Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Cem Botanik

PROJENİN FARKI

“Akasya Acıbadem Projesi; hem tasarlanışı hem de konumu itibariyle eşsiz bir kentsel dönüşüm projesi. Şehrin merkezinde endüstriyel bir alanın, üstelik büyük bir sanayinin varlığı sebebiyle ortaya çıkan çevresel kirliliğin etkisini azaltmayı amaçlıyor. Bu sebeple hazırlanan büyük bir gölet ve onun korusuyla; kısaca çevre bilinci ile özel bir yerleşim alanı oluşturuldu. Ülkemiz için çok değerli olan bu proje aynı zamanda dünya standartlarının da üstünde.”

KULLANILAN SİSTEM

“Cem Botanik’in kullandığı sistem BIOTOP, şu anda dünyada geliştirilmiş en son ve işletim maliyeti en düşük sistem. Avusturya merkezli sistemde partnerimiz olan ve Biotop’un kurucusu Peter Patrick, 2011 yılında çok değerli bir ödül kabul edilen, “Biyolojik Sistemle İlgili En Çevreci ve Ekonomik Sistem Ödülü”nü, Avusturya Çevre Bakanlığı’ndan aldı.

“Biotop Türkiye distribütörü Cem Botanik’in 1,5 yıl süren projelendirme sürecinin sonucunda hazırladığı projenin özelliği; eksiksiz biyolojik gölet imalat tecrübesi, uygulanan teknoloji, işletim maliyetlerinin minimumlara getirilmesi… Proje çalışmalarında çevre konseptiyle uyum ve göletin doğallığı ön planda tutuldu. 2012 yılının Nisan ayında bitirilmesi planlanan 8000 m² biyolojik süs göleti yanında, ülkemizde ilk kez uygulanacak 1200 m2 lik kumsallı biyolojik yüzme havuzu gerçekleşecek. Böylece site sakinleri de, içinde hiçbir kimyasal katkı kullanılmadan yaratılan biyolojik yüzme havuzlarının içinde doğal ve sağlıklı bir şekilde yüzme keyfini yaşayacaklar.”

DİKEY BİTKİLENDİRME

“Akasya Projesi’nde önemli bir ilke imza atılıp, sosyal tesis binasını tamamıyla saran ve 9 m yüksekliğe ulaşan 900 m² lik, ülkemizdeki en büyük dikey bitki uygulaması Cem Botanik tarafından yapıldı. Dikey bitkilendirmede, özel toprak içine ve onu saran çelik konstriksiyon üzerine m² de 36 bitki dikilerek, tam otomatik sulama ve gübreleme modülleriyle sistem oluşturuldu.”