Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dünyanın yeni şantiyesi: Hindistan

1 Milyar 211 milyonluk nüfusuyla dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi Hindistan, istikrarlı ekonomik büyümesiyle her sektörden uluslararası yatırımların aktığı bir ülke durumunda. Yeni pazarlar arayışındaki Türk inşaat sektörünün de önümüzdeki dönemde bir şantiye ülke durumundaki Hindistan’a büyük yatırımlar yapması bekleniyor.

Dünyanın en büyük inşaat sektörlerinden birine sahip olan ülkede yabancı yatırımı da gün geçtikçe artıyor. Yalnızca 2000-2011 arasında ülkeye yapılan doğrudan yabancı sermaye yatırımı 219 milyar doların üzerinde…

YABANCI SERMAYE AKINI

Yabancı yatırımın sektörel listesinde inşaat ilk sıralarda yer alıyor. Son iki yılda dünyanın her tarafından emlak ve konut sektöründe Hindistan’a yapılan yabancı yatırım 9 milyar 655 milyon dolar. İnşaat, bu yönüyle yabancı yatırımın finans, bilgisayar yazılımı ve telekomünikasyondan sonra en çok yöneldiği 4. sektör durumunda.

Hindistan’da inşaat sektörünün bu yıl itibariyle % 8 ile 10 arasında bir büyüme göstermesi bekleniyor. Özellikle alt yapıya büyük bir yatırımın yapıldığı ülkede konut pazarının da % 14 üzerinde bir büyüme göstereceği tahmin ediliyor. Yatırımların % 60’ının özel sektöre yapıldığı ülkede bu eğilim giderek daha fazla yükseliyor.

BİR YILDA 367 BİN KONUT

Ülkenin yalnızca 7 büyük kentinde geçen yıl içinde tamamlanan bina sayısı, söz konusu sektörün büyüklüğünü göstermeye yeter bir veri sunuyor; 367.000. Aynı şekilde inşaat sektöründe çalışan işçi sayısı da Türkiye’nin nüfusunun yarısı kadar, 35 milyon.

2013 itibariyle 20 milyon m² iş alanının tamamlanması hedeflenirken bu işin yarısı başkent Delhi, Mumbai ve Bangalore’da gerçekleştirilecek. 2012’de özellikle otel sektöründe bir büyüme yaşanacağı vurgulanıyor ve bu alandaki yatırımların 11 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor. Turizmin büyük bir etkisinin olduğu otel sektöründeki bu büyüme nedeniyle yeni dönemde özellikle 5 yıldızlı otellere ağırlık verilmesi söz konusu.

5 YILLIK DEV YATIRIM

Hindistan Planlama Komisyonu, 2013-2017 yıllarını kapsayan 12. Beş Yıllık Plan çalışmalarında alt yapı için 1 Trilyon 25 Milyar dolarlık bir yatırım öngörüyor. Altyapı yatırımlarının büyük ölçüde tren ve karayolları ile enerji sektöründe olması planlanıyor. 2007-2008 ile 2011-2012 mali yıllarını içeren 11. Kalkınma Planı çerçevesinde inşaat sektöründeki yıllık talebin % 8,9 oranında büyümesi ve sektörün 2.5 milyon kişiye ilave iş olanağı sağlaması öngörülüyor.

KONUT ALMA YAŞI DÜŞÜYOR

İnşaat sektörünün esas yoğunlaştığı alanlarsa; karayolları, köprüler, tren yolları, havaalanlarının yanı sıra ağır ve sivil mühendislik, inşaat, gayrimenkul geliştirme, mimari ürünler gibi özel inşaat ürünlerini kapsıyor. Ülkede dikkat çeken bir başka durum da sektörü hareketlendiren faktörlerden biri olarak öne çıkıyor: Ülkedeki ev alma yaşının 30’lara kadar inmiş olması. 20 yıl önce 55 ve üstü yaş grubunun ev alabildiği ülkede bu durum şimdi 30 ile 38 arasında değişiyor.

Büyük bir hızla ilerleyen inşaat yatırımlarında sektör uzmanları bu yıl da istikrarlı büyümenin süreceğini öngörüyor. Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği, sektörle ilgili raporunda, inşaatın 70 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğunu belirtirken büyümenin de şu anda yıllık % 10’larda seyrettiğini belirtiyor. Birlik, 2012’de de büyük büyüme fırsatları beklediklerini duyurdu. Sektör uzmanlarından Samarjit Singh de “Farklı kentler farklı oranlarda bir büyüme gösterecek ama bu yıl genel olarak % 8’lik bir büyüme oranı bekliyoruz.” diyor.

DIŞ YATIRIMDA İLK 10

Dünyanın en büyük yabancı yatırım merkezlerinden biri olan Hindistan’da birçok ülke pastadan pay kapabilme yarışında. Yeni Delhi Ticaret Müşavirliği’nin raporuna göre Hindistan’a doğrudan yabancı sermaye yatırımı yapan ilk on ülke şunlar: Mauritius, Singapur, ABD, İngiltere, Hollanda, Kıbrıs, Japonya, Almanya, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Mauritius`un Hindistan’a 1 Nisan 2000 tarihinden 2011 Ağustos sonuna kadar doğrudan sermaye yatırımı 55,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. İkinci durumdaki Singapur’un 13 milyar; ABD’nin 9,5 milyar; İngiltere’nin 6,6 milyar; Hollanda’nın da 5,7 milyar oldu. Diğer ülkelerse şöyle: Japonya 5,5 milyar; Kıbrıs Rum Kesimi 5,0 milyar; Almanya 3,1 milyar; Fransa 2,5 milyar; Birleşik Arap Emirlikleri 1,9 milyar dolar.

EN BÜYÜK ALT YAPI PROJESİ

Hindistan’da geçen yıl açıklanan ve ülkenin en büyük alt yapı projesi olan Delhi-Mumbai Endüstri Koridoru da dünyanın dikkatini bu ülkeye çevirdi. 90 milyar dolara mal olması öngörülen dev alt yapı projesi, ülkenin 1483 kilometresinde uygulanacak.

Projeyle 9 mega sanayi bölgesi, hızlı taşımacılık hatları, 3 liman, 6 havalimanı, 4.000 mega watt’lık bir enerji santrali ve Delhi ile Mumbai’yi birbirine bağlayacak altı şeritli karayolu yapılması öngörülüyor. 180 milyon kişinin yararlanmasının beklendiği proje Uttar Pradesh, Yeni Delhi, Haryana, Rajasthan, Gujarat ve Maharastha eyaletlerini kapsayacak.

TÜRK İNŞAATÇININ ARAYIŞI BAŞLADI

Türk inşaat sektörünün önde gelen firmalarının önümüzdeki dönemde Hindistan’a olan ilgisinin artması bekleniyor. Sektörün son yıllarda Hindistan’a yönelik en büyük ziyaretlerinden biri geçen Kasım ayında Ekonomi bakanı Zafer Çağlayan’la birlikte gerçekleşti.

84 Türk firmasıyla birlikte Hindistan’ı ziyaret eden Çağlayan burada Türk inşaatçılarını yatırıma teşvik eden açıklamalar yaptı. Türk müteahhitlerin Hindistan’a girmesinde geciktiğini belirten Çağlayan, “Çin her zamanki agresif tavrını bu büyük pasta için de sergilemeye devam ediyor. Bu pazarı Çin’e veya başka bir ülkeye kaptırmayalım. Gerekirse zorla müteahhitlere Hindistan’da iş yaptıracağım.” demişti.

Türkiye-Hindistan Ticaret ve Yatırım Forumu’nda konuşan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) başkanı Rızanur Meral de, iki ülke arasındaki en önemli işbirliği alanlarından birinin müteahhitlik ve taahhüt sektörleri olduğunu belirtti. Meral, “Türk müteahhitlerinin her türlü inşaat projesi yönünden sahip olduğu uluslararası tecrübenin önemli olduğuna inanıyorum. Türk inşaat firmaları Hindistan’ın 500 milyar dolarlık alt yapı yatırımı planında önemli bir rol oynayabilir.” diye konuştu.

GÜÇLÜ VE ZAYIF YÖNLERİ

Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Yeni Delhi Ticaret Müşavirliği, Hindistan Raporu’nda ülkenin güçlü ve zayıf yönleriyle fırsat sunan durumlarını şöyle sıralıyor:

Güçlü Yönler:

Büyük bir pazar ve ekonomi olması

1,2 milyarlık nüfus

Ticaret yaparken ülke genelinde İngilizcenin kullanılabilmesi

İki ekonomi arasında çok sayıda sektörde işbirliği imkan ve potansiyelinin olması

Olumsuz Türkiye imajının bulunmaması

Zayıf Yönler:

Zayıf altyapı

Dağınık Pazar

Türk malları bilinilirliğinin azlığı

Ekonomide liberalizasyonun henüz yeterince gerçekleşmemiş olması

Yavaş bir bürokrasi

Türk banka şubesinin yokluğu

Fırsatlar:

Çok hızlı büyüyen ekonominin birçok sektöründe pazar payı elde etme

Gelecek 5 yılda 1000 trilyon dolara yakın altyapı yatırım ihtiyacı

Hükümetin ekonomiyi canlandırma çabaları

Haftanın her günü Yeni Delhi ve Mumbai’ye Türkiye’den ulaşım

HİNDİSTAN’DA TÜRK FİRMALARI

Hindistan’da özellikle inşaat sektöründe Türk firma sayısı henüz az olmakla birlikte yakın zamanda çok sayıda firmanın bu bölgeye yönelmesi bekleniyor. Şu anda aktif bir şekilde Hindistan’da çalışmalar yapan inşaat firmalarının başında Fernas geliyor. Firmanın 2009’da aldığı Medya Pradesh Eyaletindeki 100 milyon dolarlık, 350 kilometre uzunluğundaki LPG boru hattı döşeme çalışması sürüyor. Fernas yakın zamanda yaklaşık 70 ve 450 milyon dolarlık iki yeni ihale daha kazandı.

Öte yandan sektörün büyük firmaları da rotalarını Hindistan’a çevirmiş durumda. Geçen ay bir toplantı düzenleyen STFA Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keremoğlu, özellikle Libya gibi Arap ülkelerindeki siyasi değişimlerin de etkisiyle yeni pazar arayışında olduklarını söyledi. Keremoğlu, bu nedenle Hindistan’a yöneleceklerini belirtti. Hindistan’a ağırlık vereceğini açıklamış bir başka firma da Kale Endüstri Holding. Kale Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür 2012 yılı değerlendirmesinde yeni yılda Çin ve Hindistan’a yoğunlaşacaklarını ifade etti.