Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Cree LED Güneydoğu Avrupa Satış Direktörü CANBERK TONGUÇ “Doğru aydınlatmanın gerçekleşmesi için aydınlatma tasarımcıları sistemin en önemli parçasıdır.“

Yapı ışıklandırmalarında Cree LED kullanılan aydınlatma elemanlarının nasıl bir farkı söz konusudur?

LED Endüstrisinde LED Chip’i üretiminde hammadde olarak Silikon Carbide (SiC) malzemesini kullanan tek üretici firmayız. Cree, Chip üretiminde sadece SiC malzemesini kullanırken diğer tüm üreticiler silikon veya safir malzemesi ile üretim yapıyorlar. Bu durum bitmiş üründe performansı oldukça etkiliyor. Renk kalitesini uzun yıllar sonra dahi kaybetmemesi ve uzun ömürlü olması CREE LED kullanılan aydınlatma elemanının farkını ortaya koyuyor.

Bu malzemeleri birbirleri ile karşılaştırdığımızda Silikon Carbide malzemesinin diğerlerinden farkı nedir?

Cree’nin kullandığı Silikon Carbide (SiC – Karbarandum) malzemesi, yeryüzünde pırlantadan sonraki en sert malzeme. Sert oldugundan dolayı yüksek akımlara dayanıyor ve ışık kırma seviyesi daha yüksek. Termal iletkenliği diger malzemelere oranla 2,5 kat daha iyi ki bu durum daha az ısınmasına ve daha uzun ömürlü olup en iyi performansı gostermesine yardımcı olur. Mavi chip üretmek icin SiC malzemesi INGAN malzemesi ile örtüştürülür. SiC ile yapılan örtüştürme diğer malzemelerin

INGAN ile birleştirilmesine göre 4 kat daha başarılı olduğundan hata payı minimumdur ve performansı daha yüksektir.

Sağladığı avantajlar nedeniyle 1987’den beri SiC materyeli üzerinde çalışıyoruz ve çok iyi tanıyoruz. Bugün Cree, dünyadaki SiC malzemesi arzının % 97’sini sağlıyor. Bugüne kadar birikmiş “know-how”, malzemeyi işlemek için gerekli ekipman yatırımının çok pahalı bir yatırım olması ve bu “know-how”larının hepsinin 3000’den fazla onaylı ve onay bekleyen patent ile korunması nedeniyle dünyada Cree’den başka hiç kimse SiC malzemesi ile LED çipi üretemiyor. Üretiyor ise muhakkak bizim ile bir anlaşması mevcuttur.

Bugün en verimli, uzun ömürlü ve güvenilir LED’leri sistemsel bazda en uygun fiyat avantajıyla ticari olarak piyasaya sunuyoruz. Zamanımızı ve paramızı sadece genel aydınlatmada kullanılan LED teknolojisini geliştirmek icin harcıyoruz. Televizyon, cep telefonu ve otomotiv aydınlatmaları için LED üretmiyoruz. Bütün enerjimizi ve bilgimizi genel aydınlatma üzerine yogunlaştırdığımız için bugün % 27 pazar payı ile dünyada pazar lideri konumundayız.

Cree’nin Türkiye’de birlikte çalıştığı firma ve projelerden bahseder misiniz? 2012 projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cree olarak, bir çok yerli yabancı aydınlatma firmalarına ürün tedariği yapan bir firmayız. Bugün LED uygulaması gördüğünüz genel aydınlatma projelerinin çok büyük bir bölümünde Cree LED’leri tercih edildi. Evkur’larda 50.000 adet, Carefour mağazalarında ise 25.000 adet LED armatürün, Cree LED’leri kullanılarak değişimi yapılıyor ve % 60’a varan bir enerji verimliliği sağlandı. ODTÜ’nün sokak aydınlatması, Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi aydınlatması gibi bir çok LED uygulamasında Cree LED’ler tercih edildi. Bugün Türkiye’nin teknoloji devi Vestel ile birlikte çalışıyoruz. Çünkü lider firmalar lider firmalarla çalışmak isterler. Kendi alanında lider olan Vestel bu konuda teknoloji lideri olan Cree ile çalışmayı tercih etti. Vestel ile birlikte Zorlu Center projesinin tüm aydınlatmasını Cree LED’leri kullanarak gerçekleştiriyoruz. 1000 ve üzeri Vestel mağazasında, Cree LED’lerinin kullanıldığı ve Vestel ile ortak geliştirilen LED aydınlatma armatürleri ile aydınlatılacak.

Daha bir çok ses getirecek yeni projeye beraberce imza atacağız. Henüz yolun çok başındayız.

Cree, 2011’de onay bekleyen 2241 patenti olduğunu duyurmuştu. Bunların sektöre nasıl yenilikler getirmesini bekliyorsunuz?

LED teknolojisinin avantajları olduğu gibi bugün için dezavantajları da mevcut.

Bugün herkesin, hemen kullanmakta tereddüt etmesinin sebebi ilk yatırım maliyeti. İlk yatırım maliyetinin yüksek olması adaptasyon sürecini biraz yavaşlatıyor. Yeni patentlerimiz ile birlikte performans ve verimimizi arttırırken maliyetleri de aynı oranda düşürmeyi planlıyoruz. Böylelikle aydınlatma devrimine hız kazandıracağımızı düşünüyoruz.

LED aydınlatma sistemlerinin diğer aydınlatma sistemlerinden ayrılan yönleri neler?

LED Aydınlatma sisteminin konvansiyonel aydınlatma sistemlerine nazaran başlıca avantajları;

  • Daha verimlidir. (Yaklaşık % 70’lere varan enerji verimliliği sağlar.)
  • Çevrecidir; civa, argon gibi maddeler içermez.
  • Işığında UV ve IR taşımaz.
  • Ortama ısı yaymaz.
  • Sonsuz kere kısılıp veya kapanıp açılabilir.
  • En az 5 kat daha uzun ömürlüdür.

LED aydınlatma sistemleri Türkiye’de ne ölçüde kullanılıyor? Şu anda bu konuda nasıl bir yönelim var?

Dünyadaki adaptasyon oranını değerlendirdiğimizde LED’e geçiş yaklaşık % 4. Bu demek oluyor ki; aslında bu işin çok başlarındayız. Ama teknolojinin hızlı gelişimi ve maliyetlerin aynı hızla aşağıya inmesi ile birlikte bu durumun 2015 yılında % 70’e varacağı öngörülüyor. Türkiye’nin bu süreci daha hızlı gerçekleştireceğine eminim ve yönelimde bu doğrultuda seyrediyor. Çünkü ülke olarak enerji ihtiyacımızı karşılamak için yüklü miktarda ithalat yapıyoruz. Bugün yaklaşık % 75 seviyelerinde ithalat yapıyoruz ve bu ithalatın % 22’si sadece aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamak için… % 50 oranında bir verimlilik sağladığımızda % 11 gibi büyük bir açığı kapatabiliriz. Bu durum Türkiye’deki yönelimi hızlandırıyor. 2013 ve sonrası da herkesin farkedeceği ciddi bir değişimin zamanı olacak.

Aydınlatma alanında üretici ve tüketiciye LED kullanımı ve tercihi konusunda hangi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

LED aydınlatma her bir fazı ayrı ayrı dikkat edilmesi gereken bir sistemdir.

Sürücü, soğutma tasarımı, LED ve optik… Bu dört ana kol, bütün LED sistemini oluşturur. Herhangi biri zayıf olduğu noktada sistem çökecektir. Sadece en verimli Cree LED’i kullanmak en iyi, en verimli LED armatürü tasarlayacağınız anlamına gelmiyor. Sürücü ve optiklerin aynı kalitede seçilmesi, termal tasarımın doğru yapılması armatür verimini çok etkiler. LED armatür tasarımlarını yapan firmaların bu 4 ana noktaya özenle eğilerek doğru bir sistem tasarlamasını öneriyoruz.

Tüketicilerin üretici firmalardan akredite bir kuruluş tarafından yaptırılmış armatür verimlilik raporlarını talep etmelerini ve bu raporlara göre 70lm/W ve üzeri armatürleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Minimum 3 yıl garanti veren firmaları tercih edip referanslarını da görmek gerekiyor.

Aydınlatma tasarımcılarının sektöre katkısı sizce ne ölçüdedir?

Aydınlatma ayrı bir mühendislik dalıdır. Doğru aydınlatma teknikleri de verimliliği katlayarak arttıran bir faktördür. Aydınlatma tasarımcıları verimli aydınlatmayı sağlamanın yanında görsel bir estetik katarak durumu daha da güzelleştiriyorlar. Bir aydınlatma tasarımcısı tarafından aydınlatılan mekan ile gelişi güzel aydınlatılmış mekan arasında siyah ve beyaz kadar fark vardır. Doğru aydınlatmanın gerçekleşmesi için aydınlatma tasarımcıları sistemin en önemli parçasıdır.