Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Buderus Konforlu Isıtma Sistem Çözümleri

Bosch Termoteknik, geniş ürün yelpazesini İstanbul Koşuyolu’nda bulunan merkez ofisine ek olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa’da altı bölge müdürlüğü, Türkiye ve çevre ülkelerdeki 600’ü aşkın yetkili bayi ve 900’ü aşkın kaliteli servis teknisyeninin desteği ile müşterilerine ulaştırıyor.

“Isıtma bizim işimiz” sloganıyla ısıtma pazarına giren Buderus markası alanında birçok yeniliğe imza attı. Tüm dünyada döküm üzerine üstün başarılara sahip olan marka değişen teknoloji ve ihtiyaçlarla kendini sürekli geliştiriyor. 280 yıllık marka başarısının arkasında uzmanlık ve profesyonel bakış açısı yer alıyor. Buderus Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında 50 ülkede faaliyetlerini sürdürüyor.

KULLANILAN ÜRÜNLER

Akasya Acıbadem’in mekanik projesi, Çilingiroğlu Mühendislik ve Müşavirlik tarafından yapıldı, ısıtma ve soğutma ihtiyacı merkezi olarak çözüldü.

Her etapta bir kule ve dört yatay blok olacak şekilde tasarlanan projede; her etabın ısıtma ve sıcak su ihtiyacı, kuledeki merkezi çatı kazan dairesi ile karşılanıyor. Bir kulede bulunan merkezi çatı kazan dairesinde, Buderus SK 745 Çelik Kazanlar ve Elco Pnömatik Kontrollü Oransal Brülörler 1850 kW, 1400 kW ve 1040 kW olmak üzere toplam 3 kazan ile 4290 kW kapasiteli sistem kuruldu.

TEKNİK ÇÖZÜMLEMELER

Sistemin mekanik tesisatının planlanması esnasında en yüksek işletim verimliliği, dikey ve yatay dağıtımlar için en düşük yer gereksinimi, kolay işletim ve kullanım hedeflendi.

Isıtma tesisatı planlanırken, statik basınç nedeniyle sistemde kullanılacak ekipmanların artacak basınç sınıfı ve her şeyden önemlisi doğacak işletim ve bakım maliyetleri değerlendirilerek, sistemin çatı kazan dairesi olarak planlanmasının en doğru çözüm olduğuna karar verildi.

Çatı kazan dairesi sayesinde pompa, vana, genleşme tankı gibi ekipmanların seçiminde maliyet düşümü; baca maliyetinden sağlanan çok büyük tasarruf ve ortadan kalkan baca için şaft gereksinimi ile zaten çok değerli olan yer kazanımı en büyük ilk yatırım maliyeti kazanımları olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca sistemde 100 metreyi aşan statik yüksekliğe rağmen tesisat odasındaki düşük işletim basıncı ile kazanlar dahil tüm ekipmanların güvenli bir şekilde işletilmesi sağlandı.

Sistemde tercih edilen yüksek verimli

Buderus yer tipi çelik kazanlar sayesinde pik ısıtma gereksinimi sorunsuz karşılanırken, Elco pnomatik oransal brülörler tercih edilerek kısmi yüklerdeki verimlilik de yüksek seviyelerde tutulabildi.

Daire bazında kalorimetre ve kat istasyonu kullanımı, daire içlerinde sıcaklık kontrolü yapılarak gereksiz enerji tüketimi önlendi. Kullanım sıcak suyu için merkezi boylerli sistem yerine kat istasyonları kullanılarak kazan dairesi ve şaftlarda yerden tasarruf sağlanarak ısı kayıpları önlendi.