Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Depreme karşı çelik

“Gelişen ekonomi, ilerleyen estetik anlayışı ve yapı güvenilirliği konusunda depremlerle beraber alınan üzücü dersler inşaat sektörünü daha güvenilir çözümler üretmeye zorluyor” denilen Mega Çelik açıklamasında dikkatlerin çelik yapı sektörüne yoğunlaştığı belirtildi. Mega Çelik Yapı 2012 yılını da, inşaat sektöründe trendlerin çelik yapılara yöneleceği ‘altın yıl’ olarak nitelendirdi.

DOÐRU TEKNOLOJİ FARKI

Özellikle, çelik yapıların yapım hızı, takviye olanakları, hızlı montajı ve yüksek mukavemeti nedeniyle diğer yapı çözümlerinden bir adım ötede olduğunu belirten Mega Çelik, projelendirmelerinde doğru teknolojiyle kullanmakla öne çıkıyor. Firmanın üretim ünitelerinde de statik hesaplamalar sonucu en faydalı kesit belirlenerek tüm dünyada kullanılan Avrupa kesitli profiller kullanılıyor.

EN GÜVENLİ ÇIKIŞ NOKTASI

Fabrikalar, alışveriş merkezleri, enerji santralleri, konut projeleri, hayvancılık tesisleri, kuleler ve köprüler, spor tesisleri ve lojistik tesisleri gibi birçok projede faaliyet göstermekte olduklarını vurgulayan Mega Çelik Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Erdem, “Depremler Ülkesi Türkiye”de 2012 yılı için en güvenli çıkış noktasının ‘çelik yapılar’ olacağını belirtti..

ZBS Alfaçelik Genel Müdürü Rıdvan Murat: “Depreme dayanıklılık için çelik yapı şart.”

Türkiye’deki 19 milyon konutun yarısının önümüzdeki 10 yılda yenileneceğini söyleyen ZBS Alfaçelik Genel Müdürü Rıdvan Murat, yeni dönemde çelik yapılara ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti. Depreme dayanıklı yeni kentler kurulurken çevreci ve ekonomik çözümler sunan çelik yapıların kullanılması gerektiğini belirten Murat, bu yapıların betonarmeye göre çok daha esnek ve hafif olduğunu ifade etti.

KONTROLSÜZLÜK KALKAR

Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin kontrolsüzlük olduğunu ifade eden Murat, izlenebilir ve kontrollü bir sürecin ürünü olmaları nedeniyle çelik yapılarla bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Murat şöyle devam etti: “Çelik yapılar deprem anında tahliye için zaman kazandırır ve çok büyük tasarım hataları yapılmadığı takdirde en kötü durumda bile içindeki insanlara yaşam alanı bırakır. Ayrıca çelik geri dönüştürülebilen bir yapı malzemesidir.”