yeni ambalajlarıyla ziyaretçilerine tanıttı.

ODE Yalıtım’ın yeni ambalajları ödüllü grafik tasarımcı Orhan Irmak tarafından tasarlandı. ODE Yalıtım Satış Pazarlama Koordinatörü Ali Türker “ODE Yalıtım’ın çevreyle dost ürünlerini daha iyi ifade edebilmek, çevre konusunu daha da ön plana çıkarmak için biz de ambalajlarımızda yeniliğe gittik. Doğanın simgesi yeşil ve yaprak, ODE ürünlerinin yeni simgesi oldu” dedi. Ali Türker yeni ambalajlarıyla ürünlerini yerli ve yabancı katılımcılarla buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını da sözlerine ekledi. Türker “Global bir marka yolunda hızla ilerleyen ODE Yalıtım, yurtiçi ve yurt dışı fuarlara katılımını son derece önemsiyoruz. Fuarlar, hem ODE Yalıtım için hem de ülkemizin markalarının temsili ve tanıtımı için çok büyük olanaklar” dedi.

Yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiği fuar süresince yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda müşterisini ağırlayan ODE Yalıtım’ın standında, ODE Starflex camyünü ürününün yanı sıra, ODE Isıpan (extrüde polistren köpük ısı yalıtım malzemesi), ODE Sistem (Dış cephe mantolama paketi), ODE Membran (bitümlü su yalıtım örtüleri), ODE Rockflex (Taşyünü) de yer aldı.

PREFABRİK YAPI A.Ş. STANDI

Hazır yapı teknolojisinin öncü kuruluşlarından HEKİM Holding bünyesinde faaliyet gösteren Prefabrik Yapı A.Ş de fuarda yapı sektörü ve tüketicilerle buluştu.

Fuara 108 m2lik kapalı alanla katılan Prefabrik Yapı A.Ş. , 11.Salondaki standında Türkiye’de ilk kez hafif çelik teknolojisini kullanarak yapılacak olan 8 katlı binaların tanıtımını gerçekleştirdi.

Fuarda 8 katlı hafif çelik yapı bina sistemi, 1/25 ölçeğinde hazırlanan maket çalışmasıyla tanıtılırken, Prefabrik Yapı A.Ş. satış ekibi tarafından fuar ziyaretçilerine yeni sistemin özellikleriyle ilgili detaylı bilgiler verildi.

Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı İnş. Müh. Mustafa Tolunay Yapı Fuarının sektör için önemine değinirken, 8 katlı hafif çelik yapı sisteminin yurtiçi ve yurtdışı ziyaretçiler tarafından beklenenin üzerinde ilgi gördüğünü ve şimdiden taleplerin alınmaya başladığını belirtti. Tolunay tarafından yeni sistem ile ilgili şu bilgiler verildi; “Bu sistem geleneksel yapım sistemleri ile karşılaştırıldığında 3 kat daha hızlı olarak inşa ediliyor, mimaride sağladığı esnek tasarım kriterleri sayesinde, kullanıcılara çok özel konfor koşulları sağlanıyor, bunun yanı sıra gereksiz malzeme kullanımı ortadan kaldırılarak etkinlik ve verimlilik arttırılabiliniyor. Bu sayede daha yüksek kaliteli ve daha düşük maliyetli ürünler kullanıcılara sunulabilecektir”.

Bu yeni teknolojisi ile konut, okul yapıları, öğrenci yurtları, askeri yapılar, sağlık yapıları, afet sonrasında itfaiye, hastane, karakol, askeri tesisler gibi alanlarda ideal şartları sağlayacaklarını belirten Mustafa Tolunay; “Prefabrik Yapı A.Ş. ‘nin Adapazarı-Hendek 2. Organize sanayi bölgesindeki inşaatı devam eden yeni fabrikasında 2013 yılı içerisinde yüksek katlı hafif çelik yapıların üretimine geçileceğinin bilgisini verdi.”

SARAY GRUP STANDI

Kendi sektöründe ihracat birincisi olan ve bu yıl “İhracatın Yıldızları” ödül töreninde çifte ödül kazanan Saray Grup Yapı Fuarı’nda şov yaptı. Türkiye’de sadece Saray Grup tarafından üretilen A2 sınıf yanmaz kompozit paneller büyük ilgi gördü.

1980’den bu yana geliştirdiği yenilikçi iç ve dış cephe çözümleriyle geleceğin mimari yapılarının inşa edilmesinde büyük rol oynayan Saray Grup, toplam 4mm kalınlığındaki A2 sınıfı yanmaz kompozit panellerini Yapı Fuarı’nda özel bir şovla tanıttı. Yüksek yangın yalıtımı sağlayan ve ağırlığı 4,80 kg/m2 olan panellerin yüksekliği 21,5m’nin üzerindeki tüm binalarda kullanılması zorunlu. MPA Dresden Sertifikası’na sahip panellerde yangın esnasında tehlikeli gaz çıkışı olmuyor. Yangın yalıtımının önemli olduğu tüm yapılarda kullanılabilen panel, sahip olduğu geniş renk çeşitliliği ve kolay işlenebilmesiyle de fuarı gezenlerin beğenisini kazandı.

SERAMİKSAN STANDI

Seramiksan, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuardaki standında yenilikçi ürün portföyünü sergiledi. High Glossy teknolojisi ile yüksek parlaklıkta üretilen ürünleri, klasiği yeniden yorumlayan Golden ve Titan koleksiyonunu ve gerçek mermer efektini karolara taşıdığı Full Lappato Alabaster, Brecha, Calacata, Marmobianco serileriyle yer aldı.

Seramik sektörünün teknolojisi ve estetik tasarımlarıyla dikkat çeken markası Seramiksan, kullandığı High-Glossy teknolojisi ile yüksek parlaklıkta üretilen ürünleri, bakteri barındırmayan ve kolay temizlenebilen Nanotech ürünleri ve üç boyutlu dijital baskı teknolojisiyle tasarımda sınırları zorlayan Digiart ürünleriyle fark yaratmaya devam edecek.

WEBER STANDI

36’ncısı gerçekleştirilen Turkeybuild İstanbul Yapı Fuarı’nda geleneksel olarak verilen “Altın Mıknatıs Stand Tasarım Ödülleri” bu yıl da sahiplerini buldu. Endüstriyel harç üretiminde dünya lideri Saint-Gobain Weber, markanın kimliğini yansıtan standı ile Altın Mıknatıs ödüllerinde mansiyon almaya hak kazandı. Zengin ürün portföyünü yenilikçi çözümler ile birleştiren Weber’in standı, mekanın üç yönden algılanabiliyor olması, kütlesel tasarımı, doğa ile olan bağının kuvvetli anlatımı ve ürün imajı ile marka algısını vurgulamasından dolayı ödüle değer görüldü.