Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yeşil çatı uygulamalarında doğru ürün doğru çözüm

Sanayi devriminden sonra yeşilden griye dönmeye başlayan dünyamız, her geçen gün hayat damarlarından birini daha yitirmeye devam ediyor. Yükselen binalar, kalabalıklaşan nüfus, ev ve iş arasında gidip gelen kısır döngü içinde, hepimiz rahat nefes alabileceğimiz alanlara ihtiyaç duyuyoruz. Gözlerimiz, yeşilin insan ruhunu dinlendiren, huzur verici tonunu arıyor.

Şehirlerin dört bir yanını kaplayan gökdelenler arasında hava sirkülasyonu olmadığı için ne yazık ki temiz havaya hasret yaşıyoruz. Her geçen gün artan nüfus, su kullanımını arttırarak, su kaynaklarının yetersiz kalmasına neden olmaktadır.

Yaşanan bu olumsuz gelişmeler sonucunda çevrenin korunmasına yönelik; halk, sivil toplum kuruluşları ve politikacılar arasında bir farkındalık oluştu. Oluşan bu farkındalık bizlere daha iyi bir çevrede yaşama olanağı olarak kendini gösterdi. İstanbul Teknik de oluşan bu farkındalığa katkıda bulunabilmek adına; çevreye duyarlı ve estetik görünüme sahip yeşil çatı GeoGreen sistemini siz kıymetli müşterilerinin beğenisine sunuyor. Yağmur suyunu tutma ve hava kirliliğini engelleme özelliğine sahip GeoGreen yeşil çatı sisteminin ana bileşenleri; GeoTeknik Örgüsüz Geotekstil Filtre, GF 1400, 1500 ve 1700 Yeşil Çatı Drenaj Levhaları, İzoTeknik Örgüsüz Geotekstil Koruyucu, GGF 20 Yeşil Çatı Drenaj Levhası ve TekDrain Kök Tutucu Folyo’dur.

NEDEN GEOGREEN?

Yağmur Suyunu Tutar ve Hava Kirliliğini Engeller

GeoGreen sistemi ile hayata geçirilen yeşil çatılar, yağmur suyunu kullanarak yeşil örtüye dönüştürdüğünden drenaj yoğunluğunu azaltmaktadır. Böylelikle de atık su şebeke yükü azalmaktadır.

Yeşil çatılar, rüzgara bağlı olarak yılda 200 gr ila 2 kg arasında tozu tutmaktadır. Yeşil örtüsü olan ve olmayan bölgeler arasında yapılan ölçümlere göre; yeşile sahip olmayan bölgelerin havalarında 3 ila 7 kat arasında daha fazla toz partikülüne rastlanmıştır.

1 m² Yeşil Çatı Dört Kişinin İhtiyacını Karşılamaktadır

GeoGreen ile imal edilen yeşil çatılar havanın kalitesini yükselterek, nefes almayı kolaylaştırır. 1 m² çim çatı, yaz aylarında dört kişinin oksijen ihtiyacını karşılamaktadır. Kış aylarında 1.5 m² yeşil çimin ürettiği oksijen miktarı, bir insanın bir yıllık oksijen tüketim miktarına denktir.

GeoGreen sistem ile yapılan yeşil çatılar, buhar geçirim özelliğiyle yapının nefes almasını ve yapı içindeki nemin atılmasını sağlar. Bu da yapı içindeki kişilerin yaşam kalitesini arttırarak, ısının hissedilme eşiğini olumlu olarak etkiler.

Isı girişini %85 ve ısı kaybını %70 oranında azaltan yeşil çatılar, ısıtma ve soğutma giderlerinin maliyetlerinin aşağı çekilmesini sağlamaktadır. Yüksek desibeldeki ses frekanslarını, gürültü eşiğinin altına düşürerek sessiz mekanlar sağlayan yeşil çatılar, yangına karşı da üst seviyede güvenlik imkanı sunmaktadır.