Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Duravit ile yaşam çemberi: Villa Welpeloo

Havai fişek fabrikası patladığında acı haberle manşet olan ve şu an bir kent alanı olarak yeniden inşa edilen Roombeek banliyösünde kübik bir bina. Üçgen ve kabarık çatılarıyla civar evlerden hemen ayırt edilen Villa Welpeloo, 2012 Architecten ekinin Hollanda Enschede şehrindeki yeni tasarımı…

“Geri dönüşüm”ün nasıl bir mimari tarz olabildiğinin en tutarlı ve başarılı örneklerinden Villa Welpeloo yaklaşık % 70 oranında geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış. Evde kullanılan yeni malzemeler arasında çevreci üretimi, kalitesi ve zamandan bağımsız tasarımı sayesinde sürdürülebilirlik alanında başarı kazanan imalatçı Duravit’in banyo objeleri var. Villanın banyolarında renk kavramı ters çevrilmiş ve hakim renk siyah olarak belirlenmiş. Koyu renk fayanslar ve geri dönüştürülmüş kahve bardaklarından mamul sentetik yüzeyler Architec lavaboların ve Starck küvetin net beyaz çizgileriyle güçlü bir zıtlık oluşturuyor.

Yıllardır üç mimardan oluşan 2012 ekibi; kendi montaj işlemlerinde ve geçici binalarda ikinci el malzeme kullanmak için hevesle çalışıyor. Villa Welpeloo’nun inşasıyla beraber, mimarlar bu kez zorlu ve aynı zamanda daimi bir alana atıldı.

Ekip, malzeme seçiminde yıkım malzemeleri ve imalat artıkları kullanma konusundaki felsefelerine mümkün olan her yerde sadık kaldı. Uzun nakliye güzergahları kullanıp karbon ayak izine katkıda bulunmamak için bu malzemeleri inşaat sahasının çevresindeki 15 kilometre yarıçaplı alandan temin etti. Villa Welpeloo’nun destekleyici yapısını, komşu bir fabrikadaki tekstil makinesinden alınma kirişleriyle bir çelik konstrüksiyon iskelet oluşturuyor.

Ön cephenin ahşabı kablo varillerinden elde edilmiş. Hava koşullarına karşı direncin artması için bu malzeme ısıyla işlenmiş. Pencerelerin çoğu yerel bir cam fabrikasından çıkan cam atıklardan yapılmış ve civardaki bir karavan imalatçısının polistiren parçaları da ön cephe yalıtımında kullanılmış.

Bina, farklı boylardaki birkaç kutunun istiflenmesi yöntemiyle yapılmış gibi duruyor. Görünümünün en önemli özelliği ise net çizgiler ve sadece birkaç malzemeyle sınırlandırılmış olması… Kapalı ön cephe alanları dikey panolardan ve yatay çelik şeritlerden oluşan perde türünde bir yapıyla örtülmüş.

Eski reklam panolarından yapılan tüm gömme dolapların eski renkli varlığı ancak çekmeceler ya da kapılar açıldığı zaman ortaya çıkıyor. Halojen lambaların da kendine özgü geçmişi var. 2012Architecten çevreden kırık şemsiyeleri toplamış ve lambalar şimdi bunların çomaklarına asılı halde. Evin inşaatında kullanılan vinci de binanın kendisine dahil ederek, ev sahibinin büyük boyutlu sanat eserlerini birinci kata taşıyan bir asansör olarak kullanmışlar.

2012Architecten yaptıkları işin sökülme ihtimalini pek düşünmek istemese de bu nihai son için de bir plan yapmış. Çelik konstrüksiyon daha sonraki demonte işlemini ve belki de başka bir projede tekrar kullanılmayı kolaylaştırmak için civatalanmış. Ancak binanın uzun yıllar boyunca kullanılması umut ediliyor.